Ovaj Japanac lepo živi od iznajmljivanja sebe drugima, a pritom ne mora da radi praktično ništa
Pre nego što je privremeno napustila Tokio zbog posla, Akari Širai želela je da ode u svoj omiljeni restoran, koji su ona i njen bivši muž redovno posećivali dok su bili zajedno. Ipak, postojao je jedan problem u vezi sa ovom idejom.
Akari, naime, nije htela da je preplave misli o rastanku sa svojim nekadašnjim suprugom u slučaju da ode sama u restoran. S druge strane, ona takođe ne bi volela da je tu sa prijateljicom, koja bi je ispitivala oko njenog razvoda. U takvoj situaciji, ostalo joj je samo jedno rešenje – da iznajmi čoveka koji će joj praviti društvo, ali je neće uznemiravati pitanjima, u Japanu poznatu kao tzv. osobu koja ne radi ništa.
Ručak sa ovim iznajmljenim kompanjonom trajao je 45 minuta i prošao je sjajno. Akari je naručila svoje omiljeno jelo i povremeno postavljala pitanje svom novom poznaniku, koji joj je na svako od njih ljubazno odgovarao, klimao glavom, a ponekad se i nasmejao. On, međutim, nikad nije inicirao razgovor, već je samo sedeo u tišini do sledeće Akarine izjave ili pitanja.
„Imala sam osećaj da sam s nekim, a istovremeno i kao da nisam, jer je on bio prisutan na sasvim drugačiji način nego bilo koji drugi moj poznanik. Uopšte nisam imala potrebu da vodim računa o njegovim potrebama niti da razmišljam o njemu, ako to nisam želela“, rekla je 27-godišnja Japanka i dodala: „Nije mi bilo neprijatno, a nisam ni osećala pritisak da nešto kažem. Mislim da je to bio najtiši ručak koji sam imala sa nekom osobom do sada“.
Već neko vreme u Japanu i Južnoj Koreji možete iznajmiti pojedince da imitiraju vaše prijatelje ili članove porodice na događajima na kojima se očekuje da ne dođete sami. Poslednje četiri godine u Zemlji izlazećeg sunca, Sođi Morimoto napravio je uspešnu karijeru u ovoj neobičnoj profesiji i on je danas jedina osoba u Japanu, ali i na svetu, koja može da kaže da je inspirisala jedan film i tri knjige ne radeći praktično ništa.
Morimoto naplaćuje oko 10.000 jena (9.000 dinara) da se pojavi na mestu po klijentovom izboru i pravi mu društvo. Osim poziva u restoran, on dobija i neke manje uobičajene predloge. Verovali ili ne, Morimoto je nedavno dobio zadatak da čeka klijenta na kraju maratona, kako bi ovaj video poznato lice. Jedan student ga je angažovao da sedi pored njega dok piše svoj esej, s ciljem da obeshrabi sebe da zabušava. Drugoj osobi je pravio društvo tokom potpisivanja dokumenata za razvod braka, a jednom je dobio zadatak da na stanici voza maše svom klijentu, koji se upravo ukrcao u njega.
Pre nego što je pronašao sebe u ovoj branši, u kojoj defakto ne radi ništa, Morimoto nije bio pretarano uspešan na drugim poslovima i više nadređenih mu je zamerilo što ne se ne trudi previše i ne pokazuje inicijativu.
On nije jedini koji je pronašao sebe u ulozi osobe koji drugi iznajmljuju da im pravi društvo, ali je svakako jedan od najuspešnijih. „Uvek su mi govorili da neće biti ništa od mene, zbog čega sam odučio da ozbiljno shvatim svoj novi posao i napravim od njega profitabilnu karijeru“, izjavio je Morimoto i dodao: „Ljudi kojima pravim društvo su puni problema, iako ne odaju takav utisak u javnosti. Čovek na ovom poslu nauči da svako oseća nezadovoljstvo zbog nečega i niko zaista nije u potpunosti srećan“.
Izvor: Anchorage Daily News
Autorka naslovne slike: Michelle Ye Hee Lee / Washington Post