“Ona jasno govori protiv rata i to sigurno nije pesma koja može izazvati bilo kakve ružne emocije”: Alka Vuica o negativnim reakcijama na izvođenje pesme “Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo” Bijelog Dugmeta u Splitu
Zbog izvođenja pesme “Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo” Bijelog dugmeta na koncertu u Splitu još se ne smiruju strasti u Hrvatskoj.
Proslavljena kantautorka Alka Vuica rekla je za N1 da radikalni desničari koriste takve situacije da bi iskazivali svoje apsolutno pogrešne stavove, dok je kulturološkinja Aleksandra Đurić Bosnić navela da sada opet imamo situaciju oživljavanja tog jednog zlog duha koji putuje od devedesetih naovamo i nekako, nažalost, nikako da se smiri.
Nakon koncerta Bjelog dugmeta u Splitu Udruženje hrvatskih veterana, učesnika ratova 90-ih godina, podnelo je danas krivičnu prijavu protiv organizatora i zatražilo da se pevač Alen Islamović proglasi nepoželjnom osobom u Hrvatskoj.
Udruženje navodi da je razlog to što se tokom izvođenja pesme „Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo“ na video-bimu pojavila jugoslovenska zastava, zbog „promovisanja komunističke ideologije i simbola te propale tvorevine čije politike su odgovorne za stravične zločine počinjene tokom srpsko-crnogorske i JNA agresije na Hrvatsku.“
Alka Vuica je navela da se strasti nakon koncerta još ne smiruju.
“Svi imaju želju da kažu svoje mišljenje, postoje oprečna mišljenja, ljudi koriste priliku da govore o nekim stvarima koje veze nemaju sa pesmom. Baš je čudno da je to tako odjeknulo”, rekla je Alka Vuica u emisiji “Dan uživo”.
Kantautorka smatra da je vizual jugoslovenske zastave koji je bio prikazan na koncertu izazvao tako oprečne reakcije.
“Mislim da se moglo to bolje odraditi, da je recimo vizual mogao biti drugačiji, da se moglo prikazivati sve moguće zastave. Ja bih stavila zastave svih republika i nekakve sletove, mislim da bi bilo manje ogorčenja”, ocenila je Alka Vuica.
Đurić Bosnić smatra da je u osnovi ovog “bizarnog” događaja deo šire priče ili konteksta, i to se ne dešava prvi put.
“Imamo problem sa neispričanom prošlošću, dakle, na nivou regiona u svim zemljama kojih se zapravo problem ticao, tog jednog krvavog raspada tadašnje zemlje Jugoslavije. U jednom momentu čini mi se da je postojao izbor da se ta prošlost ispriča, da ona bude ispričana tačno, da ona bude ispričana onako kako se to dogodilo ili da se nastavi ono što jeste bio manir 90-ih godina, a to je proizvođenje neprijatelja koje se, nažalost, obično dešavalo putem kulture, najšire gledano”, ocenila je.
Dodala je da sada opet imamo situaciju oživljavanja tog jednog zlog duha.
“Taj opasni manir da se umetnik koji ima pravo na svoje stavove, pa i političke stavove stavlja pod takvu lupu, da se praktično jednim kafkijanskim manirom istražuje, ispituje kao neka vrsta potencijalnog državnog neprijatelja, bojim se da to jeste upravo taj zloduh koji putuje od devedesetih naovamo i, nažalost, nikako da se smiri”, rekla je kulturološkinja navodeći i primer hrvatske pevačice Severine koja je neadvno bila zdržana na srpskoj granici.
Nije bila nikakva poruka Bregovića da se obnovi Jugoslavija
Alka Vuica je istakla da je „Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo“, koju je napisao Goran Bregović, anti-ratna pesma.
„Ona je napravljena par godina pre samog rata, dok se sve nagoveštavalo. U njoj postoje i stihovi Branka Miljkovića, jednog velikog pesnika – znači, ko ne ume da sluša pesmu, slušaće oluju, inspirirana je time. Ona jasno govori protiv rata i to sigurno nije pesma koja može izazvati bilo kakve ružne emocije. Koliko znam, ni jugoslavenska zastava nije zabranjena. Mi smo svi živeli u Jugoslaviji, ona nije zabranjena kao ikonografija. Postojala je kao zemlja, svi smo odrastali u njoj, moja generacija. Nije bila nikakva poruka Goranova da se obnovi Jugoslavija. On je verovatno otpevao tu pesmu kao deo pesama Bijelog dugmeta, što je i normalno, jer je Bijelo dugme pre svega jugoslavenski rok bend“, objasnila je Alka Vuica.
Kako je navela, radikalni desničari koriste takve stvari da bi iskazivali svoje apsolutno pogrešne stavove.
„To nije u redu i ja znam da je rat započeo na neki način, mnogi kažu pod tom petokrakom i tom zastavom, ali sigurna sam da to nije bila ideja nikako pravih Jugoslavena i da se rat nije dogodio među onima koji su zapravo poštovali zemlju Jugoslaviju i koji su želeli nastaviti da žive u njoj“, zaključila je poznata kantautorka.
Đurić Bosnić smatra da postoji nada da se spusti atmosfera i da sve ove stvari ne budu toliko strašne.
„Nije se pod zastavom Jugoslavije ta zemlja raspala, ali se raspala upravo zbog toga što su se dogodile nacionalističke uzurpacije, što se dogodila jedna nacionalistička, ekspanzionistička politika koja više nije bila u interesu da onakva zemlja kakva je bila postoji. Onoga trenutka kada ta prevaga bude išla na račun tog svesnog dela građana da se uspostavljaju međusobne saradnje, da je zapravo bolje biti u tom konstruktivnom zajedničkom duhu nego doveka mreti, dakle kada ta ideja građana bude glasnija od njihovih, ja moram da kažem, populističkih političkih elita, mislim da će onda taj prostor za nadu biti i konkretan“, zaključila je.