Booka obeležava proleće sa 2 nove knjige
Izdavačka kuća Booka proleće obeležava sa dva ženska glasa.
Prvi pripada Dragani Mladenović, čija zbirka poezije „Robotka“ je upravo objavljena, a drugi Karin Tuil, savremenoj francuskoj autorki čiji roman „Odluka“ je prodat u 200 hiljada primeraka samo u Francuskoj.
Dragana Mladenović – „Robotka“
Izdavačka kuća Booka objavila je početkom aprila treću knjigu u okviru svoje edicije poezije – zbirku pesama „Robotka“ Dragane Mladenović, u kojoj autorka upečatljivo progovara o ulogama i položaju žena u savremenom društvu.
Mladenović je pesnikinja diskretnog izraza i buntovnog glasa koju krasi retko viđeno jezičko majstorstvo. Autorka je više zbirki angažovane poezije, kao i dela za decu i mlade.
Nova zbirka Dragane Mladenović poput oštrog noža seče meko tkivo ovdašnjeg povampirenog patrijarhata koji sistematski truje društvo čineći ga plodnim tlom za bujanje nasilja jačih nad slabijima i u kojem je femicid umesto izuzetka postao svakodnevica.
Mladenović ogoljava patrijarhalne obrasce koji su svuda oko nas, a nekad i u nama samima, prikazujući društvo u kojem se od žena očekuje da budu savršene supruge i majke, jake i ostvarene žene, ali da istovremeno budu i krotke, podatne i tihe. Njeno pesničko ja, njena robotka, međutim, ne uklapa se u to.
„Robotka“ je provokativna, urnebesno potresna kolekcija pesama o ženama i njihovom mestu u svetu koji su kreirali muškarci, začinjena britkom ironijom i promišljenim humorom.
Dragana Mladenović, pesnikinja i spisateljica, rođena je 1977. u Frankenbergu. Diplomirala je i magistrirala na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Angažovanom poezijom o temama kao što su običan život u Jugoslaviji („Tvornica“), ratna zbivanja devedesetih („Rodbina“), fenomen mržnje („Slova ljubve“) i nasilje nad ženama („Femicid i druge pesme“) brzo je privukla pažnju publike kod nas i u regionu, a njena zbirka „Rodbina“ prevedena je na nekoliko jezika.
Pored toga, Mladenović piše poeziju za decu novog vremena („Dar-mar“, „Kad stvari poljude“ i „Tri, četiri, sad“), i romane za mlade i početnike u čitanju („Gospodin Oliver“). Njen serijal „Sve što (ni)sam…“ uspešan je pokušaj vraćanja knjiga u dečje ruke.
Dobitnica je više nagrada i za angažovanu poeziju i za stvaralaštvo za decu, između ostalih nagrade „Dušan Vasiljev“ za zbirku „Femicid i druge pesme“, i nagrade „Dušan Radović“ za zbirku „Kad stvari poljude“.
Mladenović živi u Pančevu i radi u SANU.
Karen Tuil – „Odluka“
Izdavačka kuća Booka objavila je u aprilu roman „Odluka“ francuske spisateljice Karin Tuil koji problematizuje pitanje terorizma, odgovornosti i pravde.
Karin Tuil se u svojim delima bavi aktuelnim, ponekad i kontroverznim temama, preispitujući vrednosti i savest današnjeg društva. Tako je na talasu #MeToo pokreta u romanu „Ljudska posla“ čitaoce stavila na porotničku klupu u sudskom procesu za silovanje, dok je u fokusu romana „Odluka“ pravosudna istraga o terorizmu.
Smešten u Francusku godinu dana nakon terorističkih napada u Parizu 2015, roman prati antiterorističku istražnu sutkinju Almu Revel, koja mora da odluči da li mladić koji je osumnjičen da se pridružio teroristima treba da bude krivično gonjen ili pušten na slobodu.
Istovremeno, dok joj se brak raspada, ona ima strastvenu tajnu vezu s advokatom koji zastupa osumnjičenog. Pored stalnih pritisaka i pretnji, svakodnevno se bori sa suprotstavljenim emocijama, svesna da kakvu god odluku bude donela, ona može imati dramatične posledice i po društvo i po nju samu.
Kroz portret harizmatične sutkinje rastrzane između emocija i odgovornosti, i prikaz društva u kome je osećaj sigurnosti u korenu uzdrman nakon terorističkih napada, Karin Tuil se bavi moralnim konfliktima u svakom pojedincu, kao i pitanjima istine, pravde i rasizma u današnjem vremenu. Odluka je uzbudljiv i pronicljiv triler s primesama ljubavne drame koji će čitaoce naterati da preispitaju svoje stavove o ličnoj slobodi.
List Mond de livre (Le Monde des Livres) piše da Tuil „stavljajući nasilje u svetu i lomove u društvu u žižu svog romana, još jednom obavlja uznemirujući ali neophodan posao“, dok časopis Obs (L’Obs) ističe da je njen novi roman „briljantan psihološki triler“.
„Tuil uvek uspeva da pronikne u bolesti društva. U romanu ’Ljudska posla’ osvrnula se na #MeToo, dok se u ’Odluci’ bavi krizom pravosuđa, pritiscima, pretnjama i nedostatkom resursa“, ukazuje Pari mač (Paris Match).
Karin Tuil rođena je 1972. godine u Parizu. Studirala je pravo i radila kao advokatica, ali je od advokature odustala i odlučila da se posveti pisanju. Autorka je dvanaest romana od kojih su „Ljudska posla“ (2019) i „Odluka“ (2022) objavljeni u izdanju IP Booka. Pisala je kratke priče i tekstove za časopise Le Monde 2, L’Express, Elle i Livres Hebdo.
Za roman „Six mois, six jours“ dobila je nagradu „Roman News“ (2011), za roman „L’Insouciance“ nagradu „Landerneau“ (2016), a roman „Ljudska posla“ ovenčan je 2019. nagradom „Interallié“ i Gonkurovom nagradom gimnazijalaca. Njena dela su adaptirana za pozorište i film, a Karin Tuil je odlikovana ordenom Reda umetnosti i književnosti u rangu oficira.