• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Kreativni centar predstavlja: „ZEMUN (1717-1934)”

Kreativni centar predstavlja: „ZEMUN (1717-1934)”

CityMagazine
04.05.2022. 2 min Knjige/Stripovi

Nova knjiga u nagrađivanoj ediciji Ovako se živelo Kreativnog centra namenjena je svima koji žele da saznaju kako se živelo na području Zemuna tokom dvesta godina istorije. U tom multietničkom gradu, pored Srba koji su bili najbrojniji narod, živeli su Nemci, Grci, Cincari, Jevreji, Hrvati i Česi. Donoseći svoje običaje i baveći se različitim poslovima, stanovnici su uticali na kulturno-istorijski razvoj grada i društvene odnose. Napredak se odvijao ubrzano, pa je po nekim ocenama s početka XIX veka Zemun bio najlepši i najbogatiji grad u pograničnoj oblasti Habzburške monarhije.

Knjiga ZEMUN (1717–1934) upoznaće mladog čitaoca s tim gde se nalazila Vojna granica i čemu je služila, kada je dobijen status slobodnog kraljevskog grada, na koji način su se građani štitili od kuge i kako su provodili slobodno vreme. Pored toga, saznaće da su početkom XX veka, kada je Zemun imao 17.000 stanovnika, u varoši postojale škole, bolnice, fabrike, a otvoren je i vojno-civilni aerodrom.

Pažljivo izabran ilustrativni materijal u knjizi sastoji se od izuzetnih i životnih ilustracija Miroljuba Milutinovića Brade i bogatog foto-materijala iz muzejskih zbirki i privatnih kolekcija.

Autor knjige dr Čedomila Marinković, istoričar umetnosti, odličan je poznavalac Zemuna. Kao žiteljka tog grada u ovoj knjizi ona čitaocima približava istorijske događaje iz davnina, znamenita mesta i građevine. Takođe, upoznaje ih sa brojnim ličnostima značajnim za grad – ljudima koji su u njemu boravili ili ga gradili, koji su kroz Zemun prolazili, o njemu pisali i pevali. Iskreno i odmereno ona govori o najlepšim gradskim mestima i o svemu čime se Zemunci danas ponose.

Za knjigu Jevreji u Beogradu (1521-1942) u izdanju Kreativnog centra Čedomila Marinković dobila je nagradu Neven za najbolje delo iz oblasti popularne nauke u 2020. godini.

Naslovna fotografija: Promo

Oznake:

istorijakreativni centarzemun

Podeli

Zaprati Autor

CityMagazine

Ostali članci

„Slučaj siromašnih slika” u galeriji Artget
Prethodni

„Slučaj siromašnih slika” u galeriji Artget

Lejdi Gaga objavila svoju pesmu za film „Top Gun: Maverick"
Sledeći

Lejdi Gaga objavila svoju pesmu za film „Top Gun: Maverick”

Sledeći
Lejdi Gaga objavila svoju pesmu za film „Top Gun: Maverick"
04.05.2022.

Lejdi Gaga objavila svoju pesmu za film „Top Gun: Maverick”

Prethodni
04.05.2022.

„Slučaj siromašnih slika” u galeriji Artget

„Slučaj siromašnih slika” u galeriji Artget

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    STRANGER THINGS
    Stranger Things pred finale otkriva da Upside Down nije ono što mislimo: Upozorenje, tekst sadrži spojlere
    CityMagazine
    vruć vetar
    “Vruć vetar” bez Čkalje i Ljubiše Samardžića danas je nezamisliv, a evo ko je trebalo da bude u njihovim ulogama
    CityMagazine
    "Ko ne ume da razume, evo ide siže": Hit iz 90-ih, iz kog su izbačeni političari, a ostao je Berček, koji ako ne znate, propuštate mnogo
    “Ko ne ume da razume, evo ide siže”: Hit iz 90-ih, iz kog su izbačeni političari, a ostao je Berček, koji ako ne znate, propuštate mnogo
    CityMagazine
    Božić
    Ceo svet svakog Božića sluša ovu pesmu koju u Srbiji niko nije čuo: Potvrda da ljudskost opstaje
    CityMagazine
    porodica po ugovoru
    Brendan Frejzer u filmu „Porodica po ugovoru” od 15. januara u bioskopima
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖