Nesvakidašnja osveta Pitera Džeksona: Harvi Vajnstin kao ork u filmu „Gospodar prstenova“
U svom književnom opusu, Dž. R. R. Tolkin je predstavio orke kao rasu koju nikada ne biste želeli da ugledate ispod kreveta. Pošto su plod piščeve inače divne mašte, u njihovim šiljatim zubima, gruboj koži, zlokobnim očima i nasilnoj naravi niko nije tražio odraze poznatih ličnosti. Ali, pojedinci se sada zabavljaju čineći upravo to – pokušavaju da pronađu što više orkova koji liče na posrnulog producenta Harvija Vajnstina.
Nova razbribriga povezana je sa filmskom ekranizacijom romana Gospodar prstenova, koju je Piter Džekson režirao na Novom Zelandu pre više od dve decenije. U jednom od filmova trilogije zaista se krije ork modelovan prema liku ozloglašenog holivudskog preduzetnika. Džekson je to dozvolio kako bi se Vajnstinu „zahvalio“ za sva spoticanja prilikom pokušaja da realizuje film.
Pričajući o kolegama koje su u Gospodaru prstenova tumačile sporedne uloge hobita, kuriozitet je otkrio glavni glumac Elajdža Vud. „O tome se nedavno govorilo zato što Dominik Monahan i Bili Bojd imaju podkast The Friendship Onion. Razgovarali su sa Šonom Ostinom o njegovom prvom sećanju po dolasku na Novi Zeland. On je video maske orka i jedna od njih, čega se živo sećam, bila je dizajnirana da liči na Harvija Vajnstina, kao neka vrsta ‘je*i se’ poruke“, rekao je Vud u podkastu Armchair Expert.
Osveta Pitera Džeksona danas je lako prihvatljiva. Vajnstin je kao suosnivač studija Miramaks predstavljao jednu od najmoćnijih figura filmskog biznisa, sve dok ga pre četiri godine više od 80 žena nije optužilo za silovanje, seksualno uznemiravanje ili nedolično ponašanje. Među njima su glumice Rouz Mekgovan, Azija Arđento, Gvinet Paltrou, Uma Turman, Selma Hajek i mnoge druge. Posle toga, njegova karijera je privedena kraju, a u februaru 2020. osuđen je na 23 godine zatvora.
Džekson je trebalo da realizuje Gospodara prstenova u dva dela pod Miramaksovim pokroviteljstvom, sve dok se Vajnstin nije predomislio. „Projekat je naišao na prepreku kada je insistirao samo na jednom filmu, dok je Džekson predlagao dva. Urađeno je mnogo vizuelnog materijala, budžet je rastao i Miramaks je počeo da se hladi, da bi se na kraju i povukao. Projekat je ponovo dospeo na početak, u kom smo imali tri nedelje da pronađemo i ubedimo drugu osobu da podrži film, pre nego što se sve uruši“, rekao je montažer Džejmi Selkirk.
Elajdža Vud je istakao da je tako kratak vremenski okvir sulud, ali je Džekson uspeo da očara druge glavešine. Na iznenađenje mnogih, novi partneri iz studija Nju lajn sinema podržali su snimanje trilogije. Pre nekoliko godina, reditelj je izjavio i da je Vajnstin verovatno imao veliku ulogu u tome što glumice Ešli Džad i Mira Sorvino, koje su pretrpele njegovoge seksualne napade, nikada nisu dobile uloge u Gospodaru prstenova.
„Sećam se da su nam u Miramaksu rekli da je rad sa njima noćna mora i da bi ih trebalo izbegavati po svaku cenu. U to vreme nismo imali razloga da dovodimo u pitanje šta nam ti ljudi govore. Ali, posmatrajući sve iz sadašnjeg ugla, shvatam da je ovo vrlo verovatno bila Miramaksova kampanja klevetanja u punom jeku. Sada slutim da smo dobili lažne informacije o ovim talentovanim ženama“, rekao je Džekson.
Uprkos tome što nije otkriveno koji ork nosi Vajnstinov lik, vesti su obično propraćene fotografijama vojskovođe Gotmoga iz trećeg dela trilogije, čija maska u detaljima zaista podseća na producenta. „Mislim da je u redu da sada razgovaramo o tome“, rekao je Vud. „Tip je je*eno u zatvoru. Ko ga je*e.“
Izvori: hollywoodreporter.com; theguardian.com; bbc.com; Clare Burgess and Bryan Sibley, „The Art of Film Magic: 20 Years of Weta“ (New York: HarperCollins, 2014).
Naslovna fotografija – Harvi Vajnstin i ork Gotmog (izvor nytimes.com, hygall.com)