Možete li za 12 sekundi da pronađete skrivenu torbicu na slici? Ako ne, za to postoji naučni razlog
Vizuelne zagonetke prepoznavanja oblika za mnoge su izazov, pogotovo ako se postavi vremenski limit u kom možete da probate da otkrijete gde se skriveni predmet nalazi. Ipak, postoji i naučno objašnjenje zašto se mučimo da odgonetnemo gde se prikrivene stvari skrivaju u takvim zagonetkama.
Modni brend Quiz iz Velike Britanije dizajnirao je zagonetku u kojoj je cilj da posmatrač što pre pronađe torbicu na slici prepunoj cveća i lišća u boji. Izazov je da posmatrač pronađe torbicu na slici za manje od 12 sekundi.
Iz Quiza su dali i koristan trag onima koji prihvate izazov, a trag glasi – mislite na ružičasto.
Ali iza svega postoji i naučno objašnjenje, koje otkriva zašto se možda borite da uočite torbicu unutar zadatog vremena.
Naučno objašnjenje
Naučnici sa Univerziteta Washington Health Sciences sproveli su istraživanje kako bi otkrili kako mozak funkcioniše u razumevanju oblika, od onih koji su potpuno vidljivi do onih koji su uglavnom skriveni. Naučne studije signala koje generiše mozak pomažu da se popuni slika o tome šta se događa kada pokušavate da prepoznate oblike.
Takva istraživanja takođe pokazuju zašto pokušaji mehaničkog odgovora nisu uspeli da postignu sposobnost ljudi da identifikuju delimično skrivene objekte.
Navedeni američki tim naučnika u svojoj studiji je koristio igru računanja u kojoj igrači mogu da odrede da li su dva oblika slična ili različita. Kako tačkice počinju da se pojavljuju preko oblika, zadatak postaje teži.
Tokom laganog dela igre računanja mozak je ispaljivao signale u delovima korteksa koji je povezan s vidom, a neuroni su jače reagovali na vidljive oblike.
Kad su oblici bili prekriveni tačkama, tim je vidio kako se neuroni aktiviraju u područjima povezanima s pamćenjem i planiranjem, odnosno ventrolateralnom prefrontalnom korteksu.
„Primetili smo da su mnogi neuroni u vidnom korteksu imali dva vrhunca brze reakcije“, rekli su američki naučnici u izjavi za Science Daily. Drugi od ta dva vrhunca dogodio se nakon početka odgovora u delu mozga koji razmišlja. Čini se da je to pojačalo odgovor neurona u vidnom korteksu na delimično skrivene oblike.
Rezultati sugerišu kako bi signali iz dva različita područja mozga, razmišljanja i vida, mogli da deluj kako bi pomogli u prepoznavanju oblika koji nisu u potpunosti vidljivi, kaže Aniti Pasupati, jedna od autora navedene studije.
Naučnici veruju da i druge regije mozga, osim onih koje su proučavali, verovatno učestvuju u prepoznavanju objekata.
Više od onoga što oko vidi
Nisu samo informacije koje dolaze iz očiju u senzorno mesto u mozgu važne da bismo znali šta je oblik kad je delimično prikriven. Povratne informacije iz drugih delova mozga takođe pomažu u donošenju odluke, rekla je Pasupati.
Ali, da se vratimo na početak priče i sliku sa skrivenom torbicom. Ako se oslanjamo samo na sliku predmeta koja se pojavljuje na mrežnjači oka, teško je razaznati šta je šta na slici jer ta slika može da ima puno tumačenja. Upravo je to i razlog zbog kog se ružičasta torbica naočigled stapa s cvećem na slici.
I da, torbica je skrivena u levom delu slike, bliže sredini, okružena s četiri cveta.
Izvor: Daily Mail