13. Evropska noć istraživača: Originalan, kreativan i interaktivan spoj nauke i umetnosti
Nakon dve godine pauze, Evropska noć istraživača vraća se na ulice gradova, trgove, u parkove… Tim povodom, razgovarali smo sa Anjom Tolić, istraživačicom iz Laboratorije za molekularnu biologiju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, koja je ujedno i jedna od koordinatorki ovog vrlo važnog projekta.
Anja za početak otkriva da se Noć istraživača ove godine vraća u punoj snazi i to pod sloganom Nauka je umetnost, te da će fokus, u skladu sa tim, biti na povezanosti nauke i umetnosti. Iako tema na prvi pogled deluje neobično, naša sagovornica objašnjava da će svi koji posete ovogodišnje izdanje lako uvideti da postoje brojne paralele između načina na koji svom poslu pristupaju naučnici i umetnci. „Nauka i umetnost su inspirisane radoznalošću i, svaka na svoj način, uključuju i proces istraživanja, a mogu i pomoći jedna drugoj. Na primer, tehnološki razvoj, nastao kao posledica naučnih otkrića, omogućava nove pristupe i tehnike u umetnosti dok nam umetnici mogu puno pomoći u prenošenju naučnog znanja i širenju svesti o bitnim naučnim temama.“
Tako će nam, ove godine, majstori ulične umetnosti skrenuti pažnju na ugrožene vrste u Srbiji, a biće reči i o drugim temama važnim za ekologiju i zaštitu životne sredine. Osim toga, Anja dodaje da će se manifestaciji pridružiti i brojni istraživači i umetnici koji će pokriti veliki broj kako prirodnih, tako i društvenih tema, i pomoći posetiocima da saznaju sve što ih interesuje.
Ona ističe da im je želja da posetioce (posebno one školskog uzrasta) podstaknu da se kreativno izraze, da postavljaju pitanja, istražuju i probaju da nađu inovativna rešenja za izazove sa kojima se susrećemo. „Važno je da se deca što ranije upoznaju sa naučnim pristupom i kritičkim razmišljanjem jer će im to pomoći da napreduju, bolje shvate i unaprede svoje okruženje, bez obzira na to čime reše da se bave u životu. Pored toga, iz ličnog iskustva mogu reći da je nauka u globalu jako interesantna i uz pravi pristup svako dete može da nađe neku oblast koja ga interesuje i koja će podstaći njen ili njegov razvoj i intelekt.“
Tako će (mali) posetioci, između ostalog, moći da se oprobaju u restauraciji umetničkih dela, naprave svog robota-umetnika, saznaju o uličnoj umetnosti starog Rima, otkriju zašto je slikarstvo u prošlosti bilo izuzetno važno za biologe, naprave umetničko delo inspirisano ćelijama i još mnogo toga.
Budući da je glavna tema ovogodišnjeg izdanja Ulice pod svetlom nauke, Anja napominje da će ove godine veliki broj znatiželjnih posetilaca biti u prilici da uživa u brojnim i u raznim javnim prostorima koje će istraživači „osvetliti“ naukom. „Posebno se radujemo što će posetioci Noći istraživača, ove godine u Beogradu, pored tradicionalnih lokacija – Francuskog instituta, Centra za promociju nauke i BIG FASHION tržnog centra imati priliku da obiđu i Studentski trg i da se u samom centru grada, u predivnom ambijentu Univerzitetskog parka, druže sa istraživačima i umetnicima“, poručuje ona.
Osim u Beogradu, publika će u interaktivnim sadržajima, kreativnim radionicama i edukativnim šetnjama moći da uživa i u Nišu, Kragujevcu, Inđiji, Ćupriji, Despotovcu, Jagodini, Kruševcu, Leskovcu, Kikindi, Šapcu, Negotinu, Paraćinu, Priboju, Prijepolju, Pirotu, Čačku, Rekovcu, Svilajncu, Trsteniku, Pančevu, Knjaževcu, Ranovcu/Petrovcu na Mlavi, Gornjem Milanovcu i Zaječaru.
Kada je reč o odabiru programa koji će biti organizovani u navedenim gradovima, Anja objašnjava da se organizatori Noći istraživača uvek trude da imaju postavke koje su povezane sa glavnom temom, ali i da uključe istraživače iz lokalne zajednice koji žele da svoje znanje i rad predstave široj javnosti, kako deci tako i odraslima, kao i obrazovne ustanove, pa će tako u Pančevu predstaviti mlade istraživače Regionalnog centra za talente „Mihajlo Pupin” i učenike Osnovne škole „Vasa Živković” koji će na zanimljiv način približiti fiziku, geografiju i robotiku.
Na pitanje šta su najveći izazovi, a šta je najlepše u bavljenju naukom, Anja, iz ličnog iskustva, poručuje da je bavljenje naukom izuzetno izazovan i interesantan poduhvat. „Ono što ja najviše volim je momenat kada se, kolokvijalno rečeno, ‘slože kockice’, odnosno kada se rezultati istraživanja sklope u jednu logičnu celinu i kada saznate nešto novo što niko pre vas nije imao prilike da susretne ili objasni. To je zaista veoma uzbudljivo! Sa druge strane, da biste došli do bilo kakvih otkrića i saznanja neophodno je uložiti puno truda. Zbog toga je jako važno imati velike zalihe strpljenja i upornosti jer je sastavni deo bavljenja naukom prevazilaženje neočekivanih prepreka koje se mogu pojaviti. Tada je bitno da ne odustanemo već nađemo kreativna rešenja kako bismo istraživanje, koje je možda privremeno stagniralo, pogurali napred“, iskrena je Anja.
Za kraj, ona svima savetuje da rezervišu petak, 30. septembar, i subotu,1. oktobar, i posete 13. Evropsku noć istraživača, jer ih očekuje nesvakidašnji provod koji se dešava samo jednom godišnje!
Naslovna fotografija: Promo