„Talični Tom 16 i 17“: Nova era kauboja bržeg od svoje senke
Kao jedan od najvažnijih stripskih junaka, Talični Tom je na našim prostorima imao razna izdanja u prethodnim decenijama.
Trenutno je aktuelan izdavački poduhvat u okviru koga Čarobna knjiga izdaje kompletan opus usamljenog kauboja, a poslednje knjige koje su izašle su brojevi 16 i 17.
Ono zbog čega su ova izdanja važna je zato što se u njima nalazi poslednja epizoda koju je Moris radio sa Gosinijem pre njegove prerane smrti i prve koje je radio sa novim scenaristima.
Prvi album donosi epizode „Zakopano blago”, „Balada o Daltonima” i „Jednoruki bandit” i poprilično se oslanja na humor koji dolazi iz nezgoda braće Dalton.
Tu je bežanje iz zatvora, pokušaj spletki i nadmudrivanja Taličnog Toma i, naravno, prepoznatljivo neslaganje četvorke u prugastim robijaškim odelima.
Epizoda „Balada o Daltonovima” prvo je pisana kao scenario za animirani film, čiju premijeru Gosini nažalost nije doživeo da vidi, ali funkcioniše i u formi stripa.
Osim pljačkanja i jurcanja po preriji, ova knjiga donosi i epizodu o nastanku kockanja na Divljem zapadu, odnosno barem njene modernije varijante za koju su potrebne mašine.
U pitanju je naslovni „Jednoruki bandi”t, delo dvojice pronalazača koji su definitivno bili ispred svog vremena po svim izumima koji su ovde vešto prikazani i uklopljeni u priču.
Druga knjiga obuhvata epizode „Sara Bernar”, „Konopac od vešanja i druge priče”, kao i sjajnu „Kako se spasao Beligrad”, prvu epizodu „Taličnog Toma” koju je autor ovih redova ikada pročitao.
Ovde su već došli novi scenaristi sa kojima je Moris nastavio da radi ono što najbolje zna, crta i adaptira tuđe reči, uz svoje gegove i brojne omaže i reference na istorijske i moderne ličnosti.
Tako npr. vidimo Luja de Finesa, čuvenog „Žandarma iz Sen Tropea”, kako jaše konja i ima nesposobnog pomoćnika kog Talični Tom bez ikakave muke nadmudri.
Moris je ovim epizodama, među kojima ima i nekoliko kratkih priča koje su više gegovi nalik kaiš stripovima, pokazao da serijal ne zavisi samo od jedne osobe, zbog čega je on kasnije nastavljen i nakon njegove smrti.
U drugom izdanju braća Dalton nisu glavni fokus, ali oni su ipak nezaobilazni, tako da se pojavljuju makar u manjim ulogama, što je uvek osveženje, jer ko voli Taličnog Toma, voli i Daltone.
Pored tipičnih tema, u ovih nekoliko epizoda vidimo i šta je to što natera pravu suzu da kapne iz oka Taličnog, kao i kako se on snalazi u ulozi šerifa.
Sve to i te kako je u skladu sa Tomovim karakterom i ovde nema previše eksperimentisanja kada su u pitanju njegove osobine, ali tu je uvek promena sredine i novi izazovi manje ili veće težine.
Svi oni praćeni su sa prepoznatljivom i neizbežnom dozom humora, ali i nekim univerzalnim istinama o ljudima iz jednog drugog doba i, povremeno, neke druge kulture.
A to je da su ljudi oduvek gledali svoj interes, da su lopovluk i razbojništvo među prvim zanatima, ali i da herojstvo i „kliker” uvek nadmudruju one siromašnije znanjem i intelektom.
I tu je i ona najveća istina od svih – Talični Tom je večno mladi Gari Kuper, neustrašiv i neiskvarljiv, koji će uveseljavati i zasmejavati još brojne generacije.