Evo šta je razočaralo obožavaoce Netfliksove serije „The Witcher“
Dugoočekivana treća sezona serije The Witcher objavljena je u četvrtak na Netfliksovoj platformi i već je popela seriju na vrh kao najgledaniju.
Prema podacima sa sajta Fliks Patrol, Netflixova serija kreatorke Loren S. Hisrič najgledanija je u skoro svim zemljama, sa izuzetkom zemalja južne i jugoistočne Azije, gde serije od početka nije dostigla posebnu popularnost.
Ono što gledaoce posebno drži zainteresovanim za treću sezonu Vičera jeste činjenica da je ovo psolednja sezona u kojoj gledamo Henrija Kavila u ulozi Geralta od Rivije, pre nego što na njegovo mesto dođe Lijam Hemsvort.
Razočarenje uzrokovano najavljenom promenom glumca ipak nije jedino, Naime, treća sezona sadrži jedno veliko odstupanje od romana Andžeja Spakovskog, koji je izvorni materijal za seriju, i bazirano je na predstavljanju Džaskijera kao biseksualca zaljubljenog u princa Rodvida.
Džaskijer je u knjigama predstavljen kao veliki zavodnik pored koga nijedna žena nije ravnodušna, pa samim tim ne postoji nijedan podatak o tome da bi ga na bio koji način mogli privlačiti muškarci.
Njegov lik nije tipična reprezentacija muškosti, već je nežan, empatičan, voli modu i samim tim predstavlja suštu suprotnost Geraltu koji je grub i surov, što je posledica teškog odrastanja. Džaskijer je, u knjigama, važna ličnost za Geralta jer mu pomaže da se razvije kao ličnost i počne da brine i o drugima, piše index.hr.
Sa druge strane, Radovid, u knjigama jes dete kralja Redanije Vizimira II, dok je u seriji kraljev brat i predstavljen je kao odrasla osoba, a intimni momenti sa Džaskijerom prikazuju ga u novom svetlu.
Kritike obožavalaca
Odstupanje od knjige kojim je Džaskijer predstavljen kao biseksualac naišlo je na oštre kritike obožavalaca, od kojih su brojne u formi komentara. Jedan od komentara na društvenim mrežama glasio je:”U modernim medijima očigledno ne možemo imati prikaze blistavih strejt muškaraca koji su racionalni, otvorenog uma i snažni na načine koji nisu tradicionalno muški.”
Drugi komentari istakli su nezadovoljstvo stereotipima koji prikazuju da je svaki tradicionalan muškarac heteroseksualac, dok se oni malo nežniji odmah prikazuju kao pripadnici LGBT zajednice.
Korisnik Redita je u svojoj objavi objasnio da je prikazivanje Džaskijera kao biseksualca problematično jer je u svim medijima do sada prikazan kao privilegovan heteroseksualac koji je saveznik osobi kojoj je potrebna pomoć.
“Problem sa prikazivanjem Džaskijera kao biseksualca je taj što ga to čini manjinskim saveznikom. Bez obzira da li ste čitali knjigu ili igrali igrice, Džaskijer je strejt muškarac koji nema magične moći, nije ni vilenjak ni patuljak, a ipak je saveznik svakoj osobi u svetu veštaca. Njemu nije važno koje ste rase, seksualnosti, da li imate magične moći.. Važno mu je samo da imaš dobro srce”, napisao je korisnik.
Prikazivanje Džaskijera kao manjine umanjuje njegov značaj kao saveznika, jer se više ne bori da bi podržao druge, već je sada borba i ličnom interesu.
U svakom slučaju, mišljenja su podeljena, a činjenica da je serija The Witcher trenutno najgledanija serija na Netfliksu ukazuje na to da su gledaoci dovoljno znatiželjni i zadovoljni da bi odgledali i treću sezonu do kraja.
Gledaoci koji nisu upoznati sa izvornim materijalom u vidu knjige odstupanja neće predstavljati problem, dok će, sa druge strane, ljubitelji knjige gledati adaptaciju koju povezanu sa knjigom drže samo imena likova.