Šta to beše bumer?
Svi znamo za reč bumer i videli smo da se koristi u brojnim internet forama, ali šta ona zapravo znači i kako je došlo do toga da se koristi kao posprdni termin?
Bumer je samo deo sintagme bejbi bumeri, a ona je nastala kao odrednica povezana sa povećanim brojem dece rođene u Sjedinjenim Američkim Državama nakon završetka Drugog svetskog rata. Ta generacija, koja je započela 1946. godine, postala je poznata kao bejbi bum generacija, a njeni pripadnici kao bejbi bumeri.
Sve to desilo se tako što su mnogi čekali da se završi rat kako bi radili na proširivanju porodice, a vojnici koji su preživeli želeli su da proslave život na sve moguće načine, pa i kroz potomstvo. Ovaj naziv kasnije se proširio i na sve one ljude rođene u ovo vreme u svetu, ne samo u SAD.
Statistički gledano, bejbi bumeri i dan-danas čine veliki deo svetske populacije, naročito kada su u pitanju najrazvijenije zemlje. U vreme njihovog rođenja i odrastanja nastupio je ekonomski prosperitet, makar u SAD, tako da ovu generaciju odlikuju planiranje budućnosti bez previše opterećivanja i lak ulazak u kredite, kao i pospešivanje konzumerističke kulture.
Termin bejbi bumeri ostao je u zvaničnoj i nezvaničnoj upotrebi i danas, ali kako je mogućnost za nerazumevanje i razdor sve veća što više generacija živi na Zemlji istovremeno, tako je reč bumer polako postala negativna odrednica.
Tako je nastala i fora „OK, boomer”, ili „U redu, bumeru”, koju upotrebljavaju pripadnici mlađih generacija, prvenstveno milenijalci i generacija Z i koja se odnosi na to da starija generacija ne može da ih shvati.
Kao što bumeri misle da su milenijalci lenji i neodlučni, milenijalci i generacija Z misli da su bumeri odgovorni za loše stanje svetske ekonomije i klimatske promene. Iako se tu može govoriti o diskriminaciji na osnovu godina, većina fora je striktno humorističkog tipa, sa željom da skrene pažnju na neke od važnih problema današnjice, pa makar i po cenu da naljute nekog.
Naslovna fotografija: Shutterstock/Vladimir Golovanov