Konačno je otkriven identitet „španske Elene Ferante“
Nagrada u iznosu od 1 miliona evra rešila je jednu od najvećih misterija u modernoj španskoj književnosti. Naime, tokom poslednjih nekoliko godina, javnost u ovoj zemlji želela je da sazna ko je stvarno spisateljica Karmen Mola, koju mnogi zovu i „španska Elena Ferante“, zbog korišćenja pseudonima i odbijanja da otkrije svoj pravi identitet.
Autorka popularne trilogije romana o detektivki Eleni Blanko u skorašnjem intervjuu je priznala da ima 48 godina i predaje na jednom fakultetu u Madridu. Ona je takođe rekla da ima troje dece i da joj prija anonimnost. Ove informacije još više su zaintrigirale špansku književnu javnost, no niko u međuvremenu nije uspeo da joj uđe u trag.
Potpuno neočekivano, istina je isplivala na površinu tokom nedavno održane dodele španskih književnih nagrada Premio Planeta. Roman Zver Karmen Mole dobio je nagradu za knjigu godine na ceremoniji u Barseloni, a kada je došao trenutak da se ona preuzme, na podijumu su se na iznenađenje većine prisutnih pojavila tri sredovečna muškarca!
Bili su to Horhe Dijaz, Agustin Martinez i Antonio Mersero, koji su tokom poslednjih dvadesetak godina redovno sarađivali na pisanju scenarija za televizijske serije. „Nasuprot lažima koje smo plasirali poslednjih godina, Karmen Mola nije profesorka univerziteta“, obelodanio je Dijaz u svom govoru i dodao: „Nas trojica smo pre tri godine odlučili da ujedinimo naše talente u svrhu pisanja romana“.
Prema navodima trojice književnika, oni su se odlučili na ovaj pristup jer se u književnosti značajno manje vrednuje zajednički rad više autora na jednom delu u odnosu na, na primer, svet muzike. „S druge strane, niko ne spori da je album Bitlsa remek-delo, iako je na njemu radilo više individua“, izjavili su oni za katalonski dnevni list El Periódico.
Zanimljivo je su ova tri Španca izabrali ženski pseudonim, iako je kroz istoriju bilo pravilo da se žene kriju iza muškog pseudonima, kao što je bio slučaj sa Žorž Sand u 19. veku ili Dž. K. Rouling u našem vremenu. Razlog njihovog poteza možda leži u činjenici da žene danas mnogo više čitaju književna dela nego muškarci, a posebno kada ih pišu pripadnice lepšeg pola.
Izvor: Guardian
Izvor naslovne slike: Thom Milkovic / Unsplash