Azijska Venera kojoj je zapadni modni svet jeo iz ruke: Priča o kraljici Irana čiji život nije bio bajka
Kada se rodila 1921. godine u Egiptu radovala se čitava zemlja. Jer je upravo ona, Favzija Faud bila prvo dete egipatskog kralja Fuada I i njegove druge žene, kraljice Nazli Sabari.
Imala je život kao iz bajke. Okružena pažnjom i bogatstvom Favzija se obrazovala i ubrzo stasala u jednu od najlepših žena na planeti. Zapad je bio opčinjen njenim izgledom i stavom. Modni kretori dodeli su joj laksavi nadimak azijska Venera. Svetski džet set se utrkivao ko će joj se više približiti.
– Ako bi Botičeli ikada poželeo da reinkarnira i ponovo naslika svoju čuvenu Veneru, ali poreklom iz Afrike, verovatno bi za modela izabrao princezu i kraljicu Faziju Fuad. Savršeno bi na platno preneo njeno srcoliko lice, predivne plave oči, rumene usne i savršenu kosu boje kestena – kazao je jednom čuveni fotograf Sesil Beaton, opisujući princezu i nazivajući je čak – najlepšom ženom sveta, piše Istorijski zabavnik.
Otmena i dostojanstvena Favzija je pohađala školu u Švajcarskoj. Pored arapskog tečno je govorila i engleski i francuski. Bila je omiljeni član kraljevske porodice, a dvorjani su je četo opisivali kao bajkovito naivno biće.
Kada je napunila 17 godina, njen život prestaje da bude bajka. Isprošena je.
Udala se 1939. godine za Mohameda Razu Pahlavija, budućeg šaha Irana.
Iako je brak bio ugovoren, mnogi su pričali da se par sa medenog meseca vratio zaljubljen. Bili su mladi, obrazovani na zapadu, otmeni.
O predivnom paru pisali su zapadni mediji, pa je tako Favzija krasila naslovnu stranu magazina “Life”, odmah nakon venčanja. Naslov je bio jednostavan. Azijska Venera.
A onda je princ 1941. godine postao šah Irana, a Favzija je sela sa njim na tron. I to je kraj bajke.
Zatvoreni Iran nije odgovarao mladoj kraljici. Navikla na evropske standarde, Favzija se bukvalno gušila tradicijom i zatvorenošću u Iranu. Šahova majka je bila još jedan veliki problem sa kojim mlada kraljica nije mogla da izađe na kraj. Njega svekrva je stalno želela da kontroliše nestašnju snaju, ali i da ohrabri svog sina da kraljica nije jedina žena na planeti. I tako je šah počeo da vara, a kraljica da kopni.
U prilog činjenici da Favzija nije omiljena kraljica išlo je i to što je rodila samo jedno dete. Žensko. Princeza Šahnaz Pahlavi nije bila dovoljna da ocu obezbedi opstanak na tronu. Na dvoru je već počelo da se šuška da je kralj spreman da dovede drugu, ako treba i treću ženu, samo da bi obezbedio naslednika.
Prelepa Favzija je pala u depresiju, prestala je da jede, da se kreće.
Tražila je da se vrati u rodni Egipat, kako bi se oporavila. Suprug joj je dozvolio da otputuje, a kraljica se više nikada nije vratila.
Zvaničan zahtev za razvod podnela je 1948.godine. Razvod je dobila, ali je platila najskuplju cenu. Njena ćerka je morala da ostane sa ocem u Iranu i da se vaspitava po njihovim pravilima.
Favzija se udaje po drugi put 1949. godine. Ovog puta je njen izabranik egipatski ministar i aristokrata Ismail Husein Širin.
Živeli su zajedno sve do Ismailove smrri 1994. godine. Imali su dvoje dece, sina i ćerku.
Živela je čitavog života u Aleksandriji. Preminula je 2. jula 2013. godine. Imala je 91 godinu. Videla je pad svoje dinastije, dve egipatske revolucije i smrt oba supruga.
I opet su najveći svetski magazini su pisali o njoj. Odlazak azijske Venere.