Smrt, loš scenario, kreativne nesuglasice: ovi filmovi su zamenili glumce u nastavcima
Nije neobično do sad bilo da se glavni glumac ili glumica zameni u nastavku filma. Dok su mnogi mišljenja da bi i uloga Black Panther-a u nastavku trebalo da pripadne nekom drugom glumcu zbog smrti Čadevika Bosmana, po svemu sudeći, a i novom trejleru, kreativni tim ipak je smislio nešto drugo. Da pogledamo koji reditelji i produkcije su se odlučili da zadrže lika u nastavku, a zamene glumca.
Speed
Zamislite da u četvrtom nastavku serijala filmova o Džon Viku nema Kijanu Rivsa? Zaista bi teško to išlo. Međutim, studio je jednom to već uradio, sa nastavkom filma Speed. Ovaj kultni akcioni film sa bombom u autobusu je proslavio devedesetih i Kijanua ali i Sandru Bulok. Studio je, naravno, želeo da Rivs glumi u nastavku, ali on nije bio baš oduševljen konceptom filma reditelja Jana de Bonta, koji nije bio usredsređen na autobus koji pokušava da održi veliku brzinu u ozloglašenom LA-u prepunom saobraćaja, već na brod za krstarenje koji se sporo kreće na otvorenom moru. Kijanua je zamenio Džejson Patrik, dok je Sandra Bulok prihvatila samo jer je studio obećao da će podržati njen passion projekat Hope Floats.
Terminator 3
The Terminator je osamdesetih bio kultni akcioni SF. Drugi deo je postao jedan od najgledanijih filmova svih vrmena. Trojka… pa jedva se sećamo da postoji. Pritom Kameron je odbio da režira i piše scenario, a Linda Hamilton nije želela da glumi. Imali su Švarcenegera, i Edvarda Furlonga koji je izrazio želju da ponovi ulogu Džona Konora. Ipak, Furlong nakon drugog nastavka nije ostao ime koje dovodi publiku u biokop, a i problemi sa drogom su naveli produkciju da ga zameni sa Nikom Stalom. Ipak, šta god da su su uradili, nisu uspeli da utiču da pamtimo ovaj film.
Hannibal
The Silence of the Lambs je prvi ( i još uvek jedini) film koji je osvojio Oskara za najbolji film. Dobro, ako ga svrstavamo uopšte u horor, mada mnogi to upravo rade. Plus, Oskare su osvojili i Entoni Hopkins i Džodi Foster za svoje uloge. Deceniju kasnije, pojavio se nastavak pod nazivom Hannibal, ali ovog puta ulogu specijalnog agenta FBI-ja Klaris Starling tumačila je Džulijan Mur. Šta se desilo sa Džodi Foster? Zvanično objašnjenje je da je bila zauzeta pripremama za režiju Flore Plum, filma koji se nikada nije dogodio. Ali, navodno joj se nije dopala početna adaptacija scenarija Hannibal-a autora Tomasa Harisa, koja je bila usko povezana sa knjigom i u kojoj je Klarisa bila drogirana, jela mozak sa Hanibalom, pa čak i imala seks sa njim. Film Hannibal koji je stigao na velika platna izrezao je većinu zaista postojećih elemenata knjige, ali ipak izgleda da nije impresionirao Džodi. Na pitanje da li je videla film, odgovorila je: „Videla sam Hanibala, ali neću ga komentarisati”.
The Girl in the Spider’s Web
The Girl with the Dragon Tatoo reditelja Dejvida Finčera je prva filmska adaptacija Milenijum sage Stiga Larsona na engleskom jeziku. Kultni status je zaslužila u originalnom, skandinavskom izvođenju, ali i američka verzija je postala bioskopski hit koji je zaradio 233 miliona dolara širom sveta. Takođe je dobio pet nominacija za Oskara, uključujući i za najbolju glumicu za Runi Maru kao naslovnu junakinju. Sa toliko uspeha, očekivalo se da će kada dođe vreme da se napravi nastavak, studio biti uzbuđen da vrati svoju zvezdu nominovanu za Oskara, kao i njenog partnera, Danijela Krejga (aka. Džejmsa Bonda). Ipak, studio je imao druge planove. Očekivali su izgleda veću zaradu, a Mara i Krejg su se nadali povišicama za nastavak, pa su odlučili da dovedu novog reditelja i glumačku ekipu, i snime ga sa manje od polovine budžeta prvog filma. Ovakva verzija, bez Finčera da vodi sve i sa drugim glumcima je na blagajnama postala nešto kao statistička greška. Glavnu junakinju u filmu The Girl in the Spider’s Web zaigrala je Kler Foj, koju znamo iz serije The Crown. I ona, kao i film, dobili su užasne kritike i zauvek ubili mogućnost dalje franšize.
The Incredible Hulk
Kad smo kod franšiza, Marvelova MCU saga traje već dugo vremena, ali nije prošla bez zamena glumaca iz ekipe superheroja. Možda i najkomplikovanija priča se krije iza otelotvorenja velikog zelenog čudovišta, Hulk-a. Naime, sve je krenulo sa Edvardom Nortonom, koji je pored glavne uloge, pisao scenario, želeo čak i da režira film i poprilično veliku autorsku kontrolu. Nije je dobio, pa se posle filma povukao, a nije čak nešto preterano i učestvovao u promociji filma. Sa druge strane, kad je krenulo okupljanje za film Avengers, Norton je izrazio želju da se nađe u ekipi, ali šef Marvel parade Kevin Fajgi je rekao da su zbog kreativnih nesuglasica potražili drugog glumca, Marka Rafala. Kad smo već kod osvetnika, ulogu u prvom nastavku Iron man-a koju je glumio Terens Hauard, u drugom nastavku je preuzeo Don Čidl, i nastavio s njom kroz nekoliko delova.
Harry Potter
I za kraj, jedna od tužnijih razloga za zamenu uloge. Ričard Haris, irski glumac kog znamo iz filmova Unforgiven i Gladiator, u prva dva nastavka o malom čarobnjaku Hariju Poteru, glumio je jednog od omiljenih likova Dambldora. Ipak neko vreme se borio sa Hodžkinsonovom bolešću i na kraju preminuo od upale pluća. Lik Dambldora je nastavio sa puno uspeha da igra Majkl Gambom do kraja serijala filmova. Iako je Gambon poznati britanski glumac, kog znamo iz raznih naslova, uloga direktora Hogvorts škole je nešto po čemu ćemo ga zauvek pamtiti.
Naslovna fotografija: EPA / FRANCK ROBICHON