8 noviteta koje ćemo čitati ove godine
Književna scena 2021. bila je obeležena izlaskom nekoliko velikih i dugo iščekivanih književnih dela – Frenzenovo Raskršće, novi roman Sali Runi, autobiografija Mire Furlan… A ova godina je rešila da nas obraduje zaista impresivnim brojem novih književnih dela nekih od najboljih savremenih autora. Neke od ovih knjiga odavno su izašle na svojim matičnim jezicima, ali kod nas nikad ranije nisu bile objavljivane niti prevođene. Ove godine će njihova srpska izdanja konačno ugledati svetlost dana.
Pored toga, postoje nova izdanja za koja je u planu da i kod nas izađu paralelno sa svetskom književnom scenom, što je zaista velika stvar i pokazuje da naši izdavači prate šta se dešava i trude se da idu u korak s vremenom.
Dakle, iluzija je da su samo klasici ono što je vredno čitanja, pošto postoje fenomenalna dela savremene književnosti koja samo čekaju da ih neko otkrije. Zato smo ovom prilikom odlučili da vam predstavimo 8 noviteta u kojima ćemo ovog leta uživati.
1. Ćutanje devojaka, Pet Barker
Adaptacije poznatih grčkih mitova nisu nova stvar i do sad ih je izašlo zaista mnogo, od kojih su nekoliko zaista veoma kvalitetne knjige. Ni Ćutanje devojaka nije nova knjiga, s obzirom na to da je prvi put objavljena još 2018. godine, ali tek sad dobija svoj srpski prevod u izdanju izdavačke kuće Laguna. U pitanju je knjiga koja govori o Trojanskom ratu iz perspektive Briseide, žene koja je bila predmet sukoba Ahileja i Agamemnona koji je donekle i inicirao stvaranje Ilijade.
Kada je Agamemnon zahtevao Briseidu za sebe, Ahilej je odbio da se bori i Trojanci su tada polako počinjali da gube tlo pod nogama. A ona je bila samo jedna od hiljada žena koje su bile žrtve Trojanskog rata, živeći u senci pretvorene u konkubine, prostitutke, izbrisane od strane istorije. Ako ste voleli Kirku i Hiljadu brodova, ovo je knjiga koja će vam se sigurno svideti, a budući da izlazi sredinom maja, u njoj ćete moći da uživate već ovog proleća.
2. Kopenhaška trilogija, Tove Ditlefsen
Kopenhaška trilogija, prvi put objavljena još krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih, predstavlja autorkin pokušaj da se izvuče iz mračnog perioda i trauma koje joj je detinjstvo ostavilo. Da se izvuče iz tog stanja ranjivosti, koju je nekad nemoguće dokučiti i prevazići. Ditlefsen je žena koja se udavala četiri puta. Bila je jedna od najslavnijih danskih pesnikinja, a njeno delo spada u obaveznu lektiru u danskoj srednjoj školi.
Prepoznata je kao jedna od začetnika autofikcije – hibrida memoara i autobiografije i mnogi je porede sa, kod nas već dobro poznatim, Karl Uveom Knausgorom čija je šestotomna autobiografija Moja borba osvojila srca čitalačke publike.
3. Sećanju na sećanje, Marija Stepanova
Marija Stepanova je ruska pesnikinja za koju je ruska čitalačka publika saznala kroz talas post-sovjetskih pesnika devedesetih. Dobitnica je prestižnih ruskih književnih nagrada, a njeni memoari Sećanju na sećanje bili su u užem izboru za Internacionalnog Bukera 2021. godine. Stepanova je sama rekla kako je godinama pokušavala da napiše ovu knjigu o svojoj porodičnoj istoriji, sklapajući svoja sećanja sa svim svedočanstvima i isečcima istorije koji su joj ostali od predaka.
I takva je i ova knjiga. Ona podseća na spomenar, beleške kroz koje ona gradi likove svojih predaka i kroz njih priča priču o životu u Rusiji tog doba. U pitanju je autorka za koju smo sigurni da će se njeno ime spominjati rame uz rame sa imenima poput Olge Tokarčuk i Svetlane Aleksijevič, a roman Sećanju na sećanje izlazi u izdanju izdavačke kuće Booka, te će sigurno biti na spisku za kupovinu ovog leta.
4. Godina magičnog razmišljanja, Džoan Didion
Veliki je bio propust što knjige ove velike žene nisu do sada postojale na srpskom jeziku. Njeni eseji su pravo literarno blago, koje dok čitate imate utisak da razgovarate sa nekom briljantnom prijateljicom bez dlake na jeziku. Džoan Didion je bila baš jedna takva žena. Bila je novinarska ikona Kalifornije sedamdesetih godina, neko ko se aktivno družio sa najvećim imenima Holivuda i muzičke scene tog vremena, ali i neko ko je preživeo lični pakao.
Nakon smrti njenog muža, njihovoj ćerki je takođe dijagnostifikovana teška bolest, a knjiga je napisana upravo u periodu nakon muževljeve smrti i smatra se najvećom knjigom o tugovanju koja je ikada napisana. Skoro hirurški precizno, a mirno i staloženo, ona opisuje svoj gubitak kroz knjigu koju koristi kao sredstvo pomirenja sa tragičnim događajem i novim statusom udovice. Godina magičnog razmišljanja nam uskoro stiže u izdanju izdavačke kuće Štrik i ovo je delo koje zaista ne treba da propustite.
5. Obećanje, Dejmon Galgut
Nakon dve nominacije za Bukera koje je dobio za prethodna dva romana, Dejmon Galgut je 2021. konačno i dobio ovu veliku književnu nagradu, i to za roman Obećanje koji nam stiže u izdanju Derete. U pitanju je porodična saga za koju kažu da je jedino mogla i biti napisana u Južnoafričkoj Republici i koju karakteriše proza kakva se retko sreće u savremenoj književnosti.
Glavni junaci su članovi porodice progonjeni jednim starim obećanjem koje su dali. Oni se udaljavaju, a njihovi životi teku svojim tokom. Srećući se na porodičnim sahranama u toku tri decenije, oni se sećaju svog nekadašnjeg života i atmosfere u državi – atmosfere obojene aparthejdom, mržnjom i netrpeljivošću. Sve u svemu, Obećanje je složen i ambiciozan roman za koji verujemo da će biti obožavan od strane svakog ljubitelja kvalitetne savremene književnosti.
6. Beskrajna lakrdija, Dejvid Foster Volas
I ovo smo dočekali. Odnosno, tek treba da dočekamo. Kontrast izdavaštvo je rešilo da se upusti u ovaj nesvakidašnji poduhvat prevođenja jedne od najkompleksnijih knjiga, maestralnog dela Dejvida Fostera Volasa za koje mnogi tvrde da je prosto neprevodivo. Mi ne verujemo u to i jedva čekamo srpsko izdanje jednog od najvećih američkih romana svih vremena.
U principu, ovu knjigu je teško opisati jer je radnja izuzetno kompleksna, ali recimo da pratimo nekoliko narativnih tokova naizgled nepovezanih, koje zapravo povezuje jedna jedina stvar, a to je jedan film. Dok čekamo ovo izdanje i odbrojavamo dane do njegovog izlaska, u međuvremenu vam preporučujemo da pročitate neke od sjajnih eseja ovog genijalnog pisca koje možete pronaći na internetu i uverite se u to da je Beskrajna lakrdija delo vredno čekanja.
7. The Candy House, Dženifer Igan
Kad smo već kod velikih dela američke književnosti, ne možemo da ne spomenemo autorku koja je navodno velikom Frenzenu preotela Pulicera za Korekcije svojim romanom Vreme je siledžija. Iz Kontrast izdavaštva nam stiže i njen novi roman – The Candy House, koji govori upravo o ovom našem savremenom digitalnom dobu. Knjiga prati jednog od sporednih likova iz romana Vreme je siledžija, a suštinski govori o usamljenosti u ovom dobu hiper-povezanosti i dobu u kom ne možemo da pobegnemo jedni od drugih i od informacija. A ipak se osećamo samo.
Sve u svemu, Dženifer Igan je jedna od najvećih savremenih autorki, te ako volite savremenu američku književnost preporučujemo vam i ovaj kad izađe jer ga mi iščekujemo sa velikim nestrpljenjem, ali i roman koji mu je prethodio jer je on u pravom smislu te reči remek-delo.
8. Matriks, Loren Grof
Loren Grof, autorka proslavljenog romana Suđaje i furije, neko je ko je hvaljen pre svega zbog svog pronicljivog pisanja o savremenom bračnom životu i nekom novom pogledu na seksualnost, ljubav, rutinu i sve one pretnje koje u njoj leže. Sada u svom novom potezu na književnoj sceni, Loren Grof piše roman o časnim sestrama iz XII veka, a rezultat ovoga je smeo roman velike snage. Ona kreira portret ženske prirode protkane strašću, neupitnom verom, senzualnošću, snagom, i religioznom ekstazom. Matriks je njen prvi roman nakon dela Suđaje i furije i knjiga koja istražuje žensku moć u ovom iskvarenom svetu.
Naslovna fotografija: Thought Catalog/Unsplash