„Avanture Blejka i Mortimera: Tajna Sabljarke“ – retro avantura o spasavanju sveta od strahovlade
Francusko-belgijska škola stripa veoma je popularna i poznata širom sveta, pa tako i kod nas, ali još uvek ima onih neotkrivenih dragulja koji tek dolaze na red na srpskom jeziku.
Svi znamo za Asteriksa, Taličnog Toma, Štrumfove, Tintina, Spirua i poneko zna za poručnika Bluberija, Krcka, Gašu šeprtlju, ali koliko ljudi je čulo za Blejka i Mortimera?
Ovaj dvojac predstavlja naslovne junake strip serijala koji je stvorio Edgar P. Žakobs i koji je nerazdvojiv deo gorepomenute škole stripa, a čije avanture konačno imamo prilike da čitamo na srpskom jeziku.
Izdavačka kuća Makondo objavila je dugo čekani integral pod nazivom „Tajna Sabljarke“, koji objedinjuje prve tri epizode serijala, koje su se prvi put pojavljivale još u magazinu „Tintin“ od 1946. do 1950. godine.
Pozdravljam potez da se sve tri epizode, pod nazivom „Fantastična potera“, „Mortimerovo bekstvo“ i „S.X-1 uzvraća udarac“, objave u integralnom izdanju u kome se vidi pun sjaj i raskoš priče.
Veliki format je ujedno pravi način da se iskusi ovaj uvod u avanture Filipa Mortimera, britanskog naučnika i Frensisa Blejka, oficira britanske tajne službe.
Već na početku vidimo da Žakobs ne preza od opisivanja velikih događaja koji menjaju svet i ubacivanja elemenata neke druge istorije koja se nije dogodila.
Konkretno, radnja je smeštena u 1950-e godine u kojima postoji izvesno Žuto carstvo, koje vrlo brzo uspeva da sravni brojne velike gradove i promeni svetski poredak.
Naslovna Sabljarka je oružje na čijem razvoju radi Mortimer, a koja je presudna za oslobađanje sveta, zbog čega Blejk i drugi obaveštajci moraju da pronađu način da je osposobe uprkos ometanjima.
Odmah na početku kreće luda avantura prepuna akcije, špijunaže i kontrašpijunaže, tajnih zadataka, modernih spravica i oružja…
Brzo upoznajemo i njihovog neprijatelja, pukovnika Olrika, koji postaje veoma važan faktor u priči i koji ostaje sveprisutan do kraja serijala.
Sve to prati puno teksta, iz današnje perspektive čak i neuobičajeno puno, pa sve vreme imate utisak kao da čitate neki avanturistički ili akcioni špijunski roman koji ima više od 500 strana.
To samo doprinosi lakšem uranjanju u priču i čini da pažljivo čitamo svaku rečenicu, dok uživamo u koloru i fantastičnom retro crtežu.
Prosto se nameće upoređivanje sa Indijanom Džonsom zbog avanturističkih tema, ali i sa Džejmsom Bondom zbog svih špijunskih elemenata i pretnji po svet.
A kada je u pitanju stripski svet, Blejk i Mortimer su tematski i po duhu bliži Martiju Misteriji nego sunarodnicima Tintinu, Asteriksu ili Taličnom Tomu.
Mirnog srca možemo reći da je ovo jedno remek-delo stripa koje pokazuje svu ozbiljnost zrelog autora, teme koje uopšte nisu samo za malu decu i crtež koji predstavlja pokaznu vežbu iz preciznosti.
Kolor dodaje veselu nit čak i u pomalo mračnim trenucima za naše likove, a izdvojeni veliki kadrovi, koji se pojavljuju s vremena na vreme, donose neki šarmantni retro prizvuk serijalu koji je i danas aktuelan.
Baš zato je to jedno ozbiljno delo koje pokazuje svu moć stripova i još jednom potvrđuje da nam je ponekad potrebna samo dobro napisana avantura da zaboravimo na sve ostalo oko nas.