„Kako si? Ali stvarnoˮ – UNICEF pokrenuo kampanju posvećenu mentalnom zdravlju mladih
Kako bi ukazao na potrebu za prevencijom i poboljšanjem mentalnog zdravlja mladih u Srbiji, UNICEF je danas pokrenuo kampanju posvećenu podizanju svesti o ovom problemu pod nazivom Kako si? Ali stvarno. Porodični sukobi, vršnjačko zlostavljanje u školi, zlostavljanje u porodici, traume, zanemarivanje, socijalna izolacija ili usamljenost, doživljavanje diskriminacije i stigme, siromaštvo, dugovanje, ali i ograničene usluge stručne podrške, samo su neki od uzroka ovog problema.
Rezultati prošlogodišnjeg istraživanja UNICEF-a u Srbiji o uticaju virusa COVID-19 na porodice pokazali su da je 17 odsto adolescenata primetilo pogoršanje mentalnog zdravlja tokom pandemije, što je naročito uticalo na decu uzrasta 13-17 godina iz porodica sa nižim primanjima iz Beograda i drugih urbanih sredina. Istraživanje je pokazalo da je 43 odsto dece uzrasta 7-12 godina i 44 odsto adolescenata uzrasta 13-17 godina imalo poteškoća sa koncentracijom. Najčešći problem mentalnog zdravlja koji roditelji navode kod dece ovih uzrasta je razdražljivost.
„Kampanjom koju je UNICEF pokrenuo i ove godine nastojimo da mlade edukujemo o značaju mentalnog zdravlja i utičemo na otklanjanje stigme koja može dovesti do diskriminacije i sprečavanja dece i mladih da traže pomoć stručnih lica. Uspostavljanjem dugoročne saradnje između ministarstava nadležnih za zdravstvo, obrazovanje, socijalnu zaštitu i omladinu nastojimo da unapredimo sistem usluga za mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku mladima u Srbiji. Ovaj problem zahteva udružen i kolektivan odgovor i angažovanje kako omladine i roditelja, tako i nadležnih institucija“, istakla je Deyana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji.
U okviru kampanje UNICEF u Srbiji će imati aktivnosti i na lokalnom nivou u periodu od decembra 2022. do aprila 2023. godine. U Subotici, Zrenjaninu i Kragujevcu za mlade od 14 do 25 godina, njihove roditelje, staratelje, nastavnike i sve koji rade s decom, UNICEF će obezbediti direktnu podršku putem platforme za mentalno zdravlje, kao i paket usluga koje su namenjene mladima.
Takođe, oko 150 profesionalaca iz odabranih opština imaće priliku da učestvuje u programu kreiranja i pružanja paketa usluga na lokalnom nivou. Projekat je deo holističkog programa za unapređenje usluga mentalnog zdravlja koji sprovode UNICEF i Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu, sa Ministarstvom zdravlja, Institutom za mentalno zdravlje i drugim partnerima i zainteresovanim stranama.
Naslovna fotografija: Photo by Devin Avery on Unsplash