Kako su Bitlsi bili na korak od snimanja filma „Gospodar prstenova”
Ljubitelji romana Dž. R. R. Tolkina Gospodar prstenova sa nestrpljenjem očekuju TV seriju koja će se na ekranima pojaviti u septembru ove godine, a do tog događaja vreme prekraćuju osvrtom na već napravljene adaptacije. Na vrhu liste je, naravno, trilogija Pitera Džeksona. A tu je i gotovo nepoznati, opskurni i poludovršeni crtani fim u režiji Ralfa Bakšija iz 1978. godine.
Međutim, kako piše portal thevintagenews.com, nedavno su na videlo izašli detalji o nikada realizovanoj adaptaciji Tolkinovog romana i to onoj u kojoj su glavne uloge dodeljene članovima grupe Bitlsi, a koju je trebalo da režira veliki Stenli Kjubrik.
Neočekivano dokumentarno otkriće
Ova do sad nepoznata činjenica pojavila se kao deo razgovora između Pitera Džeksona i Pola Makartnija dok je Džekson radio na dokumentarcu Get Back (2021). Uz podršku Dizni+, Get Back je dokumentarac o Bitlsima koji je objavljen u tri dela. Osam sati materijala Džekson je dobio pregledajući više od 50 sati snimaka iz dokumentarnog filma Let it be iz 1970. godine, koji se fokusirao na kultni bend.
Za Džeksona, obožavatelja Bitlsa od detinjstva, ovaj dokumentarac je bio njegovo životno dostignuće. To mu je takođe dalo priliku da sazna odgovor na pitanje da li je tačno da je nekada postojala mogućnost da BItlsi snime adaptaciju Tolkinove trilogije. Makartni je potvrdio da je to istina.
Pop bendovi preuzimaju filmove
Dok su danas svetovi muzike i filma uglavnom razdvojeni, u prošlosti nije bilo uvek tako. Nije bilo neobično da bend uradi kompletnu muziku za film, kao što je na primer grupa Queen uradila za film Fleš Gordon. Pevači su takođe uporedo gradili muzičke i filmske karijere, kao na primer Elvis Prisli čija je glumačka karijera procvetala uporedo sa njegovom muzičkom slavom. Pink Flojd ili The Who su takođe snimali filmove.
Kada se pojavila ideja da učestvuju u adaptaciji Tolkinovog najpoznatijeg romana, Bitlsi su već glumili u dva filma – Hard Days Nights i Help. Oba filma su nastala pod okriljem kuće United Artist, a producent je bio Denis Odel.
Upravo ovaj producent je 1968. godine došao na ideju da adaptira Gospodara prstenova. Plan je bio da se film snimi kao mjuzikl. Posle dva prethodna filma, ugovor je podrazumevao i treći, tako da je projekat dobio zeleno svetlo, a Bitlsi su već u studiju počeli da razrađuju koncept.
Kasting
Razmatrajući delove koje će pretočiti u muziku, članovi benda su međusobno podelili uloge. Pol Makartni bi bio Frodo, dok bi Ringo Star preuzeo ulogu njegovog stalnog pratioca Semvajza Gemdžija. Ljubitelji romana znaju da su tu četiri glavna hobita, ali umesto da Džordž Harison i Džon Lenon preuzmu uloge Merija i Pipina, oni se opredeljuju za drugačiju podelu. Harison je trebalo da bude Gandalf, a Lenon – Golum.
Iako u razgovoru dva velikana (Džekson i Makartni), bivši Bitls nije mogao tačno da se seti ove podele, on je rekao da veruje da je ovo zaista bilo tako.
Lenon kreće u potragu za Kjubrikom
I dok su svi Bitlsi bili strastveni obožavaoci romana, Lenon je bio pokretačka snaga filma. Za njega je bio samo jedan režiser dostojan ovog zadatka – Stenli Kjubrik. U tom trenutku, Kjubrik je iza sebe imao Spartaka (1960), Lolitu (1962) i Dr Strejndžlava (1964) godine. Prema pisanju portala thevintage.com, glasine sugerišu da Kjubrik nije bio nesklon ideji da se snima film Gospodar prstenova, ali je bio skeptičan da može da prenese bogat i širok opseg knjige u jedan film, i to sniman tako da glumci zaista odigraju sve scene.
Bitlsi su bili spremni, Tolkin nije
Kada je Kjubrik odbio da učestvuje na filmu, Bitlsi su počeli da gube interesovanje za projekat. Dž. R. R. Tolkin je 1968. godine još držao prava na knjige i nije ih ustupao United Artistu na korišćenje. Očigledno je smatrao, prenosi portal, da Bitlsi nisu pravi izbor za interpretaciju njegovog slavnog romana.
Džekson o ovoj ideji
Govoreći za Bi-Bi-Si, Džekson je rekao da su mu osećanja pomešana kada razmišlja o ovom napuštenom projektu. Pošto bi film bio mjuzikl, Džekson je postavio pitanje; „Šta bi Bitlsi uradili sa albumom sa muzikom iz filma Gospodar prestenova? To bi bilo 14 ili 15 pesama koje bi bile teške za slušanje samostalno, bez filma. Voleo bih da čujem taj album. Sa druge strane, drago mi je da sam ja imao priliku da snimim ove filmove‟.
Pol Makartni je zaključujući razgovor o ovoj temi sa slavnim režiserom rekao: „Drago mi je što to nismo uradili jer je trebalo da ti to uradiš i veoma mi se sviđaju tvoji filmovi‟.
Izvor: thevintagenews.com
Naslovna fotografija: vector_brothers / Alamy / Alamy / Profimedia