Generacija Z potpuno je promenila značenje ovog emotikona i želi da ga zabrani: A vrlo često ga koristite
Generacija Z baš ne podnosi emotikon palac gore.
Već je poznato da je generacija Z drugačija od prethodnih po svom ponašanju. Dok milenijalci i oni stariji često koriste emotikon palac gore kako bi iskazali slaganje s nečim, davanje odobrenja ili označili da je nešto pročitano, generacija Z taj emotikon želi – da zabrani, piše Index.
„To mi je uznemirujući odgovor“
Mladi taj emotikon tumače prilično drugačije. Smatraju ga „uznemirujućim, pasivno-agresivnim i neprijateljskim“. U objavi koja je u međuvremenu obrisana s Reddita jedan korisnik pitao je: „Zar ja nisam dovoljno odrastao da mi emotikon palac gore bude prihvatljiv?“
Objasnio je povod svoje objave. „Počeo sam da radim ‘odrasli’ posao na kojem koristimo Microsoft Teams kako bi se povezali jedni s drugima. Trenutno postoji samo nekoliko emotikona pomoću kojih možete da reagujete na poruku (osim ako odgovorite, onda možete da koristite bilo koji).
Većina ljudi na poslu koristi emotikon palac gore. Ja ga ne koristim često. Ili reagujem srcem ili odgovorim kratko sa ‘super’ ili ‘hvala’. Osećam da koristim previše uzvičnika, ali to je druga priča. U svakom slučaju, mislim da je normalno reagovati palcem gore, ali još uvek mi je to uznemirujući odgovor. Oseća li se još neko tako?“ napisao je u svojoj objavi.
@genxjono Whatever. Like…literally gag me with a spoon. The 👍 emoji crisis is upon us. #thumbsup #genx #genz #millennial #boomers #generations #generationx #generationgap ♬ original sound – John Kotrides
To pitanje je, očekivano, podstaklo raspravu u komentarima. Jedna osoba je napisala: „Zašto je to uznemirujuće? Na 90% poruka tako odgovaram. Imam skoro 40 godina pa me zanima je li to neka generacijska stvar? Ja bih bio uznemiren da mi neko odgovara srcem.“
Pripadnica generacije Z pojasnila je zašto je palac gore mladima uznemirujući: „Da objasnim stav mladih ljudi, emotikon palca gore je pasivno-agresivan. Nepristojno je ako neko pošalje taj emotikon. To je generacijska razlika u komuniciranju, ali generacija X ga stalno koristi. Trebalo mi je da se naviknem na to na poslu i da shvatim da to ne znači da su ljuti na mene.“
@jamesefhawkins The thumbs up emoji 👍 doesn't mean what you think it means. I've always used it as a way of being super positive at work. But I've been told it's a sarcastic emoji and people use it to say "well done you" 👌. #thumbsup #thumbsupemoji #emojis ♬ The Perfect Girl (Instrumental) – The Freefall & Undoing & 空の
Novinar Forbes-a: Ovo je zabrinjavajuće
Džon Brendon za Forbes je pisao o toj temi. Tada je otkrio da ga zbunjuje što se emotikoni koje on svakodnevno koristi u svom poslu nalaze na udaru kritika, među kojima je i palac gore.
„Palac gore je vrlo čest na Facebook-u. Prema nekim novim istraživanjima, nekoliko emotikona palo je u nemilost generacije Z. Jedan mladić rekao je da mu je neprijatno da koristi palac gore jer mu se čini previše naglim, čak i nepristojnim. Mislio sam da je palac gore potvrda dogovora, ali pokazalo se da je taj emotikon sada nepristojan“, piše Džon.
@newshubnz There's controversy among Kiwis as a new emoji poll has revealed a generational divide – the culprit is this emoji 👍 #fyp #foryoupage #emoji #thumbsup #nz #newshub ♬ original sound – Newshub
Napomenuo je da je zabrinjavajuće što se značenje svega brzo menja, pa tako i emotikona. Smatra da su emotikoni jedan od oblika komunikacije koji se mora razumeti i da ne smeju da imati skrivena značenja ili implikacije.