Booka izdala nove knjige Marka Tomaša i Karla Uvea Knausgora
Izdavačka kuća Booka rešila je da kraj godine obeleži izdavanjem dva romana autora koji u Srbiji umaju kultni status.
Izdavačka kuća Booka sredinom decembra objavila je „Knjigu za Maju“, roman Marka Tomaša o lutanjima, nemirima, ranjivosti i ljubavi.
Tomaš piše o detinjstvu, o Mostaru kakav je bio nekada, o porodici, o vlastitoj izgubljenosti, o pisanju, o nametnutim očekivanjima, o osećaju krivice i strahu od neuspeha, a najviše o Njoj, koja ne želi da bude u knjizi.
S detinjom iskrenošću Tomaš ogoljava sebe, svoje zablude, greške i loše izbore i navike, ali i – u ovdašnjoj književnosti retko razoružavajuće i upečatljivo – sitnice kroz koje se ljubav ispoljava. Šljokice koje Ona unosi u njegov život, njena odeća koju on slaže, besmislene svađe zbog nezatvorenih fioka, svetlucave pege na njenom licu, sve su to male stvari kojima Tomaš bez patetike slika veliku, sudbonosnu ljubav.
Prema rečima Kruna Lokotara, urednika hrvatske izdavačke kuće V.B.Z., roman Marka Tomaša je „prozna knjiga nemira, raspadanja i pokušaja objedinjavanja bića… Sve se to očituje i u autorovoj poetici, koja prati i oponaša rastrzanost bića i pokušaje njegove defragmentacije.“
Pisac i muzičar Marko Šelić Marčelo za roman je rekao da je „topla i izuzetno poštena knjiga, ma kako se autor zaklinjao da neprestano laže“, dok književnica Ena Katarina Haler navodi da je „svojim drugim romanom i možda najosobnijim djelom dosad, Tomaš još jednom potvrdio da je reč o iznimnom proznom autoru s već prepoznatljivim pjesničkim senzibilitetom“.
Pesnik, pisac i kolumnista Marko Tomaš rođen je u Ljubljani 1978. Školovao se u Mostaru i Somboru, radio u Sarajevu, Mostaru, Splitu i Beogradu, a živi u Mostaru. Njegovi dnevnički zapisi, eseji, politički i sportski komentari objavljivani su na portalima i u časopisima širom regiona.
Autor je 16 zbirki pesama, među kojima su „Crni molitvenik“, „Regata papirnih brodova“, „Trideset deveti maj“, „Skratimo priču za glavu“ i „Stihovi iz automata“. Objavio je i zbirku pesama i priča „Odrastanje melanholije“, roman „Nemoj me buditi“, biografiju „Ivica Osim – utakmice života“, zbirku izabranih kolumni „Kolodvor i paranoja“, zbirku eseja „Pisma s juga“ i dramu „Noć s Aleksom“.
Pesme su mu prevedene na desetak svetskih jezika. Dobitnik je nagrade „Farah Tahirbegović“ 2014. i nagrade „Pincom“ za kratku priču 2004. Po motivima njegovih pesama Hrvatsko narodno kazalište Mostar postavilo je višestruko nagrađivanu predstavu „Gnijezdo“, a 2022. godine dramu „Noć s Aleksom“.
Izdavačka kuća Booka početkom decembra objavila je „Jutarnju zvezdu“, prvi roman u novom serijalu norveškog pisca Karla Uvea Knausgora.
Knausgor, koji se proslavio šestotomnim autobiografskim romanom „Moja borba“, u novoj knjizi odstupa od autofikcije po kojoj je poznat, i uvodi elemente natprirodnog.
Priča se odvija na jugu Norveške, vrelog avgusta. Profesor književnosti Arne i umetnica Tove borave s decom na jugu Norveške, sveštenica Katrine vraća se kući i preispituje svoj brak, medicinska sestra Turid nalazi se u noćnoj smeni u psihijatrijskoj bolnici dok se njen neverni suprug, novinar Justejn, opija. A onda se neočekivano na nebu pojavi nova bleštava zvezda, veća od svih drugih.
Fenomen čije poreklo niko ne ume da objasni praćen je biblijskim znamenjima, halucinacijama i nizom sve neobičnijih događaja, a ipak, za likove u knjizi svakodnevni život mora da se nastavi. Duhovno izgladneli, zastrašujuće osetljivi, mučno neuspešni, oni pokušavaju da preuzmu kontrolu nad svojim životom, svako na drugačiji način reagujući na pojavu jutarnje zvezde.
„Jutarnja zvezda“ je mračan, napet i uzbudljiv roman koji je Njujork tajms (The New York Times) opisao kao „hibrid horora, realističke drame, trilera i teološko-duhovne rasprave“, dok norveški Dagbladet piše da „Knausgor majstorski prepliće magično, mistično i natprirodno u kritičku ideju o prirodi koja nam šalje poruku“.
„Knausgor otkriva da je iznenađujući majstor jezovitog… Kako čitamo, pokazuje se da je ’Jutarnja zvezda’ zli blizanac ’Moje borbe’. Promišljen, čitljiv roman, prepun ideja i uzbudljivih preokreta“, ističe Los Anđeles tajms (Los Angeles Times).
Karl Uve Knausgor rođen je 1968. u Oslu. Kao devetnaestogodišnjak pohađa Akademiju za umetničko pisanje u Hordlandu, a u Bergenu studira istoriju umetnosti i književnost. U periodu 1999‒2002. radi kao urednik književnog časopisa Vagant. Debitovao je 1998. romanom „Van sveta“ (Ute av verden), postigao veliki uspeh i postao prvi debitant koji je dobio prestižnu nagradu norveške kritike „Kritikerprisen“.
Šestotomni autobiografski roman „Moja borba“ izlazi u periodu 2009‒2011, postiže veliki uspeh u Skandinaviji i svetu, dobija nekoliko nagrada i nominacija. Zbirku eseja „Amerika duše“ objavljuje 2013. godine. Tokom 2015. i 2016. izlaze četiri knjige eseja: „U jesen“, „U zimu“, „U proleće“, „U leto“, u formi pisama koje otac piše svojoj ćerki čije rođenje iščekuje. Roman „Jutarnja zvezda“ objavljen je 2020.