Ko je “najbogatija Srpkinja” koja je bodrila Đokovića? Nestvarna priča milijarderke koja sa Novakom ima posebnu vezu
Tokom meča sa Laslom Đereom u pet setova, Novak Đoković je ponovo dominirao, a na ovom susretu je imao i posebnu podršku u svojoj loži.
Bodrila ga je Rebeka Mekdonald, koja je rođena kao Ubavka Mitić. Poslednjih godina je žena koju mediji zovu „najbogatija Srpkinja“ bila u žiži javnosti i jer je pomagala Novaku Đokoviću kad je bilo teško, piše Nova.
Ubavka Mitić, danas Rebeka Mekdonald, u 22. godini stigla je u Kanadu, pre nešto više od trideset godina. Danas ima biznis vredan dve milijarde dolara.
Ako u srpskoj Vikipediji potražite članak o Rebeki Mekdonald, nećete ga naći. Ali zato Vikipedija na engleskom jeziku i te kako ima brojne podatke o ženi koja važi za najbogatiju Srpkinju na svetu.
Rođena je 1953. godine kao Ubavka Mitić, ali u svetu je poznata kao Rebeka Mekdonald iz Kanade.
A ko je zapravo ova moćna žena koja je na poziv Novaka Đokovića ušla u savetodavni odbor PTPA, Asocijacije profesionalnih tenisera?
Novak Đoković oformio je ozbiljan tim za PTPA, organizaciju koja želi da promeni raspodelu profita u svetu tenisa.
Taj plan nije se dopao ATP-u, ali jeste Rebeki Mekdonald, kanadskoj biznismenki srpskog porekla, rođenoj 1953. kao Ubavka Mitić.
Rebeka je ušla u PTPA kao član savetodavnog odbora, na poziv osnivača Vaseka Pospišila i Novaka Đokovića.
Podsećanja radi, zvanično osnovana 2021. godine, „PTPA je udruženje profesionalnih tenisera, koje se bavi izazovima igrača i utiče na pošteniju raspodelu posla u svetu profesionalnog tenisa“, navodi se na sajtu organizacije, koja je uznemirila vrhušku ATP-a.
Rebecca MacDonald of @JustEnergyGroup on #Leadership (Portraits in Leadership,2010) by @cdnbiz @TRSMRyersonU #Canada pic.twitter.com/Xs4zN0xfKF
— Mosab Imam (@Gooner4lif) August 12, 2015
Pobegla u Kanadu sa 22 godine
Ona je poslovna žena iz Toronta, dobitnica više nagrada u biznisu. Stoji na čelu Just Energy grupe, kompanije za trgovinu energentima koju je osnovala.
„Odrasla sam u Jugoslaviji, uz vrlo stroge roditelje. Završila sam Prvu beogradsku gimnaziju i upisala medicinu, ne zato što sam medicinu volela već zato što su tata i mama to želeli. Sa 22 godine sam pobegla u Kanadu. U to vreme je bilo lako dobiti vizu za Kanadu. Ta zemlja je bila dovoljno daleko od tate i mame, od Jugoslavije, od Evrope. Mislila sam da je Kanada zemlja potencijala. Tada sam bila relativno mlada, ali sam definitivno odlučila da sam sa životom u Jugoslaviji završila i nikada nisam pomišljala da ću se u Jugoslaviju vratiti. Zato nikada nisam imala želju za povratkom. Kada donesem neku odluku, ja sam sasvim fokusirana na nju, ništa ne može da me spreči da je sprovedem“, kazala je u intervjuu za magazin Biznis.
O svom teškom putu govorila je i u intervjuu za TV Hram.
„Devojčica Ubavka Mitić otišla je u Kanadu i postala Rebeka Mekdonald. Bio je to trnovit put. Mnogo je teže nego što mladi misle. Zapad nije za svakog. Bio je to avanturizam. Kada ste mladi, ne razmišljate mnogo. Ali nikada nisam zažalila. Opstati na Zapadu je veoma teško. Ponosim se što sam Kanađanka srpskog porekla.“
Kazala je i kako je u posao ušla jer je tvrdoglava, tj. zato što joj je pokojni muž rekao da neće uspeti.
U svet biznisa je zakoračila 1986. kada su se stvorile nove prilike u industriji prirodnog gasa Ontarija. Zanimljivo je da je Rebekina prva kompanija počela da gubi profit kada su cene gasa pale nekoliko godina kasnije. Godine 1997. ponovo je ušla na tržište osnivanjem korporacije Ontario Energy Savings, iako je imala minimalan profit. Kada su cene gasa ponovo počele da rastu 2001. godine, počela je da se diže i Rebekina grupa Just Energy Inc. Posao je potom proširila na američko i evropsko tržište.
„I danas provodim puno vremena sa mladim devojkama i ženama jer mi mnogo smeta kada svi u Severnoj Americi krive muškarce za neuspeh žena. Žena mora da stane baš kao i muškarac iza onoga što želi da uradi. Mene je Srbija više pripremila za Zapad nego sam Zapad“, kazala je Rebeka, koja je u Torontu sagradila crkvu nalik na Studenicu.
Wishing our very best to 2009 #HoratioAlgerAward winner Rebecca MacDonald, who celebrated her birthday over the weekend! pic.twitter.com/pw5FRBCce8
— Horatio Alger Canada (@HoratioAlgerCA) July 23, 2018
Srpska kraljica nafte i gasa
U međuvremenu Rebeka je postala članica mnogih odbora i fondacija. Poznato je i da je donirala tri miliona dolara čuvenoj bolnici Maunt Sinaj u Torontu za borbu protiv reumatoidnog artritisa, bolesti sa kojom se i sama borila.
Proglašena je za preduzetnicu godine u Kanadi. Ima i počasni doktorat Univerziteta Viktorija. Pre četiri godine dobila je orden Svetog Save.
Postala je poznata kao srpska kraljica nafte i gasa budući da se njeno bogatstvo procenjuje na dve milijarde dolara.
Podržava Divca i Đokovića
U slobodno vreme prati tenis i obožava Novaka Đokovića. Kad je on 2018. osvojio US Open, ona ga je bodrila iz lože i sa njim proslavila titulu.
Rebeka je za magazin Biznis pričala i o svom radu sa fondacijama „Ana i Vlade Divac“ i „Novak Đoković“.
„U obe te fondacije imam poverenje i volim ih kao ljude. Oni su dobri ljudi, žele da pomognu svom narodu i to vrlo cenim kod njih. Poznajem mnoge slavne ličnosti i meni nije bitno da li je neko slavan ili ne, već kakav je čovek. Zvezde dolaze i prolaze, a ljudi ostaju. Ali Srbi u svom karakteru imaju nešto što nigde nisam videla u svetu – sve će vam oprostiti sem uspeha. To ne mogu da shvatim.“
BONUS VIDEO: