Izračunali smo koliko je koštalo letovanje za četvoročlanu porodicu ’88. godine: Nismo Jugonostalgičari, ali pravili bismo ove cene od blata
Stara dobra vremena, kad je bilo dovoljno da tata napuni fiću benzinom, mama paradajzom i krene vas troje, četvoro, petoro ka Jadranskom moru. Svi ćete se sećati da je bilo lepše i srećnije, a da li je bilo jeftinije?
Ono što je sigurno je da koje god vreme bilo u pitanju, uvek su se ljudi sećali nekih starijih i lepših i uvek je trebalo da se prištedi i ukrade koji dinar tu i tamo iz svakodnevnog trošenja tokom godine, ne bilo se četvoročlana porodica odvela na letovanje.
Pa tako, po jednom od tekstova iz osamdesetih iz časopis „Nada“ koji je preneo portal Yugopapir, ko je želeo da te 1988. godine provede odmor na lepom Jadranu, morao je da spremi „džak para“. Samo jednodnevni boravak čitave porodice i to na skromniji način stajaće prosečnog čoveka u Jugoslaviji, čitavu jednu platu.
Izašle su i prve cene, a ono što je posebno iznerviralo ljude tog perioda je dodatak u kom su hotelijeri i turističke agencije zadržale pravo za izmenu cena.
Na osnovu tabele cena koje je objavio časopisa „Nada“ 1988. godine, najprijemčiviji su bili smeštaji u kampovima, dok kad se krene traganje za punim pansionima, u Crnoj Gori, u bokokotorskom zalivu je pronađen najjeftiniji za 13000 dinara, dok hotelske sobe su bili toliko skupe, da su mnogi rešili da i pored tada bližeg Jadrana, okrenu se letovanju na nekom drugom moru.
Ovo je tabela „novih“ cena letivanja za 1988. godinu, za crnogorsku, makarsku, dubrovačku, hercegovačku rivijeru, ali i za ostrvo Hvar, koje je i dan danas u centru pažnje zbog svojih cena.
Rešili smo da „prevedemo“, koliko je sve to u današnjim parama i šta znače sve te desetine hiljade dinara oko kojih su tadašnji Jugosloveni želeli da prestanu da letuju na Jadranu i krenu put Grčke.
Da bi izračunali najtačnije, potrebno je da sve ove cene pretvorimo u dolare, jer je dinar prošao kroz nekoliko hiperinflacija i devalvacija. Prema podacima sa sajta kunalipa.com srednji kurs dinara prema dolaru na kraju 1988. godine je iznosio 4795 dinara za jedan dolar.
Dolar je za proteklih 40 godina takođe izgubio svoju vrednost, pa je potrebno preračunati koliko jedan dolar iz 1988. godine vredi danas. Prema podacima sa sajta inflationtool.com dolar iz 1988. godine bi danas vredeo 2,58 dolara.
Otud smo dobili kolika bi cena letovanja na Jadranu izašla u dolarima, ako biste odseli u sobama, apartamanima i hotelima duž obale.
Naravno, ako onda ove cene promenimo po današnjem kursu dolara, dobićemo cene koje iz ove naše perspektive, ne da nisu stravične, nego deluju kao izašle iz raja.
Da podsetimo ovo su cene za jedan dan, što znači da su postojale sobe u hotelima širom Jadrana od 2 hiljade dinara u Crnoj Gori kao najjeftinije do najskuplje Makarske oko 5 hiljada na dan. Da ne pominjemo ove najjeftinije sobe za 500 ili 800 dinara. To ne deluje kao da je stvarno i morali smo dva put da izračunamo, da vidimo da li je istina.
A ako vam je ovo skupo, zamislite tek koliko je jeftinije kampovanje, kako sa šatorom, tako i kolima i kamp prikolicom. Za ovu opciju su postojale cene samo za Dubrovačku i Makarsku rivijeru. Prvo će biti cene u dolarima, a zatim i u dinarima, po danu.
Tamo gde vam danas izdaju šupu za neviđene pare, jer se tu u međuvremenu snimao „Game Of Thrones“, nekad ste mogli da prođete i za manje od 1000 dinara dnevno sa svim pogodnostima prikolice i struje.
Stvarno nismo jugonostalgičari, i znamo da nije bilo sve bajno i sjajno u tom periodu, ali kad vidimo ove cene, a znamo koliko će nam otići ovog leta (ili je već otišlo) na letovanje, pravili bi ovo vreme od blata