Nakon „tihog otkaza“ među zaposlenima se proširio trend „minimalnog cimanja ponedeljkom“
Viralni trendovi poput „tihog otkaza“ bili su reakcija frustriranih i ljutih zaposlenih, kojima je teško padao rad za vreme pandemije korona virusa. Pandemija više nije toliko u centru pažnje, međutim, ljudi i dalje nisu raspoloženi da se puno trude na poslu, pa sad imamo novi trend, pod nazivom „minimalno cimanje ponedeljkom“.
Prema magazinu Fortune, reč je o vrsti ponašanja ponedeljkom, koje može uticati na produktivnost zaposlenog i njegov odnos sa poslodavcem. To je praksa u kojoj zaposleni ponedeljkom dolaze na posao kako bi obavili isključivo minimum radnih aktivnosti, koje ne mogu da odlože, a često započinju dan kasnije nego što je uobičajeno i propisano. U suštini, radi se taman onoliko koliko je dovoljno da dan prođe bez stresa, piše NDTV, a prenosi N1.hr.
Frazu je popularizovala Marisa Džo Mejes, korisnica TikToka, koja je pokazala kako raspoređuje posao na način za koji smatra smatra prikladnim za “obavljanje najmanje količine posla potrebnog da preživi taj dan”.
@itsmarisajo Bare Minimum Monday still means sticking to the structure I know works for me — just going a bit slower 🐢 #bareminimummonday #bareminimummondays #wfh #selfemployed #slowwork #selfemployedlife #productivitytips ♬ Theme From A Summer Place – Percy Faith
U videu, ona opisuje svoj običaj da ponedeljkom “uspori” i radi stvari od kojih se oseća bolje. Objašnjava taj trend kao “odbacivanje svih pritisaka koje je osećala u nedelju i ponedeljak” i izbor stavljanja ličnog blagostanja ispred produktivnosti.
“Morala sam sebe ubediti da radim minimalno kako mi ne bi pozlilo zbog toga koliko sam produktivna”, dodala je ona.
Valja napomenuti da su karantin i nagli prelaz na rad od kuće, a potom povratak u kancelariju, uzrokovali iscrpljenost mnogih zaposlenih. To je na kraju dovelo do toga da su neki od njih dali otkaz i napravili pauzu karijeri, kako bi razmislili o tome šta stvarno žele da rade u životu.
Izvor: N1 Hrvatska