„Ubica demona“: Ovaj svet je surov zar ne?
Tržište mangi jedno je od najprofitabilnijih industrija na svetu i to je nešto u čemu je Srbija poprilično zaostajala u odnosu na druge oblasti, uz par izuzetaka.
Naime, prva manga koja je izdavana u Srbiji je Akira, koja je izlazila između 2002. i 2005. godine, ali je štampana tako da se se serijal čita sleva nadesno, suprotno pravilu da se mange čitaju zdesna nalevo.
Mange su u Japanu toliko popularne da postoje u svim mogućim žanrovima i za sve moguće uzraste, a na svetskom nivou ih bude odštampano više od svih ostalih stripova zajedno.
Kada se to uporedi sa evropskom i američkom školom stripa, čija izdanja su nam decenijama unazad bila tematski bliža i fizički dostupnija, nije ni čudo da je uočen potencijal.
Darkvud je zato mange počeo da izdaje 2013, te su se kasnije priključili i drugi domaći izdavači, a od 2021. izdaje jedan u Japanu i svetu veoma popularan serijal – Ubica demona.
To je serijal koji je na japanskom izlazio od 2016. do 2020. i koji je, zahvaljujući anime adaptaciji iz 2019. godine, uspeo da bude najprodavanija manga 2019. i 2020. godine, pobedivši mnoge dugovečnije naslove.
Zahvaljujući tom bumu koji je napravio i usled epidemije korona virusa, ljudi u Japanu su mnogo više čitali nego ranije i tokom 2020. godine prodaja knjiga i drugih štampanih izdanja pala je za samo 1% u odnosu na prethodnu.
Ovaj serijal je shonen, što znači da je namenjen dečacima adolescentima, ali osvojio je raznoliku publiku svojim temama i pričom koja vas tera na brzo okretanje stranica.
U njemu pratimo Tanđira Kamada, mladića čiju porodicu ubijaju demoni, koji njegovu mlađu sestru Nezuko pretvaraju u demonicu.
Tanđiro potom odlučuje da se priključi Odredu za ubistvo demona kako bi im se osvetio i pronašao lek da svoju sestru vrati u ljudsko obličje.
Serijal kreće dinamično, prvo sa čime se susrećemo je krvava trauma i pratimo Tanđira koji mora da odraste u sekundi i nosi se sa nekim stvarima i osećanjima mnogo ranije nego što bi trebalo.
Baš taj aktivan i akcioni početak unosi dinamiku i diktira tempo naših očekivanja, pa tako veoma brzo imamo sukobe i susrete sa raznim bićima, kao i očekivani odlazak na put i početak avanture.
Ima tu i ponekih komičnih trenutaka i dramskih predaha, koji ponekad služe za flešbekove kako bi nam otkrili motivaciju pojedinih likova.
Oni koji su čitali druge mange možda će uočiti da je crtež na pojedinim mestima mogao da bude detaljniji, ali to nikako ne oduzima čar od ukupnog doživljaja.
Naprotiv, scene borbe su vrlo upečatljive i stranice listamo brzo kako bismo videli šta će se sledeće desiti i koji potez će neko napraviti kako bi pobedio.
Ubica demona mogao bi da bude dobar početak za nekog ko nije čitao mange ranije, ali samo ukoliko je otvoren za jedno novo iskustvo i jedan potpuno novi stripski svet.
Japanski autori ipak svoju radnju predstavljaju na drugačiji način od onoga što na šta smo navikli u američkim i evropskim stripovima, ali zato je tu jedan fantastičan nivo kreativnosti.
To dolazi kroz porodične teme, pre svega bratske ljubavi prema sestri i očekivanja roditelja, ali i kroz jedan prilično okrutan svet koji nikome ne prašta slabost i od svakog očekuje da je spreman na žrtvu.
To je svet u kome svi moraju brzo da odrastu, te nam zato scene uobičajene dečje nevinosti i naivnosti deluju kao potpuni kontrast, ali i osveženje naspram glavnog toka radnje.
U prvih osam tankobona (sveščica), koliko je izašlo na srpskom jeziku do sad, već smo susreli brojne neobične i zanimljive likove, videli kako moramo sebe gurati do granice kako bismo napredovali i shvatili da uvek postoji neko jači.
Dobra vest je da je ovaj serijal u Japanu završen, tako da nam ostaje samo da pratimo njegov nastavak na srpskom, a do tada u svakom izdanju postoji podsećanje na radnju i likove iz prethodnih.
Uz to, simpatični su crteži i komentari između poglavlja, u kojima se autor Kojoharu Gotoge obraća čitaocima kao simpatični dinosaurus, kao i njegove izjave zahvalnosti svima koji su kupili izdanje.
Zbog toga, ako ste otvoreni za nešto novo ili prosto tražite inspiraciju među izdanjima iz Japana, Ubica demona mogao bi da zadovolji tu potrebu.