Hedlajner Blink Festivala, Ružno Pače za City Magazine – Sve ide u krug, pa se i pop pank vratio publici
Da ste upali u komu tamo nekad početkom 2000-ih i probudili se sad, mislili biste da se ništa nije menjalo jer pop pank žanr je i dalje (opet) aktuelan. Malo modernizovan, sa novim igračkama i produkcijskim zahvatima, ali energija i emocija je ista. Baš takvo, moderno viđenje ove muzike donosi nam hrvatski one man band Ružno pače.
Ružno Pače nastupa u Beogradu na Blink festivalu koji će biti održan 25. i 26. juna u dvorištu fabrike Kluz u Beogradu. Na nekoliko bina, predstaviće nam se najsvežije od regionalnog trepa i pop panka. Kukus, Sipxpack, Keni Nije Mrtav, Tam, Basha su samo neka od imena, ali nas sad najviše interesuje Ružno Pače, sa kojim smo popričali o njegovoj muzici, samom žanru, ali i šta će da radi ako se kao i lik iz priče jednog dana pretvori u prelepog labuda.
Za početak, iako imaš veliku fan bazu u Beogradu, i hedlajner si na Blink festivalu, predstavi se ljudima koji još uvek nisu čuli za muziku Ružnog pačeta?
Ružno Pače je mix rocka, punka i elektro žanrova sa dodatkom internih fora u tekstu.
Šta radiš kad nisi na bini, koja su ti sve interesovanja mimo muzike?
Volim vozit svoj 1991 Jeep Cherokee kroz sela, šume, i alpe dokle ide.
Otkud interesovanje za pop punk žanr? Kako je uopšte krenulo za ponovno vrednovanje ovog žanra na ovim prostorima i koliko je on različit od onoga što se slušalo pre 20-ak godina?
Kroz osnovnu i srednju školu slušao sam samo bendove, tako da mi je prirodno raditi žanr glazbe čiji su glavni elementi gitare i bubanj, iako nikad nisam ciljao specifično na pop punk. Sve ide u krug pa se izgleda vratila i “bend” glazba natrag publici, iako se ova sadašnja razlikuje na dosta načina, bubnjevi su opčenito programirani i nisu snimljeni uživo, na vokalu se ponekad koristi autotune kao umjetnička odluka/instrument, a također se u instrumental često ukomponiraju elementi iz elektro i “trap” žanrova, to su riseri, bassdropovi, semplovi.
Koliko je muzika koju ti stvaraš autentična za današnju generaciju, a koliko se oslanja na muzičko nasleđe nekih starijih generacija?
U tekstu ima dosta riječi koje su specifične za moju generaciju kao što su sleng ili čak neke strane riječi, mislim da je ipak instrumental više relatable “starijim” generacijama.
Ispod mosta je postao veliki hit, na šta prvo pomisliš kad ti neko pomenu tu pesmu? Koji su najzabavniji (ili najlošiji) komentari koje si dobio na tu pesmu?
Radio sam custom merch kad je izašla ta pjesma, napravio sam patcheve iz svojih starih bend majica i prišio ih na košulje, bilo ih je 5, sve različite boje i jedna je čak otišla fanici u Irsku.
Šta je sledeće za tebe? Gde vidiš sebe za 5 godina?
Ako ču još uvijek radit glazbu, nadam se da če to bit glazba koju ja želim i volim radit.
Da li ti je cilj da zauvek budeš Ružno pače ili bi možda želeo nekad postati prelepi labud?
Ako je “postati prelepi labud” metafora za “prodati se” onda neznam, možda haha
Koju novu muziku imaš da nam preporučiš?
Obično slušam DJ Screw kad vozim Jeep.
I za kraj preporuči nam nešto sa Blink festivala?
Bacite oko na Ba$ha, svidio mi se njegov nastup sad u Zagrebu.
Ulaznice za Blink festival su u pretprodaji na svim prodajnim mestima servisa Tickets, kao i online. Trenutna cena dnevnih karata je 800, i kompleta za oba dana 1200 dinara. VIP kompleti koštaju 4000 dinara, dok će se na ulazu prodavati jednodnevne karte po ceni od 1000 dinara i kompleti po ceni od 1700 dinara.
Naslovna fotografija: Blink Promo