Kultni filmovi o putovanjima
Najuzbudljiviji filmovi o putovanjima slikaju gradove i pejzaže na poseban način, skiciraju jedinstveni lokalni duh i kulturu, i tretiraju određenu destinaciju kao – posebnu zvezdu filma. Mnogo je sjajnih filmova u istoriji kinematografije koji gledaocima nude posebnu magiju – autentičnu atmosferu određenih destinacija, i treperavo uzbuđenje koje donose putovanja i otkrivanja novih predela.
Praznik u Rimu (Roman Holiday), film Vilijama Vajlera iz 1953, je crno-beli klasik čija je pozornica – grad Rim. Akteri su ljupka Odri Hepbern kao odbegla princeza i harizmatični Gregori Pek kao novinar koji se našao u izazovnoj situaciji. Princeza uranja u pulsirajući život Rima, i sjajno se provodi uz pomoć novinara koji tokom jednog nezaboravnog dana postaje njen lokalni vodič. A romansa je u vazduhu. Za svoju ulogu u duhovitoj i šarmantnoj ljubavnoj priči Odri Hepbern je nagrađena Oskarom.
Epska melodrama Doktor Živago snimljena 1965. odigrava se u Rusiji u turobnom, mračnom i teškom istorijskom trenutku. Film reditelja Dejvida Lina, nastao po romanu Borisa Pasternaka, u širokim potezima donosi na veliko platno emotivnu priču o ruskom lekaru i pesniku koji se, iako oženjen, zaljubljuje u ženu političkog aktiviste i doživljava teškoće tokom Prvog svetskog rata, a zatim i tokom Oktobarske revolucije.
Rediteljeva kamera je zaljubljena u impresivne pejzaže – u filmu su predstavljene mnoge lepote Rusije – od raskoši carske Moskve, preko sela Urala do vetrovitih sibirskih tundri. Nezaboravne su i oči glumice Džuli Kristi, ekspresivnost Omara Šarifa i originalna muzika iz filma.
Moja Afrika (Out of Africa) iz 1985, reditelja Sidnija Polaka, preplela je na velikom platnu hemiju protagonista (glavne uloge tumače Meril Strip i Robert Redford), i nestvarno lepe pejzaže Afrike. Film je snimljen u Keniji (u nacionalnom rezervatu prirode Šiba), i zasnovan na autobiografskom romanu Isaka Dinesena. Meril Strip igra dansku baronicu i vlasnicu plantaže koja u kolonijalnoj Keniji doživljava strasnu ljubav sa šarmantnim i nestalnim lovcem na krupnu divljač, koga tumači Robert Redford.
Pozornica kultne i šarmantne ljubavne priče Pre Svitanja (Before Sunrise) je grad Beč. Reditelj Ričard Linklejter je 1995. snimio nepretenciozan niskobudžetni film u kom Itan Houk i Žili Delpi flertuju i filozofiraju lutajući kaldrmisanim ulicama Beča. Film je doživeo veliki uspeh i u narednim decenijama prerastao u trilogiju – Pre zalaska sunca (Before Sunset) snimljen je u Parizu, deset godina kasnije, a Pre ponoći (Before Midnight) u Grčkoj, u gradu Kalamata, isto nakon deset godina.
Filmovi prate razvoj jedne ljubavi tokom dugog vremenskog perioda – od mladalačkog zanosa do turbulencija i peripetija srednjih i zrelih godina. Glumci su isti, a sva tri filma svedoče i o tome kako putovanja imaju moć da iz korena izmene percepciju – doživljaj sopstvenog života.
Prelepo snimljena ljubavna priča nastala po nagrađivanom romanu Majkla Ondažija (Michael Ondaatje), Engleski pacijent, takođe je premijeru imala sredinom devedesetih. Reditelj Entoni Mingela odlučio se za zvezdanu glumačku podelu (Žilijet Binoš, Rejf Fajns, Kristin Skot Tomas, Vilem Dafo), snimio emotivnu i potresnu sagu u kojoj se prepliću vremenski planovi i za film dobio brojne nagrade.
Priča se odvija u Toskani, u razrušenoj vili u kojoj bolničarka neguje pilota koji je stradao u avionskoj nesreći, otkriva njegovu priču i zaljubljuje se u njega. Vojnik u zavojima priseća se događaja iz prošlosti – fatalne ljubavi koja se odvijala u prelepo slikanoj pustinji Egipta.
Film Izgubljeni u prevodu (Lost in translation) iz 2003, rediteljke Sofije Kopole, priča je o dvoje stranaca koji se slučajno upoznaju u Tokiju i razvijaju neobično prijateljstvo. Glavne uloge tumaće Bil Marej i Skarlet Johanson, a film portretiše i ambijent luksuznog tokijskog hotela Park Hajat, karaoke barove i ulice ispunjene neonom. Ova razglednica japanske prestonice je i melanholična slika usamljenosti u jednom megalopolisu, koji vrvi od ljudi.
Dnevnik motocikliste (The Motorcycle Diaries) iz 2004, portretiše zanos mladog Če Gevare i njegovo putovanje po Južnoj Americi na kom je spoznao život i političke nepravde. Če Gevaru tumači Gael Garsija Bernal, njegovog prijatelja Alberta Granadu – Rodrigo de la Serna, a film je režirao Volter Sales. Na platnu se smenjuju prelepi pejzaži Južne Amerike – Andi, Maču Pikču… Tu je i potresna slika kolonija obolelih od lepre koje su nekada postojale u San Pablu.
Voz za Dardžiling (The Darjeeling Limited), uvrnuta komedija koju je reditelj Ves Anderson snimio 2007. godine, priča je o trojici zavađene braće (Oven Vilson, Edrijen Brodi i Džejson Švarcman) koji putuju po Indiji nakon očeve sahrane, pokušavaju da se pomire i ponovo povežu i upadaju u neobične situacije. Skučeni prostor voza u kontrastu je sa ogromnim prostorima Radžastana kroz koje on prolazi, a tu su i mnogi drugi živopisni urbani i ruralni pejzaži koloritne Indije.
U Brižu (In Bruges), film reditelja Martina Makdone iz 2008, slika prelepi srednjevekovni belgijski gradić Briž iz svh uglova. Plaćeni ubica Rej (Kolin Farel) nevoljno se zadesi u ovom gradu zajedno sa svojim partnerom, nakon što im je posao krenuo u lošem pravcu. Briž je poslednje mesto na kom bi Rej želeo da bude, a pitoreskni ambijent poznate evropske turističke destinacije je u potpunom neskladu sa mračnom, crno-humornom pričom.
Zabavan i inspirativan film Tajni život Voltera Mitija (The Secret Life of Walter Mitty) potpisao je, kao reditelj, glumac Ben Stiler. On igra i naslovnu ulogu – Voltera Mitija koji u uzbudljivom magazinu Life obavlja dosadan posao u fotografskoj arhivi. Mitijev život je bolno predvidiv, on sam je sklon sanjarenju, a sve se menja kada biva primoran da nađe izgubljeni slajd na kom se nalazi fotografija stalnog saradnika magazina – poznatog fotoreportera Šona O’Konela (Šon Pen). Potraga za izgubljenim negativom Mitiju menja život i odvodi ga u neverovatnu avanturu – uzbudljivo putovanje po Grenlandu, Islandu, Himalajima.
Fotografije za naslovni kolaž: Pinterest