Kad dete ima dve tate: Fotografije gej roditelja iz SAD
Zamislite da vam neko na proslavi, radnom mestu ili okupljanju prijatelja kaže da bi vas trebalo sprečiti da imate decu. Prema njegovoj proceni, vi niste prikladna osoba za roditeljstvo. Uprkos tome što o vama ne zna ništa, veruje da ste previše uvrnuti, bolesni, neprirodni, promiskuitetni i da ne živite po božijim načelima. Ne dopada mu se ni vaš partner, zbog čega ima čitav spektar saveta kako vas ograničiti. Neki od njih uključuju i nasilje.
Pretpostavljam da bi kod većine to izazvalo talas gneva. Uz mnogo psovki i podršku prisutnih, verovatno biste podsetili takvu osobu gde joj je mesto. Rekli biste da je prekoračila sve moguće granice pristojnosti i da je roditeljstvo vaša privatna stvar, kojom nema pravo da se bavi.
Gorenavedena scena prilično je neverovatna ukoliko ste strejt, ali za gej ljude ona je uobičajena, svakodnevna pojava. Tema gej roditeljstva u Srbiji mnogima služi kao otirač za noge i gotovo da nema osobe koja se ne oseća pozvanom da pogrdno mišljenje obriše o nju. Tako marginalizacija počinje već sa upotrebom jezika.
Pravičnija društva rečnikom ravnopravnosti otvaraju vrata za nastanak više srećnih porodica. Kod ostalih, gej roditelji su obespravljeni, nevidljivi ili primorani da se sele. Fotograf Bart Hejnen upoznao je Roba Hejverta kada su se pre 25 godina sreli u liftu. Započeli su vezu ali, kako istopolni brakovi nisu bili mogući, nisu ni razmišljali o deci. Živeli su u Belgiji, koja je gejevima omogućila da usvajaju 2003, a roditeljstvo pomoću surogat majki i danas je zabranjeno.
Uprkos tome, Hejnen i Hejvert poželeli su pre deset godina da postanu roditelji, zbog čega su bili prinuđeni da napuste zemlju. Donorku jajnih ćelija i surogat majku potražili su daleko od kuće – u Kaliforniji, i sada žive u Bruklinu sa blizancima Itanom i Noom. Hejnen se ubrzo zapitao kakve su životne priče drugih gej očeva. „Iako nas je bilo dvojica, osećao sam se pomalo usamljenim kao gej tata, u smislu da su sve druge porodice koje sam poznavao bile porodice strejt roditelja“, rekao je za CNN. „Takođe, verovao sam da je važno da moja deca vide druge porodice sa gej očevima.“
Zahvaljujući Hejnenovom radu, koji je započeo 2016. godine, gej očevi sada mogu da se vide širom sveta. U njegovoj fotomonografiji Dads, koja je nedavno izašla iz štampe, nalaze se brojna svedočanstva istopolnog roditeljstva iz SAD. Na prikazima su ljudi različite rase, etniciteta i religije, udovci, samohrani očevi i venčani parovi. Hejnen veruje da je od posebne važnosti što su na pojednim fotografijama donorke i surogat majke, jer njihova ljubav, briga i pomoć utiču na gejeve pri donošenju odluke da postanu roditelji.
„Želeo sam da pronađem balans između pokazivanja da su naše porodice iste kao bilo koje strejt porodice, ali da istovremeno, počev od njihovog kreiranja, imamo mnoge osobenosti koje se kod strejt porodica ne mogu pronaći“, rekao je. Pogledajte deo kolekcije iz njegove fotomonografije, za koju se kao autor nada da će doprineti ublažavanju još uvek raširenih i štetnih predrasuda.
Darel i Čarls Barkdejl sa trogodišnjim sinom Brajdenom, Mičelvil, Merilend
Čarls se seća da mu je jedna žena na aerodromu rekla: „Šta vi momci znate o negovanju beba?“. Uskoro se susrela sa odgovorom koji nije očekivala. Čarls je zaposlen kao defektolog u školi i sa decom radi celog života.
Dimitri i Robert sa Maksimom i Milom, Njujork
Gej roditelji ponekad ne žele da znaju ko je biološki otac u porodici, ali Dimitri i Robert su otvoreni po tom pitanju – Dimitri je biološki otac oba deteta.
Al i Kris sa sinovima Tomijem i Lukom, Asburi Park, Nju Džerzi
Hejnen ističe da je naneverovatnija stvar koju je primetio jednakost podele roditeljskih obaveza kod istopolnih parova: „Podela poslova u kućama koje sam posetio često je bila izbalansirana. U njima nema tradicionalnih rodnih uloga na koje biste mogli da se oslonite. Impresioniralo me je koliko su Al i Kris sinhronizovani dok brinu o svojoj deci.“
Denis češlja Elana, Bruklin, Njujork
Dok je pripremao fotomonografiju, Hejnen je bio iznenađen brojem samohranih gej očeva, koji su zasnovali porodice pomoću usvajanja ili surogat majčinstva. „Čim sam kročio u Denisov dom, mogao sam da vidim koliko je njegov odnos sa sinom poseban“, izjavio je za Gardijan.
Teksema, Pablo i njihov novorođeni sin, Montičelo, Minesota
Ova fotografija napravljena je nekoliko sati posle porođaja surogat majke, koja se odmarala u sobi pored novih roditelja. „Plaćeno surogat majčinstvo donedavno nije bilo dozvoljeno u državi Njujork. Mnogi roditelji koji su sarađivali sa majkama morali su da napuste državu da bi osnovali porodice. Originalna fotografija uključivala je lica, ali sam odlučio da ih isečem i usmerim pogled na grudi, ruke i bebu. Bez odvlačenja pažnje, bez mogućnosti da se sadržaj pogrešno interpretira. Ovo su dva oca koji drže svoju bebu“, objašnjava Hejnen.
Art i Džim sa sinom Itanom i njegovom verenicom Rouz, Providens, Roud Ajland
Oni su bili među prvim gejevima koji su postali roditelji zahvaljujući usvajanju. U to vreme nikakvi zakonski okviri za gej porodice nisu postojali i Hejnen kaže da nisu usvojili Itana kao par: „To nije bilo moguće, jer nisu bili venčani. Brak između istopolnih partnera u to vreme nije bio legalan u SAD. Jedan od njih je prvi usvojio Itana, a nekoliko godina kasnije i drugi je podneo zahtev. Sve se to dešavalo u Vašingtonu 1989. godine“.
Tom i Majk sa sinom Džekom na vežbi iz lakrosa u Školi Horas Man, Bronks, Njujork
Džek je imao 17 godina kada je napravljena ova fotografija. Hejnen kaže da je bilo nešto tenzije u vazduhu prilikom njenog nastanka, jer je napravljena usred terena i sa drugim igračima unaokolo. Škola je upoznata sa tim da Džek ima dva oca, baš kao i njegovi prijatelji. „Bio je staložen i smiren tokom fotografisanja“, kaže Hejnen.
Harison i Kristofer sa ćerkom Geni, Bruklin, Njujork
Ne raskidaju sve gej porodice veze sa biološkim majkama. Harison i Kristofer održavaju komunikaciju sa ženom od koje su usvojili Geni. Posećuju se nekoliko puta godišnje i drže njene fotografije u sobi svog deteta.
Džonatan i Erik sa porodicom tokom Šabata, Bruklin, Njujork
Ovi roditelji odlučili su da bi jedan od njih trebalo da radi od kuće da bi provodio više vremena sa decom. Njihovi najmlađi sinovi usvojeni su po rođenju, a vremenska razlika među njima je pet dana.
Vernon i Rikardo sa bliznakinjama, Klinton, Merilend
„Oni su prvi koji su u svojim familijama postali gej roditelji, što je dočekano sa toplom dobrodošlicom. Podrška ih je uverila da nisu sami i opremila ih je solidnim temeljima za napredak njihove porodice“, izjavio je Hejnen.
Izvori: cnn.com, theguardian.com