10 knjiga koje ovog leta izlaze kod nas
Kalendarski početak leta je pravi trenutak da malo razmislimo o planovima za leto, ako ih već nismo napravili. More i plaža uglavnom ne idu bez knjige, a isto važi i ako ove godine samo planirate da se odmarate na sopstvenoj terasi ili u dvorištu. Naravno, nekad nam je svima potrebno samo da malo stanemo i da zaboravimo čak i na knjigu, da opustimo ramena i pogled uperimo u daljinu, potpuno prazne glave. Ali ako ste od onih koji vole da prave letnje top-liste knjiga, spremili smo vam jednu od 10 izdanja koja upravo ovog leta treba da izađu u Srbiji. Neka od njih su klasici koja dobijaju novi prevod, ima i zabavnih knjiga za razonodu, ali ima i nama potpuno novih pisaca i naslova.
1. Gde si nestala Bernadeta (Marija Sempl)
Hajde da počnemo sa nečim zabavnim! Gde si nestala Bernadeta kod nas je bila izdata pre nekoliko godina, ali je u međuvremenu bila rasprodata i sada nam Laguna sprema novo izdanje. U pitanju je priča o ozbiljnim temama, ali ispričana na veoma duhovit način. Bernadeta je bila perspektivna i uspešna arhitektica, ali se zbog ćerkinog slabog zdravlja posvetila samo njenom odgajanju i nezi. Jednog dana će Bernadeta u napadu panike samo nestati bez traga, a njen muž i ćerka će prevaliti put čak do Antarktika da je pronađu. Bernadeta je junakinja koja je šampionka crnog humora, prava hejterka, ali izuzetno inteligentna i suštinski veoma emotivna. A takva je i knjiga, te je obavezno uzmite u razmatranje ako tražite neku razonodu za leto.
2. O ženama i soli (Gabrijela Garsija)
Gabrijela Garsija… Markes? Šalu na stranu, sprema nam se debitantski roman jedne veoma mlade i perspektivne spisateljice, rođene u porodici kubansko-meksičkih imigranata i odgojene u Majamiju. Ako vam već sad ovo zvuči interesantno, čekajte tek da pročitate knjigu! Od Kube do Majamija, Garsija nas upoznaje sa ženama i njihovim nasilnim muškarcima, nasilnim državama, nasilničkim navikama i načinima za preživljavanje u takvim sredinama. A u centru zbivanja su majka i ćerka i njihovi odnosi, međusobno (ne)razumevanje i odrastanje, kako ćerke, tako i majke. O ženama i soli divan je i potresan roman o tome kako žene vremenom nauče da prihvate brutalnost i kako se na nju naviknu do te mere da ne znaju za bolje.
3. Polovina koja nedostaje (Brit Benet)
Jedna od knjiga koje zaista željno iščekujemo je i ovaj roman mlade afroameričke spisateljice koju zovu naslednicom Toni Morison. Priča prati dve sestre bliznakinje koje odrastaju u malom crnačkom gradu koji jedva čekaju da napuste. Upravo tu dolazi do zapleta – jedna od njih ostaje, a druga odlazi da živi život pretvarajući se da je belkinja. Dakle, ovo je roman koji će nam sigurno postaviti neka ozbiljna pitanja koja se tiču rasne pripadnosti, ali i za koji verujemo da će nam ponuditi i jednu sjajnu priču od koje nećemo moći da se odvojimo.
4. U leto (Karl Uve Knausgor)
Na ovoj listi nećete naći letnju knjigu prigodnijeg naslova. Booka nam priprema završnicu Knausgorove tetralogije naslovljene po godišnjim dobima, a i u ovom delu možete očekivati klasično knausgorovsko razmišljanje o malim stvarima koje čine život i izvlačenje njegove životne filozofije iz tih sitnih stvari. Da podsetimo – on piše pisma i eseje svojoj ćerki, u prva dva dela dok je ona još u stomaku, a kasnije i nakon rođenja. Piše joj o svetu i o svemu u njemu što bi jednog dana moglo uticati na nju kao odraslu osobu. Nakon što nas je emotivno veoma snažno dotakao u prethodna tri dela, ni od ovog ne očekujemo ništa manje.
5. Život pre čoveka (Margaret Atvud)
Za sve one koji su obožavali Sluškinjinu priču, Svedočanstva i Alijas Grejs – stiže nam još jedan roman Margaret Atvud. U ovoj knjizi ona se bavi pitanjima braka i pitanjima o tome kako funkcioniše moderan brak. Poznajući Atvudovu i način na koji ona piše, verujemo da ni sa ovom knjigom nema greške. Retki su autori koji sa takvom pažnjom obraćaju pažnju na detalje i koji umeju da pišu vrlo deskriptivno i detaljno, a da vas svaka rečenica vuče da pročitate sledeću. Njene knjige se prosto ne ispuštaju iz ruku! Margaret Atvud je bez sumnje jedna od najvećih savremenih književnica, svakom novom izdanju neke njene knjige se naša publika mnogo obraduje, tako da je to uvek jedan poseban književni događaj.
6. Jarčeva planina (Dejvid Van)
Moramo da spomenemo i ovog pisca kog je naša čitalačka publika upoznala kroz autobiografski roman Legenda o samoubistvu i čiji romani su deo Lagunine izvrsne edicije Amerikana, edicije koja se bavi savremenom američkom književnošću. U romanu Jarčeva planina Van opet obrađuje temu očinstva i roditeljstva, ali tako da u nju upliće neverovatnu brutalnost i nasilje američkog zapada. Lovokradice, samci koji spavaju sa puškom ispod jastuka, čudaci kakvi se daju videti samo u američkim filmovima – i u središtu svega toga jedna porodica i jedna velika tragedija, ono su što obećava jednu izuzetno intrigantnu priču.
7. Putujuće kazalište (Zoran Ferić)
Ako ste od onih koji vole da čitaju impresivne romane koji izazivaju onaj osećaj da čitate nešto veće od života, nemojte nikako propustiti Ferićev monumentalni roman Putujuće kazalište. U pitanju je jedan od najvećih regionalnih pisaca kog je naša publika mnogo zavolela nakon veoma uspešnih romana Kalendar Maja i Na osami blizu mora. Putujuće kazalište je u suštini priča o njegovom životu čak i pre nego što se on sam rodio. Ferić ovde piše svoju porodičnu sagu, vodi nas od Petrograda do Zagreba, upoznaje nas sa babom i dedom, roditeljima koji su jedva preživeli Drugi svetski rat, ali i sa svojim najličnijim strepnjama, snovima i pobedama. Ukoliko želite nešto što će vas zabaviti, ali i potpuno raznežiti i na momente moguće i rasplakati – Putujuće kazalište je prava knjiga za vas.
8. Abigel (Magda Sabo)
Ako do sada niste čitali ništa od Magde Sabo, vreme je da to ispravite. Magda Sabo je verovatno najveća mađarska književnica (u svakom slučaju je najprevođenija), a sada nam izdavačka kuća Kontrast priprema njen najveći roman – Abigel. Magda Sabo je jedna od onih književnica koje pišu tako da vi potpuno uronite u priču i da poželite da junake i junakinje snažno zagrlite i kažete im da će sve biti u redu. Abigel je roman o mladoj devojci koju otac šalje u protestantski manastir, gde je čeka život lišen bogatstva i privilegija na koje je navikla. U vrtu manastira nalazi se misteriozna statua po imenu Abigel, o kojoj kruže čudne legende. U jednom trenutku će te legende početi da se obistinjuju, a ceo roman je obavijen nekom tajnovitošću i misterijom. Ovo je jedan od najvoljenijih romana u Mađarskoj, a zbog svojih fantastičnih elemenata često je dovođen i u vezu sa Harijem Poterom.
9. Ljubav u slučaju opasnosti (Danijela Krin)
Za sve one koji žele ovog leta da čitaju nešto savremeno, a kvalitetno, možemo da preporučimo da sačekaju roman Ljubav u slučaju opasnosti, jedne od najpoznatijih savremenih nemačkih književnica Danijele Krin. Ovo je studija ličnosti 5 žena u tridesetim i četrdesetim godinama, priča o njihovim ljubavima, strastima, toksičnim odnosima i priča u kojoj ćete prepoznati i sebe, ali i žene koje vas okružuju. Ovo su žene uhvaćene u onim životnim trenucima u kojima se preispituju svi životni izbori, sve što su uradile i svi odnosi koje su zasnovale – bili oni ljubavni, prijateljski ili roditeljski. Verujemo da će Ljubav u slučaju opasnosti biti knjiga koju nećete moći da ispustite iz ruku ako volite ovakve savremene priče.
10. 2001: Odiseja u svemiru (Artur Klark)
Posle ovoliko savremene književnosti, moramo da pomenemo još jedan klasik koji spada u žanr naučne fantastike, ali je toliko velik da prevazilazi njegove granice. Artur Klark je kultni pisac, a 2001: Odiseja u svemiru je delo koje je imalo ogroman uticaj na razvoj savremene misli i na to kako gledamo na ljudsku vrstu, ali i na sve ono što je veće od nas – na zvezde. Ukoliko se niste do sada upoznali sa ovim delom, novo izdanje koje nam priprema Kontrast je prava prilika za to!
Naslovna fotografija: Zorana Karapandžin