Trend koji menja filmsku industriju: U seriji „Adolescence“ smo videli i popularan glumački fazon, kog će biti sve više
Oven Kuper (15) novo je lice na glumačkoj sceni. Debitovao je u hvaljenoj Netfliksovoj seriji Adolescence i oduševio gledaoce.
Kada je bio na audiciji za seriju, imao je samo 13 godina i nije imao nikakvo glumačko iskustvo, iako bi zbog njegove uverljivosti mnogi pomislili da je iskusni profesionalac, piše index.hr.
Kreator serije, Stiven Grejem, izabrao je Ovena među 500 dečaka koji su došli na audiciju. Osim što poseduje jedinstven glumački talenat, Grejem je otkrio još jedan razlog zašto je angažovao baš Kupera.
„Pokušavamo da stvorimo prilike, kako ispred, tako i iza kamere, za decu iz radničke klase ili one koji inače ne bi imali pristup takvim prilikama“, rekao je Grejem za Liverpool Echo.
„Hteli smo nekog svežeg, nekog ko nije navikao na način na koji radimo i slično“, dodao je.
Njegov instinkt pokazao se tačnim – Kuper je bio toliko uverljiv u ulozi Džejmija Milera da je odmah nakon toga dobio ulogu mladog Hitklifa u novoj adaptaciji Orkanskih visova, gde će mu partnerka biti Margo Robi.
Sve češći trend angažovanja neiskusnih tinejdžera
Medijski stručnjak Čed Teišera kaže da ovaj trend postaje sve zastupljeniji. Odabir glumaca bez prethodnog glumačkog iskustva omogućava hiperrealističan prikaz određene zajednice, što rezultira uzbudljivijim doživljajem gledanja serije ili filma.
„Nekada je put do Holivuda (ili barem britanske drame) bio popločan godinama treninga na Akademiji dramske umetnosti u Londonu, Šekspirovim monolozima i nizom odbijenica iz Nacionalnog pozorišta mladih. Ali danas? Dovoljno je da imate uverljivo lice, zanimljivu životnu priču i sposobnost da izgledate zamišljeno pred kamerom“, rekao je Teišera za Femail.
On smatra da publika žudi za nečim drugačijim. „Gledali smo previše uvežbanih nastupa. Sada želimo da poverujemo glumcu. Želimo taj nesređeni, neispeglani šarm. Želimo da se osećamo kao da zavirujemo u nečiji stvarni život, a ne kao da gledamo nekog ko je godinama vežbao akcenat“, dodaje Teišera.
Sve više sličnih primera
Kada je britanska drama Top Boy prvi put emitovana 2011. godine, reditelji su angažovali brojne nepoznate stanovnike Heknija da glume opasne gangstere u naselju na istoku Londona. Među njima je bio i tada dvanaestogodišnji Keijon Kuk, koji je tumačio lik Atsa u krimi drami – njegova prva uloga. I briljirao je.
Pokojni Angus Klaud iz serije Euforija imao je sličnu priču. Otkrio ga je lovac na talente dok je radio kao konobar u Bruklinu. Nije ni sanjao da će, dok nosi tacne, privući pažnju i završiti u jednoj od najgledanijih HBO serija.
Govoreći o energiji koju je Klaud doneo na ekran, Teišera je dodao: „To je bila uloga u kojoj je sirova energija nadjačala uglađenu tehniku – a reditelji sve češće tragaju upravo za tom autentičnošću.“
Metoda ne uspeva uvek
Iako neiskusni glumci često dobijaju pohvale, Teišera upozorava da ova metoda ne daje uvek željene rezultate.
„Naravno, ovakav pristup ne uspeva svaki put. Nekad je to neiskustvo jasno vidljivo. Postoji razlog zašto glumci godinama vežbaju – gluma je veština. Ali kada upali, zaista upali. Ima nečeg magičnog u tome da gledate osobu koja nikad nije glumila kako potpuno vlada ulogom, kao da je rođena za to. I budimo iskreni – postoji nešto uzbudljivo u ideji da neko može bukvalno preko noći da pređe sa slaganja rafova u radnji na glavnu ulogu u filmu“, zaključio je Teišera.
a tek usteda kad ne plate glumca koliko treba nego bace kosku klincu amateru.