5 najboljih nastavaka koje nisu režirali reditelji filmova koji su im prethodili
Većina ljubitelja sedme umetnosti će se složiti da su nastavci uglavnom inferiorniji filmovi od svojih prethodnika. Postoje pak izuzeci. Kum 2 i Terminator 2, na primer, ni po čemu ne zaostaju za prvencima iz ovih filmskih serijala.
To uopšte nije slučajno, jer su oba ostvarenja režirali isti reditelji koji su radili i na prvom filmu, u našem konkretnom primeru, Frensis Ford Kopola i Džejms Kameron. Kada do toga ne dođe, međutim, rezultati su razočaravajući u većini slučajeva. Možda u većini, ali ne i u svim. Naime, sledećih 5 nastavaka režirali su reditelji koji nisu radili na njihovim prethodnicima, ali su u pitanju ipak odlični filmovi. Otkrijte u narednim redovima o kojim se to filmovima radi…
Ratovi zvezda: Epizoda V – Imperija uzvraća udarac (1980)
Za mnoge od vas će možda biti iznenađenje da Džordž Lukas nije režirao zvanično drugi film iz serijala Ratovi zvezda. Čast da se oproba iza kamere ovog blokbastera dobio je Irvin Kešner i on je definitivno uspeo da opravda ukazano poverenje. Imperija uzvraća udarac se i danas smatra najboljim filmom iz serijala Ratovi zvezda, kako zbog svojih spektakularnih akcionih scena, tako i zbog efektnih scena dijaloga između Luka, Leje, Hana Soloa, Jode i drugih nezaboravnih likova ove svemirske sapunice. Naravno, ne sme se zaboraviti ni veliki preokret na kraju filma, koji je svojevremeno šokirao gledaoce.
Boja novca (1986)
Hazarder iz 1961. bio je efektna drama o talentovanom igraču bilijara Ediju Felsonu. Film je režirao Robert Rosen, a glavnog junaka je maestralno tumačio Pol Njumen, koji se ponovo našao u ovoj ulozi u nastavku Hazardera, filmu Boja novca. Ovoga puta, međutim, on je bio mentor mladom i veoma arogantnom igraču bilijara Vinsentu, koga je igrao Tom Kruz, a iza kamere se nalazio Martin Skorseze.
Osmi putnik 2 (1986)
Osmi putnik (1979) Ridlija Skota je najbolji primer naučnofantastičnog horora. Ovaj film i dan danas izaziva strah kod gledalaca. Njegov nastavak je zadržao jezivu atmosferu prvenca, ali je dodao i novi element, uzbudljivu akciju. To nije nimalo iznenađujuće, budući da je za režiserskim kormilom Skota zamenio Džejms Kameron, koji je pre ovog filma režirao Terminatora (1984), remek-delo koje je postavilo nove standarde akcionog žanra.
Kapetan Amerika: Zimski vojnik (2014)
Kapetan Amerika: Prvi osvetnik (2011), u režiji Džoa Džonstona, bio je solidan superherojski film, ali donekle staromodan, zbog čega ljudi nisu imali velika očekivanja od njegovog nastavka. Šansu da ga režiraju dobili su Entoni i Džo Ruso, koji su odlučili da radikalno promene estetiku sage o popularnom Marvelovom junaku. U radu na filmu Kapetan Amerika: Zimski vojnik, oni su se ugledali na političke trilere iz ’70-ih i to se pokazalo kao pun pogodak. Film je bio veliki hit, što je braći Ruso omogućilo da režiraju još nekoliko Marvelovih filmova.
Blejd Raner 2049 (2017)
Malo ko je očekivao da će nastavak naučnofantastičnog remek-dela Blejd Raner (1982) biti toliko dobar. Ne samo zato što je između izlaska ta dva filma prošlo čak 35 godina, već i zbog činjenice da je Ridli Skot, reditelj originala, odbio da režira film Blejd Raner 2049. Umesto njega, iza kamere se našao Deni Vilnev, koji je već imao iskustva u radu na naučnofantastičnim ostvarenjima. On je, podsećamo vas, režirao veoma uspešan film Dolazak (2016). Kanadskom filmadžiji je pošlo za rukom da ponovi neverovatnu atmosferu prvog Blejd Ranera, ali i unese elemente svog rediteljskog stila u njegov nastavak. Dobra vest za sve Vilnevove ljubitelje je da ćemo uskoro biti u prilici da uživamo u još jednom njegovom naučnofantastičnom filmu, i to adaptaciji slavnog romana Dina.
Izvor: What Culture