Top 11 uloga Dru Barimor: Važno nam je da si i dalje tu, Barimor Dru!
Uskoro će i u naše takođe koronom izmučene bioskope stići novi, povratnički film Dru Barimor – posle pet punih godina, ova voljena glumica raznovrsne i dugovečne karijere vratila se i filmu, i premda su kritike njene nove komedije naslovljene Dublerka (The Stand-in) uglavnom naglašeno oštre i porazne, ne bismo nikako smeli da sa uma smetnemo sve ono čime nas je Dru Barimor radovala i zadužila tokom ove tri-četiri decenije rada joj na filmu. Stoga…
- Firestarter (1984)
Svesno ćemo iz ovog brzopoteznog osvrta/pregleda izostaviti njenu neodoljivo šarmantnu kreaciju iz Spilbergovog klasika E.T. vanzemaljac, jer tu je reč o epizodnoj roli, te ćemo krenuti od ove nadahnute i krajnje učinkovite ekranizacije poznatog romana Stivena Kinga. Reditelj Mark L. Lester je dobro razumeo, a onda i znalački vodio malenu Dru kroz uzbudljivu i zlokobnu priču o opasnim moćima koje je sve teže zauzdavati i kontrolisati. Ovo je jedan od zasluženih sjajnih bisera žanrovski preciznog filma osamdsetih godina veka za nama.
Poison Ivy (1992)
Posle malo je reći burnog ostatka detinjstva i rane mladosti, Dru Barimor bila je kadra za prvi u dugom joj nizu povrataka; za početak, u toj fazi hvatanja zaleta u misiji ponovnog osvajanja nekadašnjih odličnih startnih pozicija u holivudskoj A ligi poslužili su brojni filmovi B produkcije i B fele, mahom iz domena trilera ove ili one podvrste. Fatalna Ajvi jeste primer u dobroj meri budalostog erotskog trilera iz prve polovine devedesetih, ali u isti mah je i dovoljno efektno delo na tu temu, u kom smo posvedočili da je Dru Barimor odrasla i da je i dalje moguć srećan ishod, po pitanju njene dalje holivudske i obližnje karijere.
- Guncrazy (1992)
Znatno kvalitetnija je ova sočna i ubojita krimi-drama o dvoje mladih i očito ukletih ljubavnika bez ikakve šanse za pobedu i srećan kraj. Ovaj film rediteljke Tamre Dejvis, kao sugestivan odjek priče o Boni i Klajd, na platno i ekrane doneo je živopisan i upečatljiv prikaz amerikane tog doba, a Dru Barimor se izvrsno pokazala na temu saigre sa Džejmsom Legrosom.
- Scream (1996)
U tom kratkom međuvremenu Dru Barimor nizala je uloge u jeftinijim produkcijama, a onda je kucnuo i čas da se taj „kuluk“ i kapitalizuje. Ona je pokazala glumačku klasu u mono-postavci sada već nezaboravnog uvoda u Vrisak, vrhunsku metafilmsku horor-komediju reditelja Vesa Krejvena. Tu smo gledali i ježili se uz Dru Barimor dok sprema kokice i pokušava da doaka isprva samo zaludnom telefonskom manijaku.
- The Wedding Singer (1998)
Ova izvrsno retro-romantična komedija, sročena, između ostalog i u čast veselih osamdesetih, značajna je i kao prva saradnja Dru Barimor i Adama Sendlera. U pitanju je vrhunski spoj dvoje vanserijskih komičara, a film je, reklo bi se, u savršeno jednakoj razmeri i komičan i romantičan.
- Home Fries (1998)
Iz iste godine je i ova takođe izvanredna crnohumorna komedija zabune reditelja Dina Perisota, koja je pod okriljem studijskog filma zapravo donela ono najbolje što je u tom trenutku imao da ponudi američki nezavisni film nasmejanije i opuštenije vrste – šarm, nepretencioznost, nepredvidljivost, sveopštu filmičnost i ekonomično pakovanje.
- Never Been Kissed (1999)
Gotovo pa kraj dvadesetog veka Dru Barimor ispratila je i u ovoj lahorastoj komediji sa prilično beslovesnom premisom – nešto mlađa novinarka odlazi na tajni zadatak u srednju školu, gde se pretvara da je sramežljiva učenica kako bi saznala više o ćudima i navikama mlađih naraštaja. Ovaj film, istina, fino odslikava narečenu eru, i, da pomenemo i to, briljantno je parodiran u potonjem maestralnom ostvarenju Ovo nije glupi tinejdžerski film, a, povrh svega drugog, pokazuje nam koliko film može da dobije iz odlične glavne glumice.
- Confessions of a Dangerious Mind (2002)
Ovaj film o možda pravom, a možda i lažnom CIA operativcu, koji dela pod krinkom zabavljača, scenariste Čarlija Kaufmana i reditelja Džordža Klunija, na prvom mestu je projekat po meri glumačkog dara uvek dobrog, često i odličnog Sema Rokvela, a to je, tu nema sumnje, dobro shvatila i Dru Barimor u svojoj odmerenoj, nijansiranoj i sveukupno veoma uspeloj ulozi Peni.
- 50 First Dates (2004)
Ponovo upareni Adam Sendler i Dru Barimor pokazali da je ipak moguće napraviti ubedljivu romantičnu komediju i ako se krene od konceptualnog spoja romantične premise, studije živopisnih karaktera, prikaza onog čuvenog duha vremena i… povremene amnezije.
- Music and Lyrics (2007)
Dru Barimor se u glumačkom smislu odlično snašla i pri spoju sa u ovoj divnoj i duhovitoj romansi temeljno preporođenim Hjuom Grantom. Ovde mora nužno biti pomenuto i ime znamenitog Adama Šlezingera (Fountains of Wayne), autora songova, inače, nedavno prerano preminulog. U pitanju je i zasad poslednja velika romantična komedija sa Dru Barimor na čelu glumačke kolone.
- Whip it (2009)
Da je kadra i za filmsku režiju i da je što-šta pametno, značajno i esnafski i konkretno upotrebljivo naučila radeći sa mnogim rediteljima prve klase, Dru Barimor je dokazala ovim vrlo dobrim i izrazito zanimljivim filmom kojim je debitovala na polju režije celovečernjeg igranog filma. U pitanju je ekranizacija odlične proze Šone Kros koja prati zbivanja iz života devojaka koje se na koturaljkama međusobno bore i krve u „arenama“ ubogijeg dela Amerike. U filmu su igrale i: Elen Pejdž, Alija Šokat, Kristin Vig, Iv, Džulijet Luis…, a u manjoj roli tu je i Dru Barimor glavom i bradom.
Naslovna fotografija: New Line Cinema