„The Dropout“: Koliko nova serija po istinitoj priči menja istinu?
U poslednje vreme, svedoci smo trenda da se pravi sve više serija i mini-serija inspirisanih istinitim pričama, koji tu istu istinu menjaju u manjem ili većem obimu. Osim serije Pam & Tommy, koja se bavi vrlo specifičnom temom i o kojoj smo vam već pisali, tu je i puno onih koje se odnose na neku vrstu prevaranata (Inventing Anna o kojoj smo takođe pisali) ili startapova, najčešće iz sveta tehnologije (kao što su WeCrashed i Super Pumped, na primer). Sada je na red došla serija koja kombinuje sve gorepomenute elemente, a koja se zove The Dropout.
Priča ove serije fokusira se na Elizabet Holms, mladu vizionarku koja je postala milijarderka, a kasnije je osuđena kao prevarantkinja. Ona je osnovala kompaniju Theranos, koja je obećavala revoluciju u dijagnostikovanju bolesti. Ideja je bila da njihov test može da prepozna bolesti poput dijabetesa i raka uz samo nekoliko kapi krvi, bez bockanja iglama.
Njena ideja 2014. privukla je mnoge ulagače i ozbiljno podigla vrednost kompanije, a neki od njih su čak sedeli u upravnom odboru. Međutim, već godinu dana kasnije, plan je pošao po zlu, ispostavilo se da je ona prevarantkinja koja nikada nije ni imala tehnologiju koju je reklamirala, a potom je dospela i na sud. Proglašena je krivom za četiri od jedanaest tačaka optužnice.
Serija The Dropout zasnovana je na istoimenom podkastu mreže ABC iz 2019. godine, čija producentkinja Rebeka Džarvis je ujedno i producentkinja ove serije. U podkastu, Džarvis je intervjuisala bivše zaposlene, partnere, investitore, pacijente i poznanike Elizabet Holms, kako bi otkrila celu priču o njoj, od skromnih početaka do neslavnog završetka. Nakon toga, usledila je i knjiga Bad Blood: Secrets and Lies in a Sillicon Valley Startup novinara koji je prvi pisao o Holmsovoj 2015. godine, a potom i dokumentarac na mreži HBO pod nazivom The Inventor: Out for Blood in Sillicon Valley.
U seriji The Dropout, Elizabet Holms glumi Amanda Sejfrid, a tu su još i Navin Endruz, Kejt Mekinon, Mikaela Votkins, Stiven Fraj, En Arčer i mnogi drugi. U nastavku otkrivamo šta je istina, a šta je izmenjeno u ovoj seriji, uz napomenu da otkrivamo pojedine detalje radnje.
Da li je Elizabet Holms odustala od Stenforda?
Kao što i samo ime serije sugeriše, Holms je odustala od Stenforda, iako je imala dobar uspeh i dobijala pohvale kolega i profesora. Ovo je tačno, baš kao i deo koji kaže da je ona tražila od roditelja da, umesto u školarinu, ulože pare u njenu kompaniju kako bi ona uspešno započela poslovanje.
Međutim, ovo nije cela priča. Serija sugeriše da postoji i još jedan puno ličniji razlog za odlazak sa fakulteta, jer njene drugarice pretpostavljaju da je silovana. Kako je naknadno saznato, Holms je zaista prijavila seksualno nasilje na kampusu Stenforda i to dok je još bila brucoškinja. Izjavila je da ju je to nateralo da razmišlja o osnivanju sopstvene firme i pravljenje sopstvenog puta.
Koliko novca je Sani Balvini uložio u kompaniju Theranos?
Kao što smo napomenuli na početku, kompanija je zaista dobila velika ulaganja iz nekoliko izvora, a jedan od njih bio je i Rameš Sani Balvini, koji je bio i u vezi sa Holms. Njega je upoznala na leto pred odlazak na fakultet i razvili su prvo prijateljstvo, a potom i partnerski odnos kada je ona imala 18, a on 37 godina.
To je pomoglo da ga ubedi da joj donira novac za kompaniju i da to iskoristi kao osnovu da je ne oteraju iz upravnog odbora. Jedina razlika je u tome što serija prikazuje kako je Balvini pozajmio 20 miliona dolara, dok je u stvarnosti ta suma iznosila 13 miliona dolara.
Da li je Elizabet Holms bila opsednuta Stivom Džobsom?
Ima puno sitnica koje gledaocima deluju kao preuveličane, poput citiranja Jode, vežbanje niskog glasa pred ogledalom, ili opsednutosti Stivom Džobsom. Osim par detalja koji su tu zarad bolje atmosfere u seriji, većina ovih činjenica je tačna i adekvatno odslikava stvarnost.
U seriji je vidimo kako pleše uz muziku sa svog iPod-a i čežnjivo gleda u poster Stiva Džobsa, a u stvarnosti je zaista bila opsednuta njime. Pokušavala je da imitira mnoge njegove dnevne navike i strategije za uspeh u poslu – od ishrane, nošenja crnih rolki, pa sve do unajmljivanja njegovih bivših zaposlenih.
Koliko dugo je Elizabet Holms izbegavala pozive?
U seriji vidimo glavnu junakinju kako u nekoliko navrata izbegava da razgovara sa Sanijem i svojim bratom Kristijanom, uz izgovor da je na sastanku, a dok je zapravo za to vreme u privatnom avionu i ide ko zna kuda. Iako deluje pomalo neverovatno, ona je u stvarnosti uspela da uspešno izbegava pozive i po nekoliko dana i da se čak dešavalo da se „isključi“ skoro po mesec dana, a bez ikakvog naknadnog objašnjenja odboru kompanije Theranos.
Koliko laži je izrekla Elizabet Holms?
Ako vam se čini da Elizabetine laži u seriji deluju preuveličeno, u stvarnosti su bile još gore i opsežnije. Nekome je govorila kako radi za Pentagon i kako se njena tehnologija koristi u Avganistanu, dok su drugi verovali da je njen proizvod uveliko u upotrebi u domovima zdravlja i helikopterima za evakuaciju, pa čak i usred ratnih okršaja.
Izvor: Screen Rant
Fotografije: Hulu