Stripovi koji ove godine obeležavaju važne jubileje
Često zanemarujemo stripove kao važan deo pop-kulture i jednu od grana umetnosti, ali čini se da u poslednje vreme njihov značaj postaje očigledniji uz sve više kvalitetnih domaćih izdanja iz devete umetnosti.
Neka od tih izdanja obuhvataju avanture svetski poznatih i lokalno voljenih junaka, a među njima postoji nekolicina onih koji ove godine obeležavaju važan rođendan. U nastavku izdvajamo one najinteresantnije, od najstarijih do najmlađih.
Supermen (85)
Verovatno je jedan od tri najpoznatija stripska junaka svih vremena i onaj koji je uticao na tolike autore i likove u decenijama nakon nastanka. Istovremeno predstavlja priču o američkom snu dvojice dečaka jevrejskog porekla (Džeri Sigel i Džo Šuster) i arhetip nadčoveka koji lako prevazilazi sve promene koje obični ljudi ne mogu.
Prvo pojavljivanje: Action Comics #1 (30.6.1938)
Spiru i Fantazio (85)
Jedan od najpopularnijih stripova belgijsko-francuske škole stripa menjao je ruke koje ga pišu i crtaju puno puta od prvog izlaska i zato je Spiru započeo kao liftboj u nizu kaiš stripova, a nastavio kao foto-reporter avanturista čiji je najbolji drug njegov kolega Fantazio. Serijal je obrađivao razne teme i žanrove, viđeno je puno avantura širom sveta, a još uvek izlaze nove epizode.
Prvo pojavljivanje: Le Journal de Spirou (21.4.1938)
Teks Viler (75)
Teks je nezaobilazan kada se govori o italijanskim stripovima i to je čitaocima sa našeg područja dobro poznato. Strogi rendžer iz Arizone prepoznatljiv je po izraženom osećaju za pravdu i spremnosti da uvek brani one ugrožene i ugnjetavane, a pre svih američke Indijance. Ovaj serijal predstavlja italijansku interpretaciju priča o Divljem zapadu 19. veka.
Prvo pojavljivanje: Tex #1 (30.9.1948)
Modesti Blejz (60)
Bivša čelnica kriminalne organizacije zajedno sa svojim vernim pomoćnikom, sa kim ima isključivo platonski odnos, konstantno upada u avanture i neprilike tokom kojih mora da se izbori sa nekim zločincem, uz često uplitanje tajnih obaveštajnih službi. Modesti je ujedno i lik iz knjiga, u kojima se radnja donekle razlikuje, a može se reći da predstavlja i neku vrstu ženskog Džejmsa Bonda sa potpuno drugačijim motivima.
Prvo pojavljivanje: Evening Standard (13.5.1963)
Hogar Strašni (50)
Uprkos svom imenu i grubom izgledu, svi znaju da simpatični viking uopšte nije strašan i da je u duši dobrica. To se možda ne uklapa u brojne pokušaje pljačkanja u koje ide sa svojom družinom vikinga, ali njegova prava priroda uvek dođe do izražaja u porodičnim odnosima koji mu i oduzimaju najviše slobodnog vremena.
Prvo pojavljivanje: Hagar the Horrible (4.2.1973)
Garfild (45)
Najpoznatiji mačak na svetu nastao je tako što je njegov tvorac Džim Dejvis želeo da stvori lik koji bi mogao lako da se reklamira i da bude na raznim proizvodima. To se i ostvarilo, a debeljuškasti nervozni žuti mačor koji obožava kafu i lazanje, a mrzi ponedeljak i društvo oborio je Ginisov rekord kao najrasprostranjeniji strip na svetu.
Prvo pojavljivanje: Garfield (25.6.1978)
Nik Rajder (35)
Detektiv njujorškog odeljenja za ubistva nacrtan je po uzoru na glumca Roberta Mičama, a njegov partner Marvin Braun inspirisan je Edijem Marfijem. Serijal šeta između podžanrova krimića i trilera, do noara i misterije i predstavlja realistični prikaz policijskih istraga, korupcije, podmetanja i prevara.
Prvo pojavljivanje: Nick Raider (6.1988)
Helboj (30)
Najmlađi sa liste ima i najčudniju priču, jer on je demon koga su iz pakla sazvali nacisti i Grigori Raspućin kako bi im pomogao da pobede u Drugom svetskom ratu. Uprkos tome, odgajen je kao normalan dečak i kasnije počeo da radi za Biro za paranormalna istraživanja u otklanjanju okultnih pretnji širom sveta. Uspehu stripa i mnogih kasnijih spinof serijala doprineo je i fenomenalni, prepoznatljivi stil crtača Majka Minjole.
Prvo pojavljivanje: San Diego Comic Con Comics #2 (8.1993)