Međunarodni filmovi koji će pomeriti granice animacije ove godine
U trenutku kada su bioskopi bili zatvoreni i više filmova je dobilo digitalne premijere, nisu svi rezultati gledanosti bili baš za slavlje, ali jedan žanr koji je doživeo priličan porast je animacija. Naslovi ne samo velikih i poznatih studija, već i nekih manje proslavljenih, privukli su veliki broj gledalaca različitih uzrasta, tako da očekujemo još puno kvalitetnih ostvarenja u godini pred nama. To obuhvata i neke međunarodne filmove koji nisu snimljeni na engleskom jeziku, a za koje očekujemo da će biti zanimljivi i drugačiji.
Away (Letonija)
Verovali ili ne, ovaj film koji je vizuelno prelep i osvežavajuć delo je samo jednog čoveka, Letonca Gintsa Zilbalodisa. U njemu nema dijaloga i fokus je na minimalizmu, odnosno doživljaju okruženja kroz koje prolaze glavni likovi. A pratimo jednog dečaka i njegovu pticu dok beže od sporog senotivog demona i usput nailaze na različite delove prirode i mnoge životinje, poput slonova, lama i kornjača. Film očarava i zvukom, a mnogi ga već sada porede sa ostvarenjima japanskog studija Gibli.
Violence Voyager (Japan)
Ono što je specifično u vezi sa ovim filmom jeste da je pravljen tako što se prvo urade kartonski isečci koji se snimaju u realnom vremenu, a onda im se dodaju razne pozadine i efekti. To stvara neku vrstu hibridne animacije koja u dobroj meri podseća na čuvenu seriju South Park. Priča donekle ima elemente Čarobnjaka iz Oza jer glavni likovi nailaze na zabavni park iza koga se krije nešto mnogo opasnije, ali to na kraju ipak vodi u veći horor.
Kill It and Leave This Town (Poljska)
Za rad na ovom filmu bilo je potrebno 11 godina, a njegov autor tvrdi da je to „prvi umetnički animirani film u istoriji poljske kinematografije“. U njemu preovladavaju sivi, crni i tamnoplavi tonovi, a prikazuje bedu istočne Evrope koju naseljavaju životinje sa ljudskim osobinama. Sve je bledo i inspirisano teškim autorovim odrastanjem u industrijskom gradu Lođu tokom komunističkog režima, tako da očekujemo vrlo teško, ali i upečatljivo ostvarenje.
No.7 Cherry Lane (Kina)
Kina i Hong Kong suočili su se sa mnogim turbulencijama prošle godine, tako da ovo ostvarenje ima dvostruki efekat. Naime, ono je posvećeno takođe napetoj atmosferi 60-ih godina prošlog veka, ali istovremeno predstavlja i ono lepo iz tog perioda. Tu je filozofska kompleksnost, prikazana kroz vrlo specifičan stil animacije, odnosno mešavinu hiperrealizma i kompjuterski generisanih efekata. Prvi utisci su pomešani, ali verujemo da će ovo ostvarenje ipak ostaviti trag.
Bombay Rose (Indija)
Prvi Netfliksov animirani film iz Indije odložen je, ali ga mnogi već spominju kao kandidata za Oskara. Predstavlja montažu više priča uličnog života u Mumbaju, koje se prepliću kako bi stvorile širu priču posvećenu problematičnim romansama. Animacija je dobijena kombinovanjem modernog stila sa potezima četkicama nalik Van Gogovim. To je ostvareno tako što je tim umetnika godinu i po dana ručno slikao mnoge kadrove, što se i vidi iz bogatih pastelnih tonova.
Izvor: Dazed