„Umpah-Pah: Kompletna kolekcija“ – simpatični i neustrašivi Asteriksov stariji brat
Umpah-Pah je jedan od onih stripskih likova za koje možda nisu čuli svi, ali čiji je značaj za devetu umetnost i više nego veliki.
On je nastao kao prvi lik iz saradnje dvojca Rene Gosini i Alber Uderzo i, iako je doživeo samo pet epizoda, bio je neka vrsta skice za ono što kasnije doneti „Asteriks“.
Ovaj serijal postavio je neke postulate koje će oni koristiti kasnije, a koje će Gosini primenjivati i na serijalima „Talični Tom“ i „Iznogud“.
Naslovni lik je Indijanac iz plemena Šavašavaha koji su malo-malo pa na ratnoj nozi sa nekim od susednih plemena, a koji se pored toga trude da žive jednostavan život.
Njemu je dovoljno da lovi, jede domaći pemikan koji mu pravi Mamah-Pah i uživa u jednostavnim životnim radostima u prirodi koja ga okružuje.
Međutim, stvari postaju pomalo dinamičnije kada Francuzi dođu da kolonizuju Severnu Ameriku, a među njima i vitez od Kisele Štrudle, koji će postati poznat kao Dupli skalp zbog svoje perike.
„Umpah-Pah“ je ranije izlazio u pojedinačnim epizodama u bivšoj Jugoslaviji
Uprkos burnom prvom susretu, njih dvojica postaju braća i prolaze kroz razne avanture gde moraju jedan drugom da spasu život lukavstvom i snalažljivošću.
Sve ove avanture, odnosno svih pet epizoda, sakupila je Čarobna knjiga i objavila u jednom izdanju sa tvrdim povezom i pratećom pričom o saradnji dvojice velikana stripa.
Ovo je tipičan strip iz francusko-belgijske škole, što se vidi odmah po crtežu koji karakterišu čiste linije, vrlo simpatični likovi i, podrazumeva se, pun kolor najšarenijih boja.
Sve to praćeno je čestim ilustracijama prirode, naročito divljih životinja, kao i povremenim uplitanjem vojnih sukoba i plemenskih saziva.
U tim trenucima primećujemo paralele sa „Asteriksom“, gde priroda igra važnu ulogu i gde su Rimljani oni koji opsedaju i napadaju.
I „Umpah-Pah“ donosi taj sudar dva sveta, sa obaveznim i genijalnim komičnim elementima koji dolaze mahom iz nesporazuma različitih kultura.
Kako se radnja odvija u 18. veku, a svi znamo iz istorije da je tada proliveno puno krvi u Severnoj Americi, teme su ozbiljne, ali obrađene na prepoznatljivo komičan način.
Zato ovaj strip i jeste pogodan za celu porodicu i može da nasmeje apsolutno bilo koga, pa makar ne shvatio sve skrivene reference.
U pet epizoda pred nama saznajemo da pemikan nije baš svima ukusan kao Umpah-Pahu, da poglavica Debeli bizon nikako da upamti gde je zakopao ratnu sekiru, kao i da neki sukobi nastaju zbog gubitka na kartama.
Takođe vidimo i razna okruženja, jer naši junaci putuju brodom, kanuom, konjima i zbog toga je fenomenalna dinamičnost crteža vrlo važna jer deluje da je radnja stalno u pokretu, čak i kada se ne dešava puno toga.
Zvučni efekti i onomatopeje su čest i ključan deo celokupnog šarma serijala i ubačene su tačno tamo gde upotpunjuju sveukupni doživljaj okoline.
A Umpah-Pah kao oličenje hrabrosti i časti, koji polako uči od svog brata Duplog skalpa kako sve fukncioniše u „civilizovanom“ svetu, kupiće vas bez obzira na to koje stripove ste do sada čitali.
Ili još bolje, ukoliko niste čitali stripove uopšte, ovo je dobar početak i nešto što možete čitati deci, a posle toga istražite i sve ostale junake ova dva autora.