Puca zora, puče i Manjifiko od smeha: Slovenački muzičar je snimio reakciju na Dodikovo veličanje pesme “Pukni zoro”, i pravo je blago
Već 32 godine se održava Dan Republike Srpske 9. januara, a nekoliko godina unazad u proslavi učestvuje i Manjifiko, odnosno njegova pesma, a da nikome nije baš jasno zašto.
Na svečanoj proslavi povodom osnivanja Republika Srpske učesnici policijskog dela svečanog defilea uz pratnju orkestra, već nekoliko godina unazad pevaju pesmu Pukni zoro, popularnog slovenačkog muzičara Manjfika. Postavlja se pitanje, šta radi kafanska pesma u protokolu zvaničnog slavlja.
Odgovor možda treba potražiti u jedoj od ranijivih Dodikovih izjava, od pre koju godinu. Predsednik Republike Srpske je rekao kako je to lepa i stare srpska pesma, nastala za vreme Prvog svetskog rata, koja slavi mir i vraćanje ratnika kući.
Ovu izjavu je propratio i sam Manjifiko, a njegova reakcija se i danas koristi kao reakcija za nova izvođanja ove pesme u zvaničnom defileu proslave.
Sada je sve mnogo jasnije…
— Hijena & Lešinar (@hijenailesinar) January 9, 2024
Međed Dodo kaže da je to pesma sa Kajmakčalana iz 1916. godine.
Zato je pevaju na rođendanu. Tradicija.
I Manjifiko oduševljen.
Bravo 👏 pic.twitter.com/GEmltPykPg
Manjifiko kao stari srpski pesnik sa početka XX veka
Naravno, čak i vrapci na grani znaju da ova Dodikova izjava nije baš tačna. Pesma jeste lepa i jeste o vraćanju ratnika kući, ali nastala je 2013. godine za potrebe filma Montevideo, Bog te video i napisao ju je Manjifiko. Takva kakva je, trebalo je da zvuči starinski i da malo nasanka slušaoca koji prvi put naleće na nju, ali mesec dana posle premijere filma se već znalo ko je autor a i sam Manjifiko je stalno svira.
Priča o pesmi je svakako do sad već stigla do Dodika, tako da pevanje ovo pesme je samo uvođenje kafanskog štimunga na zvanične proslave. Tako da smo možda imali sreće i možda je mogao i neki mnogo tvrđi i teži narodnjak da se pojavi u programu.
Sa druge strane, mnogi su se šaljivo zapitali da li još neke Manjifikove pesme mogu da se protumače kao istorijske, pa tako mnogi predlažu da Here i come here i go je pesma o probijanju solunskog fronta.