Vojna pesma ili nešto sasvim drugo: Evo kako je nastao „April u Beogradu“ Zdravka Čolića
April u Beogradu je kovanica koju ste danas sigurno više puta pročitali i čuli, ali se uglavnom odnosio na šok koji nas je dočekao kad smo pogledali kroz prozore i videli sneg.
Ipak, oduvek i zauvek, „April u Beogradu“ će zauvek biti vezan prvenstveno za vanvremensku pesmu Zdravka Čolića, koja danas ima status klasika ili šlagera. Pesmu je napisao Kornelije Kovač, a i cela pesma je, kako je jednom prilikom u autorskom tekstu za Blic otkio Zdravko Čolić.
Oduvek je postojala ta priča da je pesma opisala Čolino služenje vojnog roka, ali to nije ipak bila istina.
„Ljudi su vezali moju vojsku sa ovom pjesmom, što nije tačno. To je autorski doživljaj Kornelija Kovača koji je služio rok u Beogradu. Moja je vojska došla četiri godine kasnije. U pjesmi su se našli mnogi mladi u uniformi. Ja sam je u potpunosti shvatio služeći u Topčideru. Prošao sam kroz pjesmu kao stotine hiljada beogradskih vojnika, kroz generacije. Širina te autobiografske slike je veoma univerzalna i prenosna. Zato je voljena“ napisao je tad Čolić.
Pesma je postala velikih hit širom Jugoslavije iako je imama lokalitet u imenu koji je možda mogao da odbije prosečnog slušaoca koji nije iz Beograda.
„Pjevači su, nažalost, oduvjek voljeli neutralnost zbog tržišta. Ali su postojale pjesme kao „Sarajevo, ljubavi moja“, „Devojko mala“, „Nima Splita do Splita“ ili „Zagrebe, grade“. Tada nisam pjevao ništa o Sarajevu, a pojavio sam se kao Sarajlija sa beogradskom pjesmom.
Ono što umjetnika brine kada je u pitanju opšti hit jeste odrednica koja lokalizuje cijelu stvar. No, hitljivost i pevljivost te pjesme ostaje sve ove godine. Pjevana je i ovdje i po raznim gradovima svjeta. Više bi se pjevala da se zove „April je u gradu mom“, ali zbog lokalizacije dobija u tom autentičnom smislu.
Ni Bata Kovač ni ja nismo iz Beograda, a ni svi oni koji su se u njoj pronašli. Pjesmu na neki poseban način dijele Beograd, njegovi vojnici i njihove djevojke.“ napisao je proslavljeni pevač.
Napisao je Čola i kako voli kad u proleće sve bukne, ozeleni i procveta. Da li voli kad nas sneg sve iznenadi kao putare početkom ovog aprila, to nije napisao. Ipak, pesma je ostala velika i živi mimo njega i mimo opusa Kornelija Kovača. Mnogi su ovu setnu melodiju obrađivali, radili parodije, ubrzavali je ali i dizali na viši nivo i pravili od nje večnu temu, kao što je to uradio Duško Gojković.