7 filmskih adaptacija popularnih romana koje vredi pogledati
Od nastanka kinematografije pa do današnjeg dana, popularni romani su bili jedan od glavnih izvora filmskih priča. Ponekad su filmski autori bili verni štivu koje su adaptirali, dok su u drugim slučajevima pravili manje ili više izmena. Među filmskim adaptacijama sa naše liste ima primera i jednog i drugog, ali je zajedničko za sve njih da su u pitanju ostvarenja velike umetničke vrednosti, koja sigurno zavređuju vašu pažnju.
Otkrijte u narednim redovima kojih 7 filmskih adaptacija popularnih romana imaju posebno mesto u istoriji sedme umetnosti.
Ubiti pticu rugalicu (1962)
Roman spisateljice Harper Li je priča o toleranciji i saosećanju koja se dešava ’30-ih godina 20. veka u Alabami, američkoj državi poznatoj po rasnoj diskriminaciji prema crncima. U jednako voljenoj filmskoj adaptaciji, Gregori Pek tumači glavnog junaka, advokata Atikusa Finča, koji prihvata da na sudu brani Afroamerikanca Toma Robinsona, optuženog da je silovao ženu bele rase.
Kad jaganjci utihnu (1991)
Jedan od najboljih trilera ikada je adaptacija istoimenog bestselera Tomasa Harisa. Džodi Foster u ovom filmu igra agentkinju FBI-ja Klaris Sterling, koja traži savet od osuđenog serijskog ubice i kanibala, dr Hanibala Lektora (Entoni Hopkins), kako bi stala na put novom serijskom ubici, koji je policiji poznat jedino po svom nadimku Bafalo Bil (Ted Levin).
Male žene (2019)
Postoji puno adaptacija romana Male žene Luize Mej Alkot, ali što se nas tiče, prošlogodišnja verzija rediteljke Grete Gervig zaslužuje najviše priznanja. Serša Ronan, Ema Votson, Florens Pju i Eliza Skanlen tumače sestre Marč u najnovijoj filmskoj adaptaciji ove vanvremenske priče o odrastanju.
Lolita (1962)
Slavni režiser Stenli Kjubrik se početkom ’60-ih godina prošlog veka prihvatio posla adaptacije jednog od najboljih, ali i najkontroverznijih romana na engleskom jeziku, Lolite Vladimira Nabokova. Kjubrik je napravio značajne promene u priči o opsesiji jednog profesora književnosti 12-godišnjom devojčicom, što zbog cenzora, što zbog veće filmičnosti, ali je njegov najbolji potez svakako bio angažovanje Pitera Selersa za jednu od sporednih uloga.
Borilački klub (1999)
Pisac Borilačkog kluba, Čak Palahnjuk, imao je samo reči hvale za filmsku verziju njegovog dela, koju je snimio Dejvid Finčer. Kao i roman, i film na originalan način prikazuje krizu smisla mnogih muškaraca u modernom svetu, koji se u nedostatku boljih alternativa, ponekad odlučuju na ekstremne poteze.
Razum i osećajnost (1995)
Razum i osećajnost je prvi objavljen roman Džejn Ostin. Ova romantična priča je puno puta adaptirana za televiziju i veliko platno, ali je Ang Lijeva filmska verzija iz 1995. i dalje neprevaziđena. Ema Tompson i Kejt Vinslet u njoj igraju sestre Elinor i Marijen Dešvud, koje nakon smrti svog oca ostaju bez nasledstva i prinuđene su da spas od siromaštva traže u braku sa imućnijim muškarcima.
Nema zemlje za starce (2007)
Neo-vestern roman Nema zemlje za starce Kormaka Mekartija je kao stvoren za filmsku adaptaciju. To su prepoznala i braća Koen, koja su od ove uzbudljive priče napravila moderno remek-delo sedme umetnosti, koje je 2008. nagrađeno Oskarom za najbolji film.
Izvor: Short List