Zadatak iz Mensinog testa koji otkriva da li spadate u 2 odsto najinteligentnijih: Možete li da ga rešite?
Proverite da li možete da rešite jedan od testova sa Mensinog testiranja.
Svako od nas se bar jednom zapitao – da li je moguće da spada u 2 odsto najinteligentnijih ljudi na svetu? Neki su i polagali Mensine zvanične testove, koji se održavaju u nekoliko gradova u Srbiji. Možda ste se sreli sa sličnim zadatkom u onlajn besplatnim testovima inteligencije. Potrebno je zaključiti koja figura spada u deveto polje. Rešenje pogledajte na kraju ovog teksta.
Kako izgleda Mensin test?
Ukupno ima 36 zadataka.
Svi problem-zadaci se sastoje od 3×3 matrice jednostavnih geometrijskih figura, od kojih je poslednje polje (u donjem desnom uglu) prazno.
Cilj je pronalaženje adekvatnog rešenja koje bi kompletiralo logiku matrice, time što se umesto praznog polja bira jedno od 8 ponuđenih odgovora (1-8).
Kod jednostavnijih problem-zadataka samo jedan parametar igra ulogu (npr.forma figure), kod složenijih dva (npr.forma i osenčenost) ili tri (npr.forma, osenčenost i broj).
Test je konstruisan tako da je prisutna rastuća kompleksnost problema, od jednostavnijih ka složenijim.
Prema Mensinim kriterijumima, svaki zadatak nosi podjednak broj poena bez obzira na težinu.
Rešenje
Tačan odgovor se iskazuje upisivanjem jednog od 8 ponuđenih odgovora, a u ovom slučaju rešenje se nalazi pod brojem 2.
Rezultat na testu koji kandidata kvalifikuje za članstvo u Mensi može da postigne samo gornjih dva odsto ukupne populacije. To znači da IQ članova Mense iznosi (ili je veći od) 148 po Katelovoj skali, odnosno 130 po Vekslerovoj skali.