Koliko prstiju je potrebno za okretanje kvake, zašto patkice plivaju jedna iza druge i ostala istraživanja na ovogodišnjim Ig Nobel nagradama
Ukoliko do sada niste čuli za Ig Nobelove nagrade, u pitanju je parodija na prave Nobelove nagrade, koja se bavi istraživanjem koje „vas prvo nasmeje, a potom natera na razmišljanje“, a proglašeni su ovogodišnji dobitnici.
Verovatno se baš i niste bavili najboljim načinom za okretanje kružne kvake na vratima, a i zašto biste? Međutim, ima onih koje to baš zanima, pa su mu čak posvetili i jedno čitavo istraživanje. Japanski tim koji predvodi profesor Gen Macuzaki došao je do zaključka da „što je veća kvaka, potrebno je više prstiju za okretanje“ i zato su nagrađeni Ig Nobelovom nagradom.
Ovaj tim analizirao je snimke 32 dobrovoljca koji su okretali 47 kvaka različitih veličina i zaključio da za kvake šire od 1cm treba tri prsta, dok je četiri potrebno za one šire od 2,5cm, a pet za one šire od 5cm prečnika. Ono što je zanimljivo je da je ovo istraživanje objavljeno još 1999. godine, a profesor veruje da je nagrađen zato što se fokusirao na problem koji nikoga ne zanima.
Nagrada za fiziku dodeljena je profesoru Frenku Fišu i kolegama sa univerziteta Vestčester u Pensilvaniji za studiju o tome zašto patkice plivaju u pravoj liniji jedna iza druge. Zaključak je da im to čuva snagu i da najviše koristi ima poslednja u nizu.
Nagrada za oblast književnosti otišla je u ruke tima koji je analizirao zbog čega su pravni dokumenti toliko nerazumljivi, a njihov zaključak je da nisu krivi komplikovani koncepti, već loše pisanje i formatiranje teksta.
Izvor: The Guardian
Naslovna fotografija: Shutterstock/Yupa Watchanakit