Kako je Mindi Kejling serijom „Velma“ naljutila ceo internet
Internet je mesto na kome je prosto nemoguće da se svi slože oko nečega, ali sada izgleda da se mišljenja prilično poklapaju oko toga da je nova animirana serija Velma autora Čarlija Grandija i glumice Mindi Kejling pravo razočaranje.
Odmah po najavi ove serije, koja je tada opisana kao „Skubi Du za odrasle“, bilo je negodovanja sa raznih strana, najviše od fanova originalne crtane serije i njenih kasnijih verzija. Međutim, bilo je tu potencijala i bilo je i onih koji su se nadali da će to biti jedan kreativan i originalan projekat.
U seriji se fokus stavlja na Velmu Dinkli i najavljeno je da ćemo videti kako je postala lik koji nam je dobro poznat, ali uz neke izmene. Sve to uz više krvi, horora i drugih tema „za odrasle“.
A izmene su te da je Velma biseksualna i azijsko-američkog porekla, da je Šegi (Norvil Rodžers) afričko-američkog porekla i da je Dafne takođe azijsko-američkog porekla, samo je ona sa istočnog dela ovog kontinenta, za razliku od Velme, koja je sa južnog dela. A voljene doge pod imenom Skubi Du ovde nema.
Bez obzira na to što su mnogi u startu odlučili da neće gledati ovu seriju, ipak je bilo nade da će pronaći neku publiku i ugrabiti svoj deo kolača, jer čak i kontroverzne serije dobiju pohvale kad ih zasluže.
A onda je nastupila premijera prve dve epizode i katastrofalne kritike, koje se uopšte nisu poboljšale ni nakon druge dve epizode. Naprotiv, brojke u ocenama su samo nastavile da padaju.
U trenutku pisanja ovog teksta, Velma ima ocenu 1,3 od 10 na sajtu IMDb, na sajtu Rotten Tomatoes 52/100 od kritičara i samo 6/100 od publike, a na sajtu Metacritic 59/100 od kritičara i neverovatnih 0,4/100 od publike.
Kako je to jednoj seriji uspelo? Jasno nam je da se ljubiteljima Skubi Dua ovo ne sviđa, ali isto tako i oni koji su očekivali nešto kreativno i drugačije na poznatu temu kažu da je to bolje uradila inkarnacija pod nazivom Scooby-Doo! Mystery Incorporated.
A sad ide onaj još zanimljiviji deo – oni koji naginju desnoj strani ljuti su zbog nametanja drugih rasa i woke trenutaka, a oni koji naginju levoj smatraju da je Kejling licemer zato što lajkuje tvitove Dž. K. Rouling a sebe predstavlja kao liberalnu zaštitnicu prava ljudi svih rasa i seksualnih opredeljenja.
Postoji i kritika toga što Kejling za sebe i svoje likove ume da napiše samo iste klišee iznova i iznova, pa tako vidimo glavni ženski lik azijskog porekla koji ima komplekse i zaljubljuje se u belca, koji treba da igra ulogu spasioca i onog koji joj diže samopouzdanje.
A osim toga, mnogi kažu da je serija prosto loša, bez obzira na to kakvi su likovi, koje komplekse i preference imaju. Po njima, humor nije uspeo, ili ga uopšte i nema, niko nije ni dovoljno poznat ljubiteljima Skubi-Dua ni dovoljno originalan da privuče novu publiku.
Iako postoji još šest epizoda koje tek treba da budu emitovane, ukoliko serija nastavi ovim tempom, ocena sigurno neće delovati lepo. Uprkos tome, postoje navodi da će se ipak raditi i druga sezona.
Šta god da se desi, nikakva mržnja prema samoj Kejling nije opravdana i ne zaslužuje napade. Seriju niko ne mora da gleda, ali isto tako bi bilo dobro da se smanji broj adaptacija i novih verzija poznatih likova i da se scenaristi okrenu originalnim temama. Ali za to se treba i potruditi.