„Karl Viking – Ajngarov mač“: Magična avantura starog kova
Kada kažemo viking i strip, čitaocima sa naših prostora verovatno je prva asocijacija Hogar Strašni, a potom i Marvelov Tor, ali ovog puta skrećemo pažnju na junaka koji se zove Karl Viking.
U pitanju je strip junak kog su stvorili Britanci Ted Kauan, Don Lorens i Ken Bulmer i čije avanture su prvi put izlazile serijalizovane početkom 1960-ih u časopisu „Lion“.
U srži ovog stripa, koji se smatra klasikom britanske devete umetnosti, nalazi se avantura, akcija, borba za vlašću, odbrana časti i umoljavanje božanstava kako bi se došlo do velikog blaga.
Jedna od inspiracija za radnju je film „Vikinzi“ sa Kirkom Daglasom, ali Karl viking ide u brojne različite avanture koje započinju kao istorijske avanture, a potom dobijaju prizvuk nadrealnog i magijskog.
Karl je Saksonac čiju porodicu pobiju vikinzi i potom njihov vođa Ajngar odluči da ga prihvati kao svog sina koji će ga naslediti i predvoditi njegove ratnike u nove pohode.
To se i desi i kasnije pratimo Karla u raznim dogodovštinama u Skandinaviji, ali i širom sveta, pa on tako stiže i do Meksika i Italije, gde učestvuje u krvavim bitkama i napetim okršajima.
Treba istaći da je osnova priče jednostavna – pratimo ratnički narod koji ide u pohode i osvajanja, niko tu nije dobrica i niko se ne libi da ubije bilo koga ko mu se nađe na putu, a svi veruju u višu silu koja ih vodi.
Nekom je to Odin, nekom Tor, a nekom neke potpuno druge sile, ali skoro svi veruju u večnu slavu i zagrobni život, ali bi ipak pre toga da dobiju moć i bogatstvo na ovoj našoj Zemlji.
Karl se tako suočava sa pečurkama koje kontrolišu svakog ko ih pojede, čovekom koji je proklet da ima vučji lik, pa i okrutnim saracenskim hipnotizerom.
Kako je ovaj strip nastao pre više od šest decenija, naracija iz današnjih okvira može delovati pomalo zastarelo i likovi previše slični, ali sve to nadomešćuje sjajni crtež i detaljna okolina.
Bilo da je u pitanju krzno na ratnicima, detalj šume ogrezle u maglu ili pak neko natprirodno stvorenje, na svakom od njih vide se brojni pokreti olovkom koji dočaravaju i najsitniju senku.
A akcione scene, kojih ima puno, takođe su vrlo ubedljive i deluje kao da gledate neki retro fantazijski avanturistički film poput „Jasona i argonauta“, „Borbe titana“ ili pak serije „Avanture Sinbada“.
Sve ovo moglo bi sjajno da se prenese na veliki ili mali ekran i danas, čak i bez previše specijalnih efekata, ali pitanje da li bi u doba političke korektnosti imalo prođu.
Karl Viking pojavio se i u izdanjima u bivšoj Jugoslaviji, ali ova tvrdokoričena knjiga, prva od dve najavljene, koju je izdao Komiko, fenomenalno je izdanje za sve kolekcionare.
U njoj je skupljeno šest epizoda koje su poređane hronološki i u kojima ima puno napetih i neočekivanih situacija, što nekako brzo i postaje zaštitni znak ovog serijala.
Karl Viking je okrutniji od Hogara Strašnog i uradiće sve da ostvari ono što smatra „božjom voljom“, ali u kontekstu svog vremena i okruženja, on je i više nego prikladan naslovni junak.
A uz plejadu sporednih likova i dinamične avanture nema praznog hoda ni sporovoznog razvoja priče, te ćete stranice ovog stripa okretati brzo, ali pažljivo.