„Ovo je čist bezobrazluk“: Fotka na kojoj pas sedi u gradskom prevozu pokrenula je raspravu na mrežama
Kućni ljubimci u gradskom prevozu kod nas su još uvek pomalo strana pojava i gotovo pa neistraženo pitanje, dok se u inostranstvu poprilično odmaklo od nule.
Nije nemoguće da vidite vlasnike pasa kako uvode svoje pse, manje veličine u beogradske tramvaje i autobuse. Ali isto tako, nisu usamljeni slučajavi da su vozači istih tih autobusa zaustavljali svoju mašinu i odbijali da voze.
Za to vreme, kućni ljubimci i njihovi vlasnici imaju mnogo veća prava na zapadu.
Jedna fotografija iz nemačkog prevoza kruži društvenim mrežama i pokrenula je raspravu. Žena poreklom iz Srbije je okačila fotku psa koji u punom prevozu zauzima sedište.
Iako slika nije uslikana kod nas, pokrenula je priču, šta bi bilo kad bi bilo da se ova situacija desila na nekoj od gradskih linija glavnog grada.
„Pojeo bi me blam da oko mene ljudi stoje, a da se ja pro***avam sa dodatnim sedištem za kuče ili torbu, koje inače bez problema mogu da stavim u krilo“; „Ovo je u Nemačkoj, tako da karta mu ne smrdi“; „Rosa Barks“; „Ja ne vidim problem, uvek možeš da kažeš „izvinjavam se, mogu li da sednem“; „Imam malog kera, u onim retkim prilikama kada idemo javnim prevozom s njim, držimo ga uvek spakovanog i u krilu kod mene ili zene. Ovo na fotki je čist bezobrazluk“ samo su neki od komentara.
Po pravilniku GSP-a pas bez transportera ne sme u prevoz
Prevoz kućnih ljubimaca javnim gradskim prevozom je precizno definisan Odlukom o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji Grada Beograda i to članom 38 iste Odluke koji glasi: ‘Putnik može u vozilo uneti ručni prtljag, dečja kolica, invalidska kolica, lovačku ili sportsku opremu (pušku u futroli bez naboja, skije, pribor za ribolov i slično) i drugi prtljag koji svojim dimenzijama i svojstvima ne ugrožava sigurnost putnika.
Putnik u vozilo može uneti psa visine do 40 cm mereno u visini grebena i mačku, u posebnom transporteru prilagođenom vrsti i veličini psa ili mačke, u periodu od 09.00 do 13.00 časova i 18.00 do 24.00 časa.
Transporter ne mora da bude fabrički, ali mora da bude adekvatan, kako za životinju, tako i za putnike.
Transporter jeste sanduk, kutija, kavez ili bilo koja druga čvrsta konstrukcija za transport životinja u vozilu primerena vrsti životinja i mora biti takav da obezbeđuje ventilaciju za životinje, dovoljno slobodne podne površine i visinu koja odgovara njihovoj veličini tako da mogu da stoje ili legnu, osim ako tehnički protokol ili posebni uslovi za dobrobit životinja zahtevaju drugačije.Transporter takođe mora biti opremljen da obezbeđuje sigurnost životinja, tako što je zatvoren na odgovarajući način (katancem, bravom ili rajsferšlusom) kojim se onemogućava provlačenje šape, njuške ili bežanje životinja, kao i ispadanje i curenje hrane, izmeta i drugih otpadaka.
Retko se dešava da putnici u vozila javnog prevoza uvode ljubimce bez transportera i to na prednja vrata. Ukoliko vozač primeti takav slučaj u obavezi je da zaustavi vozilo, opomene putnika i zamoli ga da napusti vozilo. Ukoliko putnik to ne učini vozač pritiska panik taster i obaveštava Dispečerski centar koji dalje poziva nadležne komunalne službe.