Tri stvari koje dokazuju koliko je Jugoslavija bila luda za Lepom Brenom
Mlađe generacije verovatno nikad neće moći da shvate koliko je velika pop kulturna zvezda bila Lepa Brena. Nevezano čak i za muziku, koju mnogi i nisu voleli, iako je ipak uvek bilo onih drugih koji su slušali, kupovali ploče i kasete i išli na koncerte.
U današnjem svetu u kom se najviše juri cifra pregleda i slušanja na raznim platformama, koje ruku na srce, mogu vrlo lako da bude fingirani i kupljeni. Međutim, osamdesetih, kad je stvaranje karijere išlo drugačijim tempom, velika popularnsot se ogledala i u tome da su zvezde imale i proizvode sa svojim likom i imenom.
Lepa Brena je bila toliko bila popularna da ih je imala nekoliko, a mnogi se i danas preprodaju po raznim sajtovima kao popkulturne relikvije.
Najpoznatija je svakako Lepa Brena Barbika. Ova lutka je bila lansirana u vidu promocije trećeg dela filma „Hajde da se volimo“, kao i albuma „Boli me uvo za sve“. Taj album je pratio i animirani spot u kom su se pojavljivali Duško Dugoško i Patak Dača.
Lutka je svojvremeno na raznim sajtovima poput kupujem prodajem dostizala i cenu do 13.000. Danas je ipak nešto jeftinija, pa se može naći i do 3 ili 4 hiljade.
Još jedna od memorabilija danas koja je na ceni je i vino, odnosno flaša belog vina Lepa Brena, koje se punilo u Sićevu. Vina su naravno popijena (mada možda neko i dalje čuva za neku specijalnu priliku, ko zna) ali flaše se prodaju za oko 1000 dinara putem Kupinda i Limunda.
Pored ovih sitnica, Lepa Brena je ostavila traga i u arhitekturi Jugoslavije, s obzirom da nekoliko gradova širom zemlje ima tu jednu zgradu koju su ljudi prozvali Lepa Brena.
Stariji Kragujevčani pričaju da je Lepa Brena, u usponu slave, osamdesetih godina stigla u Kragujevac samo da bi presekla vrpcu na tek izgrađenoj zgradi. Pevalo se i igralo do duboko u noć. Tada je osamdesetak Kragujevčana, uglavnom penzionera i vlasnika starih čatmara, dobilo stanove u velelepenoj zgradi pored reke koja je zbog toga dobila ime “Lepa Brena”.
I u Nišu postoji zgrada, podignuta 1983. sa istim imenom. Odskakala je izgledom, a zbog crvenog krova, koji je neke asocirao na suknjicu i bele fasade, koje liče na duge noge, Nišlije su je prozvale imenom ove pevačice. I Užičani su zbog visine zgradi dali ime po popularnoj pevačici, u slično neko vreme.