„The Tinder Swindler” – istinita priča o prevari koja vas ostavlja sa ogromnom željom da saznate više
Kad ne znate koji film da gledate, a ne želite da se obavezujete na nekoliko sezona serija – dokumentaraca bar uvek ima u ponudi. Najnoviji Netfliksov hit The Tinder Swindler jedan je od onih o kojima se priča i piše već danima. Sam naziv filma već obećava izuzetno aktuelnu temu, s obzirom na to da je u pitanju veoma popularna dejting aplikacija, ali ne dajte se zavarati – ovaj dokumentarac nema za cilj da „pljuje” moderne načine upoznavanja i dejtovanja. Tinder je ovde najnebitnija stavka, a postoji toliko toga u pozadini cele priče, da je prosto nemoguće ne zapitati se da li se sve ovo zaista desilo.
Kroz film upoznajemo 3 devojke koje opisuju događaje kroz koje su prošle – događaje koji im deluju kao da se nisu desili njima, već kao da su i same bile u nekom filmu. Jedna priča o momku kog je upoznala na Tinderu i koji je već na prvom dejtu očarao, nakon čega je usledio neočekivani drugi dejt u njegovom privatnom avionu. Ovo se dešava samo na filmu, zar ne?
Druga počinje priču o tome kako je svajpujući po Tinderu naišla na lika za koga joj se učinilo da bi mogao da isprati njen životni stil, ali pošto nisu kliknuli u romantičnom smislu, postali su jako dobri prijatelji. Ni ovo nije baš realno.
Treća priča o tome kako je, dok je čekala na aerodromu let kako bi se sastala sa svojim momkom u drugom gradu, naletela na vest o prevarantu za kog se ispostavilo da je upravo taj njen momak. I ovo deluje kao film. I verovatno ste do sada shvatili da je glavni lik u svakoj od ovih priča isti čovek – prevarant Sajmon Leviev, čovek koji se pretvarao da je sin izraelskog milijardera i trgovca dijamantima.
Prva od devojaka koju upoznajemo je Norvežanka Sesilija, koja opisuje sebe kao devojku u večnoj potrazi za ljubavlju i srodnom dušom. Odmah po upoznavanju, Sajmon je osvaja svojim romantičnim gestovima. To su buketi ruža, romantična iznenađenja, put u Oslo samo da bi nju video i posle mesec dana – pitanje da žive zajedno. A onda joj samo jednog dana stiže poruka sa fotografijom njegovog telohranitelja, koji je povređen jer su ih napali njegovi neprijatelji. Romansa, uzbuđenje, opasnost – opet filmski.
Druga devojka je Šveđanka Pernil, ona kojoj je Sajmon bio prijatelj. Pernil u njemu dobija nekog ko razume njen stil života, nju, nekog s kim može da razgovara i putuje po svetu. Njihovo druženje je savršeno, provode celo leto putujući zajedno i provodeći vreme u najluksuznijim hotelima, sve dok joj ne bude ispričao o pretnjama koje dobija i zbog kojih ne može da pristupi svom novcu. Sve vam je već jasno, zar ne? Svaka od priča ima plot twist u maniru jednog Stivena Spilberga.
Evo šta se dešava kada živimo živote online. Upoznate dečka koji vam deluje kao pravi princ na belom konju. Ne verujete da ste ga našli. Guglate ga, proverite mu profile na društvenim mrežama i uverite se da je stvaran, da postoji, da vas ne laže i da je samo vaš. Njegov profil na Instagramu savršeno prikazuje njegov život, postoje slike na internetu koje potkrepljuju sve ono što vam o sebi priča. Pored priča ovih devojaka, vi kroz film imate priliku da vidite njihove prepiske i da čujete glasovne poruke koje im je slao. Sve je to vrlo stvarno.
Dakle, uložen je veliki trud da se konstruiše cela priča. Devojke se zaljubljuju u svog princa, a onda on traži pomoć od njih jer je njegov život u opasnosti. Naravno, kada nekog volite ne postavlja se pitanje da li ćete mu pomoći. I tako mu date svoje kreditne kartice, dižete kredite na svoje ime i dajete pare njemu, pare koje se on kune da će vam vratiti kad sve prođe. Ali nikad ništa ne prolazi i vaš dug se uvećava.
Kako one dolaze do istine i kako je ova priča postala javna, moraćete da saznate sami. Ono što se ovde postavlja kao jedno od glavnih pitanja jeste upravo to šta se dešava kada živimo online i kada, zatrpani informacijama, izgubimo onaj unutrašnji filter i sposobnost da razlučimo šta je istina, a šta ne. I drugo pitanje, možda i važnije – koliko je čitav svet lišen ljubavi i empatije, kada postoje ovakvi emocionalni manipulatori koji navode ljude na užasne stvari, a sve navodno u ime ljubavi. Koliko smo mi željni ljubavi, kada zbog nje dovodimo sebe u ovakve situacije?
To je onaj duboko tužan aspekt ove priče. Devojke koje su bile žrtve ovog prevaranta su, naravno, pretrpele užasnu torturu kad su odlučile da istupe i ispričaju svoju priču. A on je eno, živ i zdrav, i dalje na Tinderu i Instagramu, živi punim plućima i preti da će da tuži sve i svakog zbog klevete.
Ono što, pored vrlo intrigantne priče, izdvaja The Tinder Swindler u moru ostalih dokumentaraca jeste i savršena režija. Svaki aspekt ove priče je maestralno prikazan – od traganja za ljubavlju po internetu, internet prevaranata pa sve do magnetske privlačnosti zlih ljudi koji znaju tačno kad šta treba da kažu i urade. Film je tako izrežiran da čak zalazi na teritoriju trilera i misterije, kada norveška policija konačno dobije informacije o Sajmonu i počne da ga traži i kopa po njegovom životu. Ko je Sajmon Leviev? Da li je to njegovo pravo ime? I čiji je on zapravo sin? Nakon toga priča dobija drugi prizvuk, pošto upoznajemo i treću devojku – Holanđanku Ajlin koja je sa njim u tom trenutku u vezi već godinu dana i koja hladne glave samo odlučuje da mu se osveti, tako što će ona prevariti njega.
Znamo da Netfliks dokumentarci umeju da budu senzacionalistički, da obećavaju lude priče, a da se na kraju ispostavi da su dosadni i ne tako zanimljivi. Međutim, to nije slučaj ovde. The Tinder Swindler je inteligentan, dovitljiv i ostavlja vas zabezeknute i sa željom da čujete još nešto, da saznate, da istražujete. Ostavlja vas bez odgovora na neka veoma važna pitanja i ne daje zadovoljavajući kraj. Ali to je život – on zaista nikad nije kao u filmovima.
Naslovna fotografija: Netflix
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.