Najbolje knjige u 2021.
Jedna od mnogih godišnjih naj top-lista je i ona objavljena sredinom decembra u magazinu Njujorker. Reč je o krajnje subjektivnom izboru novinara ovog magazina – lista najboljih knjiga u 2021. obuhvata dela raznih žanrova koja su ostavila najsnažniji utisak. Tu su i potpuno novi naslovi i knjige koje su tokom prošle godine imale svoja reizdanja.
Knjiga norveške autorke Vigdis Hjort Long Live the Post Horn! ocenjena je kao brz, mračan i smešan roman o egzistencijalnom očaju, kolektivnoj posvećenosti i – norveškoj poštanskoj službi. Roman je pisan u prvom licu, a Elinor, glavna junakinja, je tridesetpetogodišnja konsultantkinja za odnose sa javnošću koja počinje da radi za Postkom – Norvešku uniju pošte i komunikacija. Unija smišlja kako da se bori protiv direktiva Evropske unije i nadolazeće konkurencije – privatnog sektora. Roman se bavi i birokratskim društvom i ličnim buđenjem glavne junakinje koja u sebi otkriva novu želju za životom i komunikacijom. Živeo Post Horn! je bogat političkim i filozofskim refleksijama i emocijama.
Preporuka Njujorkerovih novinara je i aktuelna knjiga albanske autorke Lee Ipi Free: A Child and a Country at the End of History. Lea Ipi je rođena 1979. u Albaniji, a u svojoj memoarskoj prozi govori o danima svog detinjstva i rane mladosti, o represiji sistema u kom je odrastala, kao i o grubosti kapitalizma. Ona je politički teoretičar na Londonskoj školi ekonomije, a u svojim memoarima donosi lični pogled na transformaciju svoje zemlje.
Piše o tome kako su njeni roditelji postali lideri u novoj demokratskoj opoziciji, kako su izgubili svoju ušteđevinu zbog sumnjive investicione šeme, te kako je izgledao kraj jedne ere. Navedeno je da je ovo delo i društvena kritika i meditacija o tome kako živeti sa svrhom u svetu u kome se čini da je istorija puna dezinformacija.
Na listi je tako i zanimljiva biografija francuskog lidera Šarla de Gola autorke Džulijan Džekson. Opsežno štivo detaljno opisuje De Golov politički život, ali i rasvetljava njegovu ličnost. Autorka je istraživala kako je De Gol decenijama dominirao političkim životom Francuske i obuhvatila i njegovu mladost i konzervativni milje u kom je odrastao. Objašnjeni su De Golovi stavovi koje je izrazio 1940. godine, pobunivši se protiv Višijeve vlade, a opisane su i ratne godine – biografija podseća zašto su Čerčil i Ruzvelt smatrali da sa De Golom nije lako izaći na kraj.
U drugom delu biografije dočaran je De Gol kao lider i njegov povratak na vlast tokom sukoba u Alžiru. Navodi se i da je dugogodišnji francuski predsednik bio teška i dominantna ličnost koja se nikad nije u potpunosti uklapala u demokratske principe.
Distopija autorke Džoj Vilijams Harrow: A Novel smeštena je u svet budućnosti koji su izobličile klimatske promene. Glavna junakinja, tinejdžerka Kristen, putuje preko pustinje i susreće se sa penzionerima koji su rešeni da osvete zemlju. Susreće i razne druge likove – tu su sudija podzemlja, teolog, aktivista za prava životinja, ludi prorok, društveni istoričar, filozof jezika. Zanimljiv roman donosi jedinstven pogled na budućnost – uz puno apsurda i humora.
Delo A Mad Love: An Introduction to Opera Vivijen Švajcer omaž je operskoj umetnosti i velikim autorima iz njene istorije, a delo Kler Vilkok Patch Work: A Life Amongst Clothes omaž je ljubavi prema modi. Autorka, viši kustos mode u Muzeju Viktorije i Alberta u Londonu, piše o svom životu kroz prizmu odeće. Sa zanosom opisuje odeću iz raznih epoha iz kolekcija londonskog muzeja, ali i odevne komade koji su obeležili njen život.
Tom Stoppard: A Life Hermione Li je opsežna biografija dramskog pisca i scenariste Toma Stoparda. Stopard je radio kao novinar u Bristolu, bio majstor radio-drame, autor slavnog dela Rozenkranc i Gildenstern su mrtvi i mnogih scenarija (pored ostalih, i scenarija za Indijana Džons franšizu). I smatra se jednim od najvećih živih dramskih pisaca (rođen je 1937).
Biografija odaje priznanje ovom majstoru zanata, a njena posebna vrednost je u detaljima – opisani su mnogi zanimljivi preokreti u Stopardovoj karijeri. Iz nje se može saznati i da se Stopard obogatio i proslavio zahvaljujući Holivudu, te da je kao autor uvek insistirao na ogromnim honorarima i posebnim uslovima rada.
Roman norveškog pisca Daga Solstada Novel 11, Book 18 objavljen je davne 1992. godine, a svoje novo američko izdanje doživeo je 2021.
Reč je o veoma subverzivnom romanu čija je tema kockanje sa udobnom egzistencijom. Glavni junak Hansen je blagi državni službenik koji, iznenada i neočekivano, napušta ženu i sina u potrazi za ljubavnicom. On odlazi iz Osla, naseljava se u gradiću Kongsbergu i pridružuje amaterskoj pozorišnoj trupi.
Roman je mračna i ubedljiva situaciona komedija u kojoj Hansen pokušava da ubedi trupu koja neguje lake žanrove da na scenu postavi predstavu Henrika Ibzena Divlja patka. Za ovaj roman su kritičari naveli da je snažna priča o krizi srednjih godina, a umeće pripovedanja Daga Solstada pohvalio je i slavni savremenik – pisac Haruki Murakami.
Među naslovima na Njujorkerovoj listi nalazi se i delo Warmth Danijela Šerela. U biografskom romanu autor govori o klimatskim promenama kao o velikom problemu čije se rešenje ne nazire, a koje je toliko veliko da bi svi razumni ljudi trebalo da se zamisle i da – suštinski promene svoje živote. Šerel je sa ekološkim problemima upoznat od detinjstva – rođen je 1990, a njegov otac, okeanograf bio je na dugim istraživačkim putovanjima i odlično je razumeo šta su to klimatske promene.
Kritičari su naveli da Šerelovo delo govori o klimatskoj tuzi i da je obojeno egzistencijalnom ironijom. Ljudi, naime, nisu u stanju ni da reše problem promene klime, ni da nađu pravi način da o tome govore. Warmth (Toplina) je svojevrsni apel koji poručuje ljudima da se što pre pokrenu i organizuju.
Naslovna fotografija: Unsplash/Thought Catalog