Pravila za pisanje dobre književnosti – Margaret Atvud
Margaret Atvud je kanadska spisateljica koja je najpoznatija po svojoj prozi i feminističkoj perspektivi. Počela je da piše kada je imala samo pet godina, a malo ozbiljnije kada je napunila petnaest i nastavila da to čini više od šest decenija.
Atvud se još u ranijim poetskim zbirkama bavila temom ljudskog ponašanja, sa fokusom na prirodu i osudom materijalizma. U njenim romanima se često provlače teme zamene uloga i novih početaka, uglavnom sa ženama koje pokušavaju da otkriju svoj odnos prema svetu i ljudima u njemu.
Nikad nije odustala od poezije, a tu su uvek bile i priče, ali je ipak najpoznatija po romanima, od kojih je nekoliko ekranizovano na ovaj ili onaj način. Najpoznatija dela su joj The Handmaid’s Tale, The Blind Assassin, Alias Grace, Oryx and Crake, kao i njena varijanta Odiseje, pod nazivom The Penelopiad: The Myth of Penelope and Odysseus.
Njeni saveti za pisanje izgledaju ovako:
- Ponesite sa sobom olovku u avion, jer hemijske olovke i penkala mogu da procure. Mada, pošto ne možete da naoštrite olovku ako pukne u avionu, bolje ponesite dve sa sobom.
- Ako vam se obe olovke polome, možete probati da ih naoštrite turpijom, ukoliko je imate pri sebi.
- Ponesite nešto na čemu možete da pišete. Papir je dobar. Ako ste u škripcu, mogu poslužiti i komad drveta ili vaša ruka.
- Ukoliko pišete na računaru, uvek prebacite svaki novi tekst na USB kako biste ga sačuvali.
- Radite vežbe za leđa. Bol je ometajući faktor.
- Držite pažnju čitaocima. To će biti mnogo lakše ako možete sami sebi da držite pažnju. Ako ne znate ko vam je ciljna publika, to može da bude poput pokušaja da pogodite ribu praćkom u mraku. Ono što fascinira osobu A biće najdosadnije na svetu osobi B.
- Najverovatnije će vam trebati rečnik sinonima, najosnovnija knjiga o gramatici i povezanost sa realnošću. To znači da nema besplatnih obroka, da je pisanje rad, ali ujedno i kockanje. Nemate radni staž i penziju. Drugi ljudi mogu vam malo pomoći, ali zapravo ste prepušteni sebi. Niko vas ne tera da to radite, zato nemojte da kukate.
- Nikad ne možete čitati svoje delo sa nevinim očekivanjem koje dolazi uz novu knjigu, jer ste ovu vi pisali. Bili ste u „bekstejdžu”. Znate kako su zečevi dospeli u šešir. Zato je bolje da pitate prijatelja ili dva da bace pogled pre nego što rukopis date bilo kome iz izdavačke kuće. Međutim, taj prijatelj ne bi trebalo da bude neko sa kim ste u vezi, osim ako ne želite da raskinete.
- Nemojte da se zaustavite usred šume. Ukoliko se izgubite u zapletu, ili naletite na blokadu, vratite se unazad do trenutka kada je sve pošlo po zlu. Potom izaberite drugi put ili promenite lik u radnji, ili promenite vreme radnje. Promenite uvodnu stranu.
- Molitva bi mogla da pomogne. Ili čitanje nečeg drugog. Ili stalna vizualizacija svetog grala koji predstavlja završena, objavljena verzija vaše sjajne knjige.
Ukoliko ste propustili savete za pisanje Elmora Leonarda, njih možete pročitati ovde.
Izvor: The Guardian
Naslovna fotografija: Chris Young / Zuma Press / Profimedia