Stiven Braun (Tuxedomoon) uoči koncerta u Domu omladine: „Moj novi album je oslobađenje raznih muzičkih i lirskih ideja”
Večeras će u Domu omladine Beograda publika imati priliku da čuje Stivena Brauna (Tuxedomoon), koji trenutno na turneji po Evropi promoviše svoj novi album El Hombre Invisible, objavljen pre mesec dana za čuvenu nezavisnu kuću Crammed Discs.
Koncert se održava u sali Amerikana, sa početkom u 21 čas, a ulaznice su u prodaji na Blagajni DOB i preko tickets.rs mreže, po ceni od 1200 RSD.
El Hombre Invisible prvi je pravi solo album Stivena Brauna od 1990-ih, i ovom prilikom se promoviše na evropskoj turneji. Usredsređen je na Stevenove prepoznatljive vokale, melodije i tekstove, smeštene u intimno okruženje, sa elegantnim aranžmanima za gitaru, bas, hornu, uz njegov zaštitni znak – ekspresivno sviranje klavira i saksofona. Opisuje godine provedene u Meksiku, gde Braun živi skoro tri decenije, i bogat je reminiscencijama na tamošnju kulturu. Nova kreativna avantura ove andergraund legende, već privlači veliku pažnju kritike.
Šta je razlog da Vaš novi album El Hombre Invisible bazirate na iskustvu života u Meksiku, gde ste se preselili i radite poslednjih 30 godina? Koliko Vas je ova kultura promenila, kao i Vaš pogled na muziku i svet?
Stiven Braun: Snimio sam preko deset albuma u poslednjih 30 godina sa svojim meksičkim bendom Nine Rain. Kasnije, živeći u Oaksaki, radio sam sa raznim drugim formacijama, kao što su Ensamble Kafka i Cinema Domingo Orchestra Banda, a tu je i saundtrek za dokumentarac El Informe Toledo. Ali sva muzika koju sam uradio u Oaksaki bila je instrumentalna. Nedavno sam ponovo osetio želju da pišem pesme i tekstove. Živeći u Meksiku, bio sam veoma zainteresovan za kulturu i istoriju te velike zemlje, i na neki način opsednut temom njenog osvajanja. Verujem da mi znamo vrlo malo o Meksiku pre dolaska Španaca – uz to, ono što su nam govorili u školi i pisali u knjigama, često je veoma iskrivljeno. Moj muzički zapis pod imenom El Hombre Invisible delimično odražava ovu ideju i saznanja koja sam u međuvremenu stekao o toj temi. Ali, kao što sam rekao, takođe predstavlja i oslobađenje raznih mojih muzičkih i lirskih ideja, koje su akumulirane u poslednjih nekoliko godina.
Ovo je Vaš prvi pravi solo album nakon tri decenije. Ko su bili Vaši saradnici i zašto je snimanje za Vas bilo posebno važno?
Stiven Braun: Moji saradnici su uglavnom bili prijatelji, muzičari sa kojima sam radio u Oaksaki. Bruno Varela iz CDO i Hulio Garsia iz Ensamble Kafka, kao i Beto Kruz, koji već nekoliko godina radi sa mnom na mojim solo projektima. Tu je i Kris Hasket, sa kojim sam sarađivao na albumu Half Out 1990, a sada živi u Australiji i snimao je sa nama na daljinu. Ploču je u Berlinu miksovao moj stari partner Nikolas Klau. Bilo mi je važno da zabeležim jedno iskustvo, koje do sad nisam uspeo da izrazim u tako koncentrisanom izdanju.
Ovo je jedan od prvih nastupa na kome predstavljate vaš novi album u Evropi. Šta ljudi u Beogradu mogu da očekuju na vašem koncertu 30. maja?
Stiven Braun: Kompletno izvođenje moje nove ploče El Hombre Invisible, plus muziku grupe Tuxedomoon.
Rođen u Čikagu, Stiven Brauwn se preselio u San Francisko sredinom 1970-ih, gde se pridružio pozorišnoj grupi The Angels Of Light. Tuxedomoon je osnovao sa Blejnom L. Rajningerom godine 1977. Bend je snimio dva kultna albuma za Ralph Records, etiketu The Residents, pre nego što su se preselili u Evropu, napuštajući toksičnu atmosferu Amerike Ronalda Regana.
Od svog početka, Tuxedomoon uključuju vizuelnu umetnosti u koncerte, kreirajući svoj originalan umetnički put, koji kombinuje inspiracije proistekle iz post panka, novog talasa, alternativog roka, elektronike, avangardne muzike i džeza – sve to zajedno, omogućilo im da iskristališu mračan, ali i romantičan pogled na svet, koji je učinio da brzo postanu jedan od najuticajnijih bendova 1980-ih. U našoj zemlji imaju veliki broj vernih poštovalaca, te su nekoliko puta nastupali u Beogradu od 2000. godine, najčešće u Domu omladine Beograda.
Koncertni sastav na aktuelnoj turneji čine: Stiven Braun (Tuxedomoon) – glas, električni klavir, saksofon, klarinet, semplovi; Lik van Lišou (Tuxedomoon) – truba, harmonika i Bendžamin Gilbert (Aquaserge) – gitara, bas.
Kao opening act za koncert Stivena Brauna, nastupiće dva izuzetna muzičara: Peter Cirbs (Austrija) – multinstrumentalista, kompozitor i muzički producent, i Dušan Petrović (Srbija) – saksofonista, aranžer i kompozitor, udružili su kreativne snage u duo projekat, koji će publici premijerno predstaviti tridesetominutnim programom.
Naslovna fotografija: Philippe Levy