„Od prizrenske svile, po modelu starih srpskih haljina“: Milena Dravić i njen stajling u Kanu 1980. je i dalje pojava o kojoj se priča
Haljine od prizrenske svile bile su i ostale simbol prefinjenosti i lepote, a jednu takvu nosila je i Milena Dravić na čuvenom festivalu u Kanu.
Institut za kostime Metropoliten muzeja u Njujorku krije jedan vrsni komad modnog dizajna iz Srbije. U pitanju je anterija izrađena u okviru srpske građanske nošnje u Prizrenu.
Spada u jedan od najlepših komada anterije koji je izrađen u okviru srpske građanske nošnje u Prizrenu a nalazi se u Museum of Modern Art u New York-u.Dospela je tamo kao poklon jedne srpske porodice koja se tamo odselila. U muzeju su je zaveli kao komad od neprocenjive vrednosti pic.twitter.com/2zY02xO3zp
— @Istorija&gastronomija (@DijanaV) March 7, 2024
Kako navodi autorka posta na Tviteru, ova haljina je dospela u njujorški muzej kao poklon jedne srpske porodice koja se tamo odselila. U muzeju su je zaveli kao komad od neprocenjive vrednosti.
„Ovo je bila anterija koja se šila za venčanje. Žena koja je donela u Ameriku je nasledila od svoje majke. Bili su poznata donatorska porodica iz Srbije i to su nastavili u Americi. Na kraju su sve blago vezano za tradiciju poklonili ovom muzeju .“, prenosi Zadovoljna.rs.
A kad je u pitanju prizrenska svila i negovanje nasleđa, tu je i priča o Mileni Dravić. Naša legendarna glumica nosila je haljinu od prizrenske svile 1980. u Kanu i njom tada očarala sve.
Milena se uvek trudila da u inostranstvu prikaže i neka obeležja ovdašnje tradicije i to je učinila i kada je primila nagradu za najbolju sporednu ulogu u filmu Gorana Paskaljevića „Poseban tretman“.
Једна Милена Дравић је носила хаљину од призренске свиле у Кану и била је асполутни хит!
— Marija Boskovic (@Mara_Boskovic) March 7, 2024
Наравно да је она знала, као што то зна свако нормалан да си прихваћен и примећен када поштујеш себе и сопствено наслеђе. pic.twitter.com/eJFOHAwqi0
Milena Dravić u Kanu 1980. godine
KAN 🎞️📽️🎥
— Misko Misko (@todDM53izjASpRe) April 5, 2023
Goran Paskaljević, Milena Dravić i Ljuba Tadić
1980. godina. pic.twitter.com/F0lglLOgeE
Autorka Tanja Nježić u monografiji „Milena Dravić“ prenosi glumičin utisak o tome.
„Bila je to haljina od prizrenske svile, božanstvenih boja, koju mi je kreirao, po modelu starih srpskih haljina, naš čuveni kreator Aleksandar Joksimović. Imala sam na sebi i stari srpski nakit. Tamo je, razume se, bilo puno stranaca. Ljudi su bili oduševljeni haljinom, što bi se reklo, kumili su me i molili da im nabavim isti takav materijal.
Po povratku u Beograd kupila sam – ako se još iko seća prodavnica po gradu koje su se zvale ‚Duga resa‘ gde se prodavalo srpsko platno i slične stvari – poručenih čitavih 40 metara prizrenske svile i slala je u London, Pariz…
To me podseti na Ameriku, gostovanje sa predstavom ‚Milena u svetu muškaraca‘ koju sam radila po tekstu Duška Radovića. Tamo sam upoznala Lajzu Mineli. Divan susret, dirljiv razgovor… Poklonila sam joj za uspomenu suvenir, mali par srpskih opanaka.“ pisalo je u monografiji.
Prizren je inače još od doba Turaka bio poznat po proizvodnji svile koja je odatle izvožena i u Evropu, a pojedini prelepi komadi od ovog materijala, koji su pobedili vreme, i danas osvajaju lepotom.