Najbolje uloge Toma Hardija
Tom Hardi je jedan od najpopularnijih glumaca u Holivudu u poslednje vreme, iako se ne pojavljuje baš u gomili novih ostvarenja, već ciljano bira uloge. Čini se da mu izbor ide dobro jer, bez obzira na uspeh samog filma, njegove role su uvek hvaljene među fanovima.
Nije neko ko se povezuje sa kontraverzom i skandalima, već je u žiži javnosti samo kada ima neki novi projekat ili kada prisustvuje nekom od važnih događaja iz sveta sedme umetnosti. Pažnju ženskih osoba privlači svojim izgledom, a muškarcima je pokazao mnoge stilske lekcije. Kada su u pitanju njegove uloge, često i nema puno teksta da izgovori, već mora da bude dovoljno upečatljiv samim svojim prisustvom i izrazima lica, a to mu je uspelo već nekoliko puta. U nastavku pročitajte koje su to neke od njegovih najboljih uloga.
Bronson (2008)
Mnogi smatraju da je ova uloga vinula Hardija u zvezde, pre svega zbog fizičke transformacije, a potom i zbog glume. Hardi se ugojio čak 45 kilograma da bi odglumio ozloglašenog zatvorenika koji je osuđen na sedam godina, ali u zatvoru provodi tri decenije zbog toga što razvija alter ego sklon nasilju i drugim sumanutim idejama. Film jeste čudan, ali uloga je vrhunska.
Legend (2015)
Ovaj film smo spominjali ovde, jer Hardi ovde glumi dvostruku ulogu. U pitanju su blizanci gangsteri, koje je dočarao uverljivo, iako su u pitanju vidno različite ličnosti. Uloge su ozbiljne, ali Hardi unosi zdravu dozu humora u držanje i ponašanje ove braće. Da već ne znate da nema brata blizanca, ovde bi mogao da vas uveri da ima.
Capone (2020)
Njegov najnoviji film nije baš naišao na oduševljene fanove i kritičare, ali rola dementnog Ala Kaponea ne dovodi se u pitanje. Hardi je učinio najbolje što je mogao i vrlo je uverljiv kao matori gangster koji počinje da halucinira i ponaša se neobuzdano. Zanimljivo je videti taj deo života ove istorijske ličnosti, makar i u filmu koji je i te kako mogao biti bolji.
Inception (2010)
Hardi i Nolan sarađivali su nekoliko puta, a u ovom filmu glumi prefriganog industrijskog hakera čija specijalnost je ulazak u podsvest ljudi kako bi im ukrao ideje i tajne uspeha. U ovom slučaju, on pomaže glavnoj ekipi filma da ubace jednu misao u podsvest jedne osobe tako da otpočnu krah jedne poslovne mašinarije. Hardi je nalickan i prefrigan i ni u jednom trenutku ne znamo šta da očekujemo od njega.
The Dark Knight Rises (2012)
Uprkos tome što se ovde dobar deo vremena samo uz najveću koncentraciju može razumeti šta Hardi zapravo govori, jer nosi respirator koji njegovom negativcu Bejnu pomaže da diše, on je dao sve od sebe. Dominira u svakom kadru u kome se nalazi i nije nam teško da poverujemo je u pitanju neko ko bi mogao da pobedi i samog Betmena.
The Revenant (2015)
Ovaj film najčešće se pominje u kontekstu glavne, Oskarom nagrađene, uloge Leonarda Dikaprija i impresivne kinematografije zbog koje deluje kao da je sve jedan veliki kadar, ali ne sme se zapostaviti ni Tom Hardi. Njegova sporedna uloga postaje sve veća i važnija kako se film bliži kraju i vidimo da je on lako mogao da glumi i glavnu ulogu. Neki čak kažu da je on bio i upečatljiviji od Dikaprija.
Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Film koji je u mnogim aspektima sušta suprotnost avantura Džejmsa Bonda donosi nam Hardija u jedinstvenom izdanju – sa riđkasto-plavom perikom. Čak i sa tako apsurdnom postavkom, gde je on u vizuelnom kontrastu od svih ostalih likova, rola se uklapa u dati period i on je nosi upečatljivo do kraja. On možda i predstavlja nešto najsličnije Bondu u špijunskom i operativnom smislu u celom filmu.
The Drop (2014)
Može se reći da je od svih Hardijevih likova najlakše navijati za Boba, radnika u baru koji koriste mafijaši za svoje ilegalne operacije. Bob je u ovom slučaju običan čovek koji upada u niz nesrećnih okolnosti, ali sa kojim se lako možemo poistovetiti u kontekstu ljudskosti i dopadljivosti. To je nešto što smo retko viđali od njegovih uloga.
Mad Max: Fury Road (2015)
Ribut kultnog serijala o Maksu Rokatanskom umesto Mela Gibsona doneo je Hardija u glavnoj ulozi. On praktično ništa i ne govori tokom celog filma, već se to svodi na ispuštanje niza zvukova i akcionih poteza, ali to uopšte ne mari u sveukupnom utisku ovog odličnog filma. Vizuelno prelepo, a ništa manje upečatljiva nije ni Šarliz Teron u ulozi Furiose, koja ipak ima malo više toga da kaže.
Locke (2013)
Za sve one filmove gde nije imao dovoljno prostora i teksta, ovde je nadoknadio na najbolji mogući način i drži nas prikovanim za ekrane iako je on jedini lik kog vidimo tokom čitavog filma. Sve je jedan neprekidni kadar u vozilu tokom koga samo čujemo druge likove sa kojima Hardi razgovara, ali je suština u posledicama koje na njega ostavljaju bračna kriza i takoreći nervni slom. Manje je više, ali više Hardija je uvek dobra stvar.
Izvor: The Guardian
Naslovna fotografija: Lionsgate/A24