„Marti Misterija/Dok Robinzon: 40 godina misterija“ – dobri stari čika Marti, večno mlad i uvek radoznao
Marti Misterija, poznat i kao Dobri stari čika Marti (DSČM), prošle godine napunio je 40 godina u rodnoj Italiji, a ove godine se obeležava četiri decenije otkako su njegove avanture prvi put ugledale svetlost dana na srpskom jeziku.
Izdavačka kuća Veseli četvrtak, koja već 15 godina donosi avanture Martija Misterije na srpskom, povodom ovog jubileja objavila je kapitalno izdanje naslovljeno „Marti Misterija/Dok Robinzon: Četrdeset godina misterija“.
Ono sa sobom donosi prvu i treću epizodu serijala, koje su neraskidivo povezane, kao i njihove proto verzije iz vremena kada je Marti Misterija trebalo da se zove Dok Robinzon.
Zapravo, prvobitno ime „detektiva nemogućeg“ kog je stvorio Alfredo Kasteli bilo je Martin Mystère, ali je uredništvo odlučilo da neće svi znati da ga pročitaju, pa su smislili da se zove Dok Robinzon.
Tada se desio slučajni splet okolosti u kome je u Italiji izašao časopis pod nazivom „Robinzon“, tako da je Čika Marti opet postao Čika Marti.
U ovom izdanju, vidimo sa jedne strane „Ljude u crnom“ i „Operaciju Arka“ Martija Misterije u boji, a sa druge kraće i nešto drugačije verzije istih priča u crno-belom izdanju, gde je on Dok Robinzon.
Za one koji ne znaju, Marti Misterija nije nikakav pravi detektiv, već naučnik zainteresovan za sve naizgled neobjašnjive misterije i istorijske zagonetke.
Tokom svojih putešestvija, on se susreće sa ostacima nestalih civilizacija, skrivenim hramovima koji obično završe porušeni i često ukletim artifaktima.
Njegova desna ruka je neadertalac Java, kog je Marti pronašao u Mongoliji, a koji često pomaže u preživljavanju zbog svoje nadljudske snage i izoštrenih čula.
Tu je i Dijana Lombard, kasnije Misterija, Martijeva večno ljubomorna životna saputnica, inače socijalna radnica po zanimanju, koja predstavlja njegovu najveću sponu sa stvarnošću.
Već u ovim epizodama vidimo neke postulate koji se kasnije ponavljaju kroz serijal i koji su postali zaštitni i prepoznatljivi znak.
Marti Misterija oduvek je popularan na našim prostorima
Upoznajemo Ljude u crnom, pomalo nalik onim iz istoimenog filmskog serijala, sa kojima će se Marti često susretati i koji će često pokušavati da ga osujete.
Otkrivamo da je postojala Atlantida (ne baš ista kao ona Pekićeva), da je Nojeva arka povezana sa njom i da uvek ima nekog ko želi da se obogati na stranoj tehnologiji, dok drugi žele da te tajne ostanu skrivene.
Vidimo Martijevu neutoljivu glad za novim iskustvima, istraživački duh i dečačku ljubav prema avanturama.
Zbog toga su ga mnogi čitaoci upoređivali sa Indijanom Džonsom i svaku novu epizodu doživljavali kao način da upoznaju svet i saznaju više o nekim istorijskim periodima i parapsihološkim fenomenima.
Iako je čovečanstvo od prvog Martijevog pojavljivanja istražilo skoro svaki kutak planete Zemlje, ovaj serijal i danas ima značaj kao odjek neke druge ere radoznalosti i opčinjenosti tajnama.
Kako su razne teorije zavere i danas prisutne na internetu, ovaj serijal daje mnogo zanimljivija objašnjenja od beskrajnih rasprava na društvenim mrežama, a pritom donosi i zabavne priče.
To je osveženje koje će vam sigurno prijati u moru modernih tema i možda probuditi dete u vama, a ujedno pokazati zašto je Marti opstao do dana današnjeg i ne deluje da će skoro u penziju.
Već u ovom izdanju vidimo Martijev prvi susret sa ljudima u crnom i prvo pominjanje arhineprijatelja Serža Orlija koja kasnije postaje važan deo priče.
Zato su ove epizode dobra polazna tačka za upoznavanje sa njim, ali i flešbek od kog će se razgaliti i oni stariji ljubitelji DSČM-a.